Chromebook’lar on yılı aşkın bir süredir piyasada ve yıllar içinde çok değiştiler. İnsanlar her zaman gerçekten yalnızca bir Chromebook ile yaşayabileceklerini merak etmişlerdir. Bu 2022’de nasıl oynanır? Hadi keşfedelim.

Güncelleme: Bu parçayı ilk olarak 2021’in sonlarına doğru yazdık ve şimdi 2022’de olduğu kadar alakalı.

Bir Tarayıcıdan Daha Fazlası

Chromebook’lar, bir dizüstü bilgisayarda “sadece bir tarayıcı” olma ününe sahiptir. Sonuçta, “Chrome” adı olduğunu ve oldu onlar nasıl başladığını çoğunlukla. Ancak Chromebook’lar o zamandan beri çok yol kat etti. Artık “sadece bir tarayıcı” değiller.

Tam zamanlı bir Chromebook ile yaşamaktan en son bahsettiğimizde Google, Android uygulamaları için destek sunmaya başlamıştı. O zamandan beri entegrasyon olgunlaştı ve hala mükemmel olmasa da bazı ekstra işlevler ekliyor.

Günümüzde neredeyse tüm Chromebook’ların Google Play Store’a erişimi var. Bu, yüz binlerce uygulama ve oyunu hizmetinize sunar. Bu uygulamaların büyük çoğunluğu dizüstü bilgisayarlar için tasarlanmamıştır, ancak giderek artan sayıda Chromebook’ta dokunmatik ekranlar bulunmaktadır.

Chromebook’ların tarayıcılardan daha fazlası olmasındaki belki de en büyük gelişme Linux entegrasyonudur . 2018’de tanıtılan belirli Chromebook’lar Linux uygulamalarını çalıştırabilir. Bu, Chrome OS’yi tam teşekküllü bir masaüstü işletim sistemi gibi yapmak için büyük bir adımdı.

 

Linux on Chrome OS, 2021’de betadan çıktı. Hala ortalama bir Chromebook kullanıcısının uğraşmak isteyeceği bir şey değil, ancak Chrome OS’I yapabileceklerinin sınırlarını genişletmek isteyenler için orada.

Chrome OS’ye yapılan en yeni büyük ekleme ” Telefon Merkezi “dir. Bu, Google’ın Windows 10’un “Telefonunuz” uygulamasına verdiği yanıttır. Bir Android cihazınız ve bir Chromebook’unuz varsa, artık birlikte gerçekten iyi çalışabilirler.

Tüm bunlar, Chromebook’ların 2022’de tarayıcılardan çok daha fazlası olduğunu gösteriyor. Evet, yine de özünde basitlik ile tasarlandılar, ancak bittikleri yer burası değil.

Ama Bazen “Sadece Bir Tarayıcı” İyidir

Basitlikten bahsetmişken, “sadece bir tarayıcı” olmak otomatik olarak kötü bir şey değildir . Birçok insan için Android ve Linux uygulamalarına gerek yoktur. Bir tarayıcı ve bazı web uygulamaları, günlük görevlerini kolaylıkla yerine getirmelerini sağlar.

Basit olması için tasarlanan her şeyin daha fazlasına zorlanması gerekmez. Mac ve Windows PC’ler birçok şeyde harikadır, ancak bu işlevsellik düzeyi aşırıya kaçabilir. Aslında bu kadar çok seçeneğe sahip olmak kullanıcı deneyimini engelliyor.

Ancak Chromebook’lar, işlevselliği kullanıcı deneyimiyle dengelemeye çalışır. Bu aynı zamanda “Bir Chromebook ile yaşayabilir misiniz?” çok karmaşık bir soru. Cevap, büyük ölçüde bilgisayarı nasıl kullandığınıza bağlıdır ve herkes bilgisayarları farklı şekilde kullanır. “Yalnızca bir tarayıcı” kulağa kötü bir şey gibi geliyorsa, muhtemelen Chromebook’lar için hedeflenen demografi siz değilsiniz.

Ortalama bilgisayar kullanımınızın e-posta okuma ve yazma, sosyal medyayı kontrol etme, faturaları ödeme ve genel olarak internette gezinme etrafında döndüğünü varsayalım. Bir Chromebook tam zamanlı bilgisayarınız olarak çalışabilir mi? Kesinlikle. Bazı insanlar için sadelik bir sınırlama değildir. Bu olumlu bir özellik.