Android telefonlar kullanıldıkça ve yeni uygulamalar yüklendikçe yavaşlamaya başlarlar. Android telefonun performansını arttırmanın bazı yolları vardır. Yani, basit bir bakım yaparsanız telefonunuz daha uzun süre dayanır.

Android telefonunuzdan daha fazla verim alabilmek için birkaç farklı teknik kullanabilirsiniz. Herhangi bir Android cihazını optimize etmek için bu listeyi kullanın. Ancak, tam talimatlar telefonunuzun işletim sistemine ve yazılımına bağlı olarak farklılık gösterebilir. Dilerseniz 10 Adımda Android Telefonunuzun Sorunlarını Çözün bilgilendirici makalemizi okuyabilirsiniz.

Android telefonun performansını arttırmanın 10 adımı;

  1. Android telefonu yeniden başlatın,
  2. Depolama alanını temizleyin,
  3. Kullanmadığınız önceden yüklü uygulamaları silin.
  4. Ana ekranınızı temizleyin,
  5. Bir Android başlatıcı kullanın,
  6. Lite Edition uygulamalarını kullanın,
  7. Android animasyonlarını hızlandırın,
  8. Güvenlik önlemlerini alın,
  9. Akıllı telefonunuzu köklendirin,
  10. Android işletim sistemini güncelleyin.

Android Telefonun Performansını Arttırmanın 10 Yolu

Akıllı telefonunuzun performansını arttırmanın bir çok yolu var. Biz bu yollardan bazılarını liste haline getirdik ve size anlatmaya çalıştık. Haydi listemize bakalım.

1. Android Telefonu Yeniden Başlatın

Android telefonu yeniden başlatın

Android telefonu yeniden başlatın

Yeniden başlatma, herhangi bir cihazda sorun giderirken yapılacak ilk şeylerden biridir. Bu basit adım, telefonunuzun performansını artırabilir, telefonunuzun donmasına neden olan bir hatayı ortadan kaldırabilir ve sorun bellek yönetim sistemindeyse RAM’inizin bir kısmını temizleyebilir. Bazen arka planda çalışan uygulamalar telefonunuzun yavaşlamasına neden olabilir. Cihazınızı yeniden başlatmak, uygulama performansınızı etkileyen belleği, uygulamaları ve çakışmaları temizleyebilir.

Telefonunuzu her şarj ettiğinizde yeniden başlatmanız gerekmez, ancak performansta bir düşüş fark etmeden önce bunu düzenli aralıklarla(haftada 1 kez olabilir) yapmanız iyi bir fikirdir. Orta seviye veya düşük seviyeli bir akıllı telefonunuz varsa, bu ipucu harikalar yaratabilir. Ancak, amiral gemisi seviyesinde bir akıllı telefonunuz varsa, yeniden başlatmanın ciddi sonuçlar doğurmasını beklemeyin.

2. Android Telefonun Depolama Alanını Temizleyin

Android telefonun depolama alanını temizleyin

Android telefonun performansını arttırmak için depolama alanını temizleyin

Ne kadar depolama alanınız olduğunu kontrol edin. Depolama alanı azalıyorsa, onu temizlemek için gereksiz şeyleri silin. Telefonunuzun belleğini temizlemek, CPU yükünü azaltır ve Android telefonun performansını artırır. Google’a göre performans sorunları, kullanılabilir depolama alanının %10’undan daha azına sahip olduğunuzda başlar.

Çoğu Android telefon, depolama alanını optimize etme özelliğine sahiptir. Telefonunuzda çok fazla şey depolandığını fark ederseniz, telefonunuzun Ayarlar bölümüne gidin ve Depolama bölümünü bulun. Bu bölümde, akıllı telefonunuzda yer açmak için bir seçenek bulacaksınız. Eski dosyaları ve uygulama verilerini kaldıracak ve videolar gibi çok yer kaplayan büyük dosyaları silmeyi teklif edecek.

Google Dosya uygulamasını da kullanabilirsiniz. Bu uygulama, önbellekleri, yinelenen dosyaları ve istenmeyen medya dosyalarını ve uygulamaları otomatik olarak silmenize yardımcı olacaktır. Örneğin, telefonunuzda kayıtlı çok sayıda resim ve video varsa, akıllı telefonunuzda biraz daha yer açmak için bunları Google Fotoğraflar’a kaydedebilirsiniz. Böylece resimleriniz ve videolarınız ömür boyu buluttaki Google hesabınızda kalır. İstediğiniz her yerden bunlara ulaşabilirsiniz.

3. Kullanmadığınız Önceden Yüklü Uygulamaları Silin

kullanmadığınız önceden yüklü uygulamaları silin

kullanmadığınız önceden yüklü uygulamaları silin

Akıllı telefonunuzda önceden yüklenmiş bazı kullanmadığınız uygulamalar vardır. Telefonunuzun üreticisine bağlı olarak, bazıları diğerlerinden daha değerli olan farklı mobil uygulamalar olacaktır. Bu uygulamalar telefonunuzun yavaş çalışmasına, donmasına ve hatta çökmesine neden olabilir.

Bu uygulamaları kaldırmanın en etkili yolu, bunları tek tek gözden geçirmek ve manuel olarak silmektir. Bunu yaparken dikkatli olmalısınız ve varsayılan olarak ayarlanan uygulamalar (dosyaları sizin için otomatik olarak açan uygulamalar) gibi önemli programları silmediğinizden emin olmalısınız. Ayrıca bu uygulamalar için otomatik güncellemeleri kapatabilir ve telefonunuzda yer kazanabilirsiniz.

Android telefonunuzdaki uygulamalardan hangilerini daha çok kullanıp, hangilerini daha az kullandığınızı öğrenmek için Android Cihazında En Çok Kullandığınız Uygulamaları Nasıl Öğrenirsiniz adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

4. Ana Ekranınızı Temizleyin

Android telefonun performansını arttırmak için ana ekranınızı temizleyin

Android telefonun performansını arttırmak için ana ekranınızı temizleyin

Widget’lar, duvar kağıtları ve ana ekranınızdaki diğer dinamik öğeler gibi şeyler, Android telefonun performansını ve özellikle de pil ömrünü etkileyebilir. Zaman zaman verileri yenileyen widget’larınız varsa (hava durumu widget’ı gibi), alıştığınızdan çok daha kısa bir pil ömrü yaşamaya başlarsanız şaşırmayın.

İyi haber şu ki, widget’ları telefonunuzun ana ekranından kaldırarak bunu hızla düzeltebilirsiniz. Widget’larınıza erişmek, bunları kaldırmak ve ana ekranınızda tutmak üzere daha hafif olanları seçmek için başlatıcınızın ayarlar menüsünü kullanabilirsiniz.

5. Bir Android Başlatıcı(Launcher) Kullanın

Android telefonun performansını arttırmak için launcher kullanın

Android telefonun performansını arttırmak için launcher kullanın

Google Pixel gibi stok Android işletim sistemini çalıştıran bir Android akıllı telefon kullanmıyorsanız, muhtemelen Android’in değiştirilmiş bir sürümünü çalıştırır. Bu nedenle, kullanıcı arayüzünüz, Android’inizde yer kaplayan widget’lar, uygulamalar ve görsel öğelerle dolu olabilir.

Yerden tasarruf etmek istiyorsanız, daha hafif ve basit bir Android başlatıcı(launcher) indirip yükleyebilirsiniz. Google Play’de seçebileceğiniz yüzlerce başka başlatıcı var. Ana ekranınızı özelleştirebilir ve ekranda olmasını istediğiniz uygulamaları ve widget’ları yönetebilirsiniz. Renk şemalarından başlayıp çeşitli öğelerin boyutu ve şekline kadar neredeyse her şeyi değiştirebilirsiniz.

6. Lite Edition Uygulamalarını Kullanın

Lite Edition uygulamalarını kullanın

Android telefonun performansını arttırmak için Lite Edition uygulamalarını kullanın

Google ve diğer bazı geliştiriciler, düşük RAM ve depolama alanına sahip Android telefonlar için uygulamalarının Lite veya Go sürümlerini sunar. Bu uygulamalar, eski ve düşük kaliteli Android cihazlar için harikadır. Ancak, amiral gemisi sınıfı bir cihaza sahip olsanız bile, bunları kullanmayı düşünmelisiniz.

Lite sürümü uygulamalarını kullanmak, alışık olduğunuz hizmetleri kullanmaya devam ederken telefonunuzun kaynaklarını geri kazanmanın harika bir yoludur. Facebook, Instagram veya Twitter gibi uygulamaların tümü, çalıştırmak için akıllı telefonunuzun kaynaklarının ve belleğinin çoğunu gerektirir. Facebook’un uygulaması çok sayıda uygulama izni gerektirir ve Twitter’ın otomatik oynatılan videoları telefonunuzda aşırı derecede ağır olabilir.

Bu eksiksiz uygulamalara daha küçük alternatifler kullanmak istiyorsanız, orijinal uygulamaları kaldırın ve Lite sürümlerini indirin. Google Play’deki bazı popüler Lite sürümü uygulamaları Google Go, Google Assistant Go, Google Maps Go, Facebook Lite ve Twitter Lite‘dır.

7. Android Animasyonlarını Hızlandırın

Android animasyonlarını hızlandırın

Android telefonun performansını arttırmak için Android animasyonlarını hızlandırın

Bir uygulamayı açmak veya arayüzde gezinmek gibi Android’inizde yaptığınız her şeye bir animasyon eşlik eder. Sistem animasyon hızını değiştirmek sisteminizi hızlandırmaz, ancak akıllı telefonunuz her işlemi daha hızlı gerçekleştiriyormuş gibi görünür.

Android animasyonlarınızı hızlandırmak için öncelikle Geliştirici moduna girmeniz gerekmektedir. Bunu yapmak için akıllı telefonunuzdaki Ayarlar uygulamasını açın ve Cihaz Hakkında / Telefon Hakkında > Sürüm > Derleme numarası seçeneğine dokunun. ‘Şimdi Geliştirici modundasınız’ mesajı görünene kadar Derleme numarasına birkaç kez dokunun. Şimdi sistem ayarlarınıza dönün ve Geliştirici seçeneklerine tıklayın. Bu ayarı bulamıyorsanız arama kutusuna yazıp kolayca bulabilirsiniz.

Şu üç animasyon ayarlarını bulun; Pencere animasyonu ölçeği, Geçiş animasyonu ölçeği ve Animatör süre ölçeği. Varsayılan olarak, hepsi 1x olarak ayarlanmıştır. Onları hızlandırabilir, yavaşlatabilir veya animasyonları tamamen kapatabilirsiniz.

En iyi performans artışı için sistem animasyonlarını devre dışı bırakmanızı öneririz. Ancak, alışık olduğunuz geçiş efektlerini feda etmeniz gerekecek.

8. Güvenlik Önlemlerini Alın

Güvenlik önlemlerini alın

Güvenlik önlemlerini alın

Masaüstü işletim sisteminizle ilgili deneyiminizi takiben, Android cihazınıza bir virüsten koruma uygulaması yüklemek, onu kötü amaçlı yazılımlardan korumak için iyi bir fikirdir. Ancak, sonunda yarardan çok zarar verebilirsiniz. O yüzden virüs uygulamasını ayda bir de olsa telefonunuza yükleyin, virüsleri silin ve işiniz bitince hemen uygulamayı silin.

Android, uygulamaların hatalara neden olmasını ve sistemin çalışmasına müdahale etmesini önlemek için uygulamaları birbirinden yalıtır. Bu nedenle, virüsten koruma uygulaması, Android sisteminizi bir masaüstü bilgisayarda olduğu kadar etkili bir şekilde tarayamaz.

Uygulamaları ve yeni yazılımları indirirken kötü amaçlı yazılımları yakalamaktan nasıl kaçınırsınız? İyi haber şu ki, Play Store ve Google Play Hizmetleri, kötü amaçlı uygulamaları cihazınızdan tespit etme ve kaldırma özelliğine sahip, bu da Android’inizde üçüncü taraf bir antivirüs uygulamasına sahip olma amacını ortadan kaldırıyor.

Ancak yine de siz, bilmediğiniz linklere tıklamaktan ve bilinmeyen gönderenlerden gelen ekleri açmaktan kaçınmalısınız. Telefonunuzun güvenliğini arttırmanıza ve cihazınızı yavaşlatabilecek kötü amaçlı yazılımları yakalamanıza yardımcı olacak bir VPN hizmeti de yükleyebilirsiniz.

9. Akıllı Telefonunuzu Köklendirin, Yani Root’layın

Android telefonu rootlayın

Android telefonun performansını arttırmak için Android telefonu rootlayın

Android cihazınızı köklendirmek, akıllı telefonunuzda varsayılan olarak sağlanmayan özelliklere erişmenizi sağlar. Bu özellikler, işletim sisteminin özel sürümlerine erişmeyi, çeşitli dosyaları flash etmek için özel kurtarmaları, yalnızca root uygulamaları, bloatware’i kaldırma, yerleşik uygulamaları kaldırma yeteneği ve daha fazlasını içerir.

Daha eski bir akıllı telefon modeline sahipseniz, cihazınızı köklendirmek, işletim sisteminizi güncellemenizi ve telefon üreticinizin bir güncelleme sağlamasını beklemeden yeni özelliklere ve güvenlik yamalarına erişmenizi sağlar.

Android cihazınıza root erişimi elde etmek karmaşık bir teknik süreçtir ve adımlar telefonunuzun markasına göre değişir. Örneğin, uygulayacağınız talimatlar ve dosyalar, Samsung Galaxy, Google Pixel, Xiaomi gibi Android telefonlar için farklı olacaktır. Ayrıca, akıllı telefonunuzu köklendirmek cihazınızdaki tüm verileri sileceğinden, başlamadan önce tüm önemli dosyalarınızın tam bir yedeğini almalısınız.

10. Android İşletim Sistemini Güncelleyin

Android telefonu güncelleyin

Android telefonun performansını arttırmak için Android telefonu güncelleyin

Android telefonunuzu hızlandırmak için önerdiğimiz ilk şeylerden biri, Android işletim sistemini en son sürüme güncellemektir. Sisteminizdeki çeşitli hataları düzeltebilen yeni özelliklere ve güvenlik yamalarına erişmenizi sağlar.

Şu anda hangi Android sürümünü çalıştırdığınızı kontrol etmek için telefonunuzun Ayarlar bölümünü açın ve Sistem Ayarları bloğunu görene kadar aşağı kaydırın. Cihaz hakkında veya Telefon hakkında öğesini seçin. Bu bölümde, Android sürüm bilginizi bulacaksınız.

Android telefonunuz genellikle güncellemeleri otomatik olarak kontrol eder, ancak herhangi bir güncellemeyi kaçırıp kaçırmadığınızı manuel olarak kontrol etmeniz faydalı olabilir. Bunu yapmak için, telefonunuzdaki Ayarlar uygulamasını açın, ardından Cihaz hakkında veya Telefon hakkında bölümünü açın ve Güncellemeleri kontrol et seçeneğini bulun. Telefonunuz güncellendiyse, ekranın üst kısmında öyle yazar.

Android Telefonunuza İyi Bakın

Android’inizin ömrünü uzatmanıza yardımcı olacak en iyi ipucu ve Android telefonun performansını arttırmanın en iyi yolu, akıllı telefonunuza iyi bakmanızdır. Yalnızca bilinen ve güvenilir kaynaklardan yeni yazılımlar yüklediğinizden, verilerinizi yedeklediğinizden, zaman zaman telefonunuzu yeniden başlattığınızdan, büyük dosyaları ve kullanılmayan uygulamaları kaldırdığınızdan, geri kalan verilerinizi düzenli tuttuğunuzdan ve cihazınızın her zaman güncel olduğundan emin olun.

Android cihazınız zorlanıyorsa, Android telefonun performansını artırmak için her zaman veri tüketimini azaltmak veya tüm bildirimleri engellemek gibi ek önlemler alabilirsiniz.