Android telefon çeşidi ve üreticisi çok fazla olduğundan dolayı, Android kullanıcıları bazı sorunlarla karşılaşabiliyor. Android telefonunuzun sorunlarının çözümünü detaylıca anlattık. iOS işletim sistemli iPhone telefonlara nazaran Android işletim sistemli telefonlar daha çok sorun çıkarıyor.

Biz de bu sorunların bazılarını çözümüyle birlikte liste halinde paylaştık. İşte 10 Adımda Android Telefonunuzun Sorunlarını Çözün.

Android Telefonunuzun Sorunlarını 10 Adımda Çözün

Pilin erken bitmesi, performans sorunları, telefon açılmıyor gibi sorunları bu 10 adımda anlattık. Android telefonunuzda hangi sorun veya sorunlar varsa bu adımlardan yola çıkarak sorunu çözün.

1. Android Telefonun Pili Çok Hızlı Bitiyor Sorunu

Neredeyse her akıllı telefonda hızlı pil tüketiminden şikayet eden kullanıcılar bulacaksınız. Bu, telefonun bekleme modundayken pilin boşalmasından, belirli uygulamaların pili tükettiği ortaya çıktığı zamana kadar değişebilir.

Bazı durumlarda pilin normalden daha hızlı bitmesini bekleyebileceğinizi unutmayın. Bunlar, telefonu navigasyon için kullanırken, çok sayıda fotoğraf çekerken veya video çekerken, oyun oynarken veya bir telefonu ilk kez kurarken bu sorunu yaşarsınız.

1.1. Android Telefonun Pil Sorununun Çözümü

Pek çok kullanıcı için, üçüncü taraf bir uygulama bunun nedeni oldu. Bunun sizin için geçerli olup olmadığını görmek için cihazı Güvenli Mod’da başlatın (bunu nasıl yapacağınıza ilişkin talimatları aşağıda bulabilirsiniz). Telefonu deşarj yüzdesinin üzerinde bir noktaya kadar şarj edin. Tekrar bu sayının altına düşene kadar pilin bitmesini bekleyin.

Android Sorunlarını Çözün

Android Sorunlarını Çözün

Telefon erken kapanmadan beklendiği gibi çalışıyorsa sorunun arkasında bir uygulama vardır. Sorun ortadan kalkana kadar son yüklenen veya güncellenen uygulamaları kaldırın. Manuel olarak çözemezseniz, tam bir fabrika ayarlarına sıfırlama yapmanız gerekebilir.

Li-ion pillerin bozulması nedeniyle bazıları için bir donanım sorunu da olabilir. Bu, telefon bir yıldan daha eskiyse veya yenilenmişse daha yaygındır. Buradaki tek seçenek, cihaz üreticisiyle iletişime geçip telefonu tamir ettirmeye veya pili değiştirmeye çalışmaktır.

İsterseniz Android Telefonun Pil Ömrünü Uzatma Nasıl Yapılır? bilgilendirici yazımızı okuyun. Android telefonunuzun sorunlarından biri olan pil sorununun yanı sıra pil ömrünü nasıl uzatacağınızı bu yazıda detaylıca anlattık.

2. Android’de Güç Düğmesine Basıldığında Ekran Açılmıyor Sorunu

Android telefonunuzun güç düğmesine bastığınzda ekran açılmıyormu? Ya da güç düğmesi ekranı kapatmıyormu? Bu sorunla karşılaşan pek çok Android kullanıcısı var. Bu sorunun çözümüne bir bakalım.

2.1. Güç Düğmesine Basıldığında Ekran Açılmıyor Sorununun Çözümü

Cihazı yeniden başlatma, sorunu en azından geçici olarak çözecektir. Ancak bu uzun vadeli bir çözüm değildir ve yalnızca yakında yapılacak bir yazılım güncellemesi bu sorunu kalıcı olarak çözecektir. Yine de bazı geçici çözümler var.

Bazı kullanıcılar, özellikle temperli cam türünden bir ekran koruyucunun soruna neden olduğunu bulmuşlardır. Ekran koruyucuyu çıkarmak yardımcı olur, ancak ideal bir seçenek değildir.

Bu özellikle bazı telefonlarda ”Always On Display”in etkinleştirilmesi sorunu düzeltmeye yardımcı olur.

Pixel telefonlarda Active Edge özelliğinin devre dışı bırakılması yararlı bir geçici çözümdür.

Bazı telefonlar, güç düğmesinin kullanım amacını değiştirmenize ve Google Asistan’ı başlatmak gibi ekstra işlevler eklemenize izin verir. Bu ayarlarla ilgili bir sorun da olabilir. Cihaz ayarlarına gidin ve her şeyin olması gerektiği gibi olduğundan emin olun.

3. Sim Kart Algılanmadı Sorunu

Sim kartınız sağlam olmasına rağmen telefonunuz bu uyarıyı verebilir. Ya da Sim Kartınız eski olduğu için sim kart algılanmadı uyarısı çıkabilir karşınıza. Sim kartınız eski değilse sim kartı değiştirmek bu sorunu çözmeyecektir.

3.1. Sim Kart Algılanmadı Sorununun Çözümü

Telefonu yeniden başlatmak, bazı kullanıcılar için işe yaradı. Ancak çoğu durumda, sorun yalnızca birkaç dakikalığına kayboluyor gibi görünüyor.

Bazı kullanıcılar, Wi-Fi bağlantısı üzerindeyken bile mobil veriyi etkinleştirmenin sorunu çözmeye yardımcı olduğunu bulmuşlardır. Tabii ki, bu çözüm yalnızca iyi bir veri planına sahip olanlar için harika ve Wi-Fi bağlantısı kesilirse veri kullanımının zirvesinde kalmanız gerekecek. Veri kullandığınız için ücretlendirilirsiniz, bu nedenle bu geçici çözümü bir veri paketi olmadan kullanmanız önerilmez.

eSIM’li bir telefonunuz varsa başka bir geçici çözüm daha vardır. Ağ ayarlarını açmak için *#*#4636#*#* tuşlayın . Birkaç deneme gerekebilir. Telefon Bilgileri üzerine dokunun. Ağ ayarları bölümünde, ayarı çalışan bir ayar olarak değiştirin. Deneme yanılma yerine, şebeke operatörünüze başvurarak doğru seçeneği de öğrenebilirsiniz. Telefonunuz çift SIM’i destekliyorsa, DSDS etkin özelliğinin etkin olduğundan emin olun.

4. Google Uygulaması Çok Fazla Pil Tüketiyor Sorunu

Bazı kullanıcılar, cihazlarındaki pil kullanımının büyük bir kısmından Google uygulamasının sorumlu olduğunu keşfetti. Bu, oldukça sık ve çeşitli telefonlarda ortaya çıkan bir sorundur. Son yıllarda Android ile giderek yaygınlaşan bir sorun gibi görünüyor.

4.1. Google Uygulaması Çok Fazla Pil Tüketiyor Sorununun Çözümü

Ayarlar>Uygulamalar ve bildirimler’e gidin ve uygulama listesini açın. Google uygulamasına gidin ve üzerine dokunun. “Depolama ve önbellek” üzerine dokunun ve her ikisini de temizleyin.

Önceki menüde, “Mobil veri ve Wi-Fi” üzerine dokunun. “Arka plan veri kullanımı” ve “sınırsız veri kullanımı”nı devre dışı bırakabilir ve “Devre Dışı Wi-Fi” ve “Devre dışı veri kullanımı”nı etkinleştirebilirsiniz. Ancak bu, uygulama davranışını etkileyecek ve Google uygulaması ve özellikleri (Asistan gibi) beklendiği gibi çalışmayacak. Bu adımları yalnızca pilin bitmesi telefonu kullanılmaz hale getiriyorsa uygulayın.

Bu sorun yazılım güncellemeleriyle gelip gidiyor gibi görünüyor. Bu nedenle, bu sorunla karşı karşıyaysanız, yaklaşan bir uygulama güncellemesi muhtemelen sorunu çözecektir.

5. Android Telefon Şarj Olmuyor Veya Yavaş Şarj Oluyor Sorunu

Telefonla birlikte gelen kablolar ve şarj cihazları söz konusu olduğunda insanlar pek çok sorunla karşılaşıyor. Bu, yavaş şarj hızlarından bir PC’den dosya aktaramamaya ve daha fazlasına kadar değişebilir.

5.1. Şarj Sorununun Çözümü

Bu sadece şarj kablosunun kendisinde bir sorun olabilir. Diğer telefonları veya cihazları şarj ederek çalıştığından emin olun. Kablo hiçbir şeyle çalışmıyorsa, yeni bir kablo almanız gerekecektir.

Bu sorunlar özellikle USB-C – USB-C kablolarında görülür. Bazı kullanıcılar, bunun yerine USB-C – USB-A kablosu kullanmanın sorunu çözdüğünü söylüyor. Şarj cihazınız eski tip model ise, ikinci tür kabloyu kullanmak için yeni bir şarj cihazı almanız gerekir.

Pek çok kullanıcı, USB-C bağlantı noktasını(şarj girişi) temizlediğinde işe yaradığını ve sorunun çözüldüğünü söylüyor. Bir kartviziti katlayın ve bağlantı noktasını keskin olan kenarıyla nazikçe temizleyin. Ya da eski bir diş fırçasıyla da temizleyebilirsiniz. Basınç yoğunluğu çok yüksek olmadığı sürece basınçlı hava da kullanabilirsiniz. Ama basınçlı havanın hoparlöre gelmemesine dikkat edin.

Bir uygulama da bu sorunlara neden olabilir. Cihazı Güvenli Modda başlatın ve sorunun devam edip etmediğine bakın. Android telefonunuzun sorunlarından olan bu sorun giderildiyse, demek ki bir uygulama bu soruna neden oluyor. O uygulamayı tespit edip, telefonunuzdan silmeniz gerekiyor.

Hiçbir şey çalışmıyor gibi görünüyorsa, telefonun USB bağlantı noktası zarar görmüş olabilir. O zaman tek seçenek, cihazın onarılmasını veya değiştirilmesini sağlamaktır.

Telefonunuz olması gerektiği kadar hızlı şarj olmuyorsa, şarj cihazıyla ilgili bir uyumluluk sorunu olabilir. Çoğu üretici artık şarj cihazlarını kutuya dahil etmiyor. Mümkün olan en yüksek şarj hızlarını elde etmek için birinci taraf bir şarj cihazı satın almak yine de en iyisidir. OnePlus ve Oppo gibi bazı OEM’ler tescilli hızlı şarj kullanır.

6. Android Telefonun Performans Sorunları

Android performans sorunu

Android performans sorunu

Telefonunuzun yavaş çalıştığını, gecikmeli olduğunu veya yanıt vermesinin uzun sürdüğünü fark ederseniz uygulayabileceğiniz birkaç genel sorun giderme adımı vardır. Aşağıda belirtilen adımların çoğu, genellikle pilin bitmesi sorunlarına da yardımcı olabilir. Performans ve pil sorunları, görünüşe göre her zaman Android işletim sisteminin bir sorunu olmaya devam edecek.

6.1. Android Telefonun Performans Sorunlarının Çözümü

Telefonunuzu yeniden başlatmanız genellikle işe yarar. Telefonunuzun güç tuşuna tamamen kapanıp açılana kadar, yani yeniden başlatılana kadar basılı tutun. Böylece telefonunuz sistemi yeniden başlattığı için bazı ufak sorunları çözer.

Yazılımın güncel olduğundan emin olun. Ayarlar > Sistem > Gelişmiş > Sistem güncelleme bölümüne gidin. Ayrıca, Google Play Store’dan indirdiğiniz tüm uygulamaları güncelleyin.

Telefonunuzun hafızasını kontrol edin. Ücretsiz depolama alanı miktarı %10’un altına düştüğünde biraz yavaşladığını fark edersiniz.

Güvenli Mod’da başlatın ve sorunun devam edip etmediğini kontrol ederek üçüncü taraf uygulamalarının bir soruna neden olup olmadığını kontrol edin.

Arka planda çalışan ve pil ömrü ve performansıyla ilgili sorunlara neden olan çok sayıda uygulama bulursanız, onları zorla durdurmanız gerekebilir. Ayarlar > Uygulamalar ve bildirimler’e gidin ve uygulama listesini açın. Uygulamayı bulun ve ardından “Durmaya zorla” üzerine dokunun.

Denediğiniz işlemlerin hiç biri işe yaramazsa telefonunuzu fabrika ayarlarına sıfırlamanız gerekebilir. Önemli bilgilerinizi yedeklemeyi unutmayın. Umarım Android Telefonunuzun Sorunlarından olan performans sorununu telefonunuzu fabrika ayarlarına sıfırlamadan halledersiniz.

7. Android Telefonun Wi-Fi ve Bluetooth Bağlantı Sorunları

Wi-Fi ve Bluetooth ile ara sıra bağlantı sorunları yaşayabilirsiniz. Bağlantı söz konusu olduğunda bazı cihazlarda belirli Android sorunları ortaya çıkıyor. Android telefonunuzun sorunlarından biri olan Wi-Fi ve Bluetooth Bağlantı sorununun çözümü aşağıda listelenmiştir.

7.1. Wi-Fi Sorunlarının Çözümü

Cihazı ve yönlendiriciyi en az on saniye kapatın, ardından tekrar açın ve bağlantıyı yeniden deneyin.

Ayarlar > Güç tasarrufu bölümüne gidin  ve bu seçeneğin kapalı olduğundan emin olun.

Wi-Fi bağlantısını yeniden yapın. Ayarlar > Wi-Fi bölümüne gidin , bağlantı adına uzun basın ve “Unut” seçeneğine dokunun. Şimdi ayrıntıları tekrar girin ve tekrar deneyin.

Wi-Fi yönlendirici(modem) üretici yazılımının güncel olduğundan emin olun.

Cihazdaki uygulamaların ve yazılımların güncel olduğundan emin olun.

Wi-Fi > Ayarlar > Gelişmiş’e gidin ve  cihazınızın MAC adresini not edin, ardından yönlendiricinin MAC filtresinde erişime izin verildiğinden emin olun.

Android Wifi sorununu çözün

Android Wifi sorununu çözün

7.2. Bluetooth Bağlantı Sorunlarının Çözümü

Araca bağlanırken sorunlarla karşılaşıldığında, cihaz ve araç için üretici el kitabına bakın ve bağlantılarınızı sıfırlayın.

Bağlantı sürecinin hayati bir bölümünü kaçırmadığınızdan emin olun. Bazı Bluetooth cihazlarının benzersiz talimatları vardır.

Ayarlar>Bluetooth’a gidin  ve hiçbir şeyin değiştirilmesi gerekmediğinden emin olun.

Ayarlar>Bluetooth’a gidin ve önceki tüm eşleştirmeleri silin ve sıfırdan yeniden kurmayı deneyin. Bu listedeki artık bağlanmadığınız cihazları da silmeyi unutmayın.

Birden fazla cihaz bağlantısıyla ilgili sorunlar söz konusu olduğunda, yalnızca gelecekteki bir güncelleme bu sorunu çözebilir.

Dilerseniz Bluetooth Nedir? Ne İşe Yarar? Nerelerde Kullanılır? bilgilendirici yazımızı okuyabilirsiniz. Android telefonunuzun sorunlarından olan Wİ-Fİ ve Bluetooth Bağlantı sorununun çözümünü anlatmış olduk.

8. Android Auto Sorunları

Android Auto bağlantı sorunlarıyla ilgili şikayetler, özellikle yeni telefonlarda oldukça yaygındır. Kullanıcılar sürekli bağlantı hatası aldığını söylüyor. Android telefonunuzun sorunlarından biri olan Android Auto sorununun çözümünü aşağıda anlattık.

8.1. Android Auto Sorunlarının Çözümü

Samsung, OnePlus, Google ve diğerleri, eski cihazdaki ayarları, uygulamaları ve dosyaları korurken yeni bir telefon kurmayı çok kolaylaştırır. Ancak, OnePlus Switch veya benzeri uygulamaları kullanırsanız, genellikle Android Auto ile ilgili sorunlara neden olur. Google Play Store’a gidin, Android Auto’yu bulun, kaldırın ve tekrar yükleyin. Bağlantı sürecini en baştan başlatın.

Android Auto uygulaması artık uygulama çekmecenizde olmayacak. Bunun yerine, Ayarlar menünüzde saklanır. Telefonunuza bağlı olarak farklı yerlerde bulunur, bu nedenle en iyi seçenek Ayarlar’ı açıp Android Auto’yu aramaktır. Ayarların istediğiniz gibi olduğundan emin olun.

Kötü bir kablo sık sık bağlantı kesilmesine neden olabilir. Sorunun çözülüp çözülmediğini görmek için başka bir kablo kullanın.

Android Auto Wireless kullanıyorsanız, arabanın telefonunuzu ilk kez tanımasında sorun yaşayabilirsiniz. Kullanıcılar, ilk bağlantıyı bir kabloyla kurmanın ve ardından Android Auto Wireless’ı kullanmanın işe yaradığını söylüyor. Android telefonunuzun sorunlarından birini daha çözmüş olduk.

9. Google Play Store Çalışmıyor Sorunu

Bazen Android telefonunuzdaki Play Store uygulaması hata verir. Yani durduk yere çalışmamaya başlar. Bu sorun her zaman olmasa da illa ki başınıza gelmiştir. Android telefonunuzun sorunlarından biri de bu. Çözümünü aşağıda anlattık.

Detaylı bilgi için Android Telefonda Play Store Açılmıyor Nasıl Yapılır? yazımızı okuyun.

Android play store çalışmıyor sorunu

Android play store çalışmıyor sorunu

9.1. Play Store Çalışmıyor Sorununun Çözümü

 • Uçak modunu açıp kapatın sonra uygulamanın çalışıp çalışmadığını kontrol edin.
 • Wi-Fi’yi kapatıp açın sonra deneyin.
 • Wi-Fi yönlendiricinizi(modem) yeniden başlatın ve deneyin.
 • telefonunuzu yeniden başlatın ve çalışıp çalışmadığına bakın.
 • Play Store uygulamasının önbelleğini silin ve öylece deneyin.
 • Google Play Store verilerini silin ve ardından uygulamayı açın. Çalışması gerekir.
 • Tarih ve saat ayarlarını kontrol edin.
 • VPN’yi kaldırın veya bağlantısını kesin.
 • Play Store uygulamasının güncellemelerini kaldırın.
 • Google Play Hizmetleri uygulamasının tüm verilerini temizleyin sonra deneyin.
 • Uygulamayı durdurmaya zorlayın ve ardından tekrar aktif edin. Uygulamanın çalıştığını göreceksiniz.

10. Android Telefona Güncelleme Gelmiyor Sorunu

Android 13’ün bu yılın sonlarında gelmesi bekleniyor ve çoğunuzun Android 12 çalıştıran telefonları olsa da, oldukça az sayıda kullanıcı Android 11 veya daha yenisini çalıştırıyor. Ne yazık ki, bir sonraki büyük yazılım güncellemesini ne zaman alacağınız tamamen cihaz üreticisine bağlıdır.

Önemli yazılım güncellemelerinin yanı sıra, telefonunuzu OEM’lerin kullanıma sunduğu en son güvenlik ve hata düzeltme güncellemeleriyle güncel tutmanız önemlidir. Pek çok Android sorunu genellikle bu güncellemelerle giderilir.

Telefonunuzun markası Xiaomi ya da Redmi(POCO da olur) ise Xiaomi ve Redmi Telefonların Yazılımını Güncelleme den Önce ve Sonra Yapılması Gerekenler Nelerdir? detaylı bilgilendirici yazımızı okuyabilirsiniz. Android telefonunuzun sorunlarından olan güncelleme sorunu, şimdiki genç insanların çok takıldığı bir sorun.

10.1. Android Güncelleme Sorununun Çözümü

Telefonunuza yazılım güncellemesi gelmiyorsa büyük ihtimalle üretici firma güncellemeyi yayınlamamıştır. Ya da henüz ülkemizde kullanıma sunulmamıştır.

Telefonunuzu üreten firmanın web sitesini ziyaret edin ve telefonunuzun modeline uygun yazılım güncellemesi gönderilip gönderilmediğini kontrol edin. Eğer web sitesinde güncelleme yayınlandığı halde Android telefonunuza güncelleme gelmemişse, web sitesinden telefonunuzun modeline uygun yazılımı indirip kendiniz güncelleyebilirsiniz. Bu sayede Android telefonunuzun sorunlarından olan güncelleme sorunu çözülmüş olur.

Telefonunuzun yazılım güncelleme ayarlarının açık olduğuna emin olun. Güncellemenin gelip gelmediğini kontrol ettikten sonra güncelleme gelmişse manuel olarak indirip yükleyin.

Bu yazıda, 10 Adımda Android Telefonunuzun Sorunlarını ve nasıl çözeceğinizi detaylı bir şekilde anlattık. Umarım sorununuz çözüme kavuşmuştur. Yorumlarda belirtmeyi unutmayın.