Görünüşe göre sonsuz bir 2020’den sonra odak bulmak zordu. Ancak video oyunları gelmeye devam etti ve günlerimiz en iyileriyle zenginleşti. Şimdi, 2022’yi gözümüze kestirdiğimizde ve önümüzdeki inanılmaz bir takvim vaat eden bir yıllık COVID kaynaklı gecikmelerle, video oyunları hayranları zengin bir zenginliğin tadını çıkarmaya hazırlanıyor.

Yeni yılda dört gözle beklediğimiz o kadar çok oyun var ki kapsamlı bir liste oluşturmak imkansız. Kratos’un efsanevi İskandinav maceraları God of War: Ragnarok’ta devam edecek. Harry Potter severler, Hogwarts Legacy’nin Büyücü Dünyası yaraticisının aşağılık transfobisi karşısında fandomu nasıl cezbedebileceğini nihayet görecekler .

Ve Arkham serisinin hayranları, Rocksteady Studios, Suicide Squad: Kill the Justice League’de sonlandırmak için süper kahramanları hedef aldığında bunun nasıl bir şey olduğunu görecekler. Dediğim şey tıka basa dolu bir takvim. Ancak bunlar, Mashable’daki oyun seven ekibimiz için en çok göze çarpan sürümler.

1. Terkedilmiş 

Favori bir oyun serisinin bir sonraki bölümü için heyecanlanmak bir şeydir, ancak yeni bir şey beklemekle gelen farklı bir tür yutturmaca var. Seyircilerden hiç kimse Square Enix’in yakında çıkacak olan Forspoken oyunundan tam olarak ne bekleyeceğini bilmiyor , ancak Square’in Siyah kahramanı Frey ve Athia’nın büyülü dünyası hakkında gösterdiği birkaç bakış ciddi bir ilgi uyandırmaya yetti.

Biri Forspoken ‘in ‘en umut verici yeniliklere açık dünyada ‘ kendi uçan Parkour sistemidir. Bu, süper hızlı koşan ve yuvarlanan akrobasi ile cıvıl civil uçuş güçlerini birleştirerek, kolay ve tatmin edici hareket türünün temel dayanak noktasını tazeliyor.

Önizlemelerde heyecan verici bir şekilde akıcı görünen sihirli dövüşü de öne çıkan bir diğer özellik. Sonunda – ve bu küçük bir şey gibi görünüyor ama kesinlikle değil – Frey, düşmanlarını yenmek için iyi bir manikürün gücünü kullanan ilk video oyunu kahramanı olacak ; tırnak sanatı, oyuncuların Forspoken’in büyülü yeteneklerinin yıldızını kişiselleştirme yollarından sadece bir tanesidir . Bu sadece nesnel olarak harika. – Alexis Nedd, Kıdemli Eğlence Muhabiri

2. Yomi’ye Yolculuk


Ghost of Tsushima’daki sinematik samuray yeteneği size bok gibi geldiyse, Trek to Yomi’yi görene kadar bekleyin . Devolver Digital tarafından yayınlanan bu bağımsız aksiyon oyunu, göz alıcı bir siyah-beyaz estetiğiyle hayat buluyor ve bir Akira Kurosawa klasiğinin karelerinden kopmuş hissi veren görsel açıdan etkileyici manzaralar sunuyor.

Bu noktada, aslında nasıl oynandığı hakkında fazla bir şey bilmiyoruz, ancak Trek to Yomi , kulağa türe uygun bir samuray macerası gibi gelen bir hizmet sunuyor: Hiroki adında genç bir samuray, ustası öldükten sonra halkıni savunmak zorunda kalıyor.

öldürüldü. Fragmanlar, hikayenin canlı bir şekilde ayrıntılı 3D dünyada geçen iki boyutlu kılıç dövüşü oyunu bağlamında oynandığını gösterdi. Bizi daha fazlasını öğrenmeye aç bırakan umut verici bir başlangıç. – Adam Rosenberg, Kıdemli Eğlence Muhabiri –

3. Ufuk: Yasak Batı

Genellikle geri dönüştürülmüş fikirler ve devasa serilerle dolup taşan bir ortamda, Horizon Zero Dawn (2017) gibi oyunlar öne çıkıyor. PlayStation’a özel aksiyon/macera filminde, yetenekli bir savaşçı ve avcı olan Aloy, endüstri öncesi medeniyetlerin unsurlarını ve fütüristik teknolojiyi mekanik fauna (diğer adıyla robot dinozorlar) biçiminde birleştiren büyüleyici bir ortamda rol alıyor. Aloy’un ikna edici orijinal yolculuğu Zero Dawn’ı başarılı yaptı ve bir avuç anlaşılır gecikmeden sonra hikayesinin bir sonraki kısmı nihayet geliyor.

Horizon Forbidden West , Zero Dawn’ın eksikliklerini iyileştirmeyi vaat ediyor . Zero Dawn’da bir sopa sallamak ve en iyisini ummakla eşdeğer olan yakın dövüş, özel saldırılar ve kullanılacak daha kapsamlı bir dizi taktikle artık Aloy’un aksiyon repertuarının temel bir parçası.

Devam oyunu aynı zamanda, belirlenmiş tirmanma yollarına güvenmek yerine tüm haritayı keşfedilebilir hale getirerek, ilk oyunun dünyayı dolaşmak için sınırlı seçenek yelpazesini elden geçiriyor. Pasifik Kıyısı’nı keşfetmek için tüm sualtı dünyasının devasa yükseltmesini ve kıyamet sonrası San Francisco’yu ziyaret etme olasılığını ekleyin ve Horizon Forbidden West , 2022’nin başlarında her açık dünya oyun hayranının yutturmaca listesinin başında olmalı.

 

4. The Legend of Zelda: Breath of the Wild 2

 

Son beş yılda video oyunlarıyla ilgili herhangi bir zaman geçirdiyseniz , Mart 2017 lansmanından bu yana The Legend of Zelda: Breath of the Wild’a yığılan övgü dağlarını fark etmişsinizdir . Oyuncuların öğreticiden hemen sonra son patrona acele etmelerini sağlayan açık uçlu yapısı hakkında her şeyi biliyorsunuz, Zelda’nın onlarca yıldır olduğu şeyin cesur bir tersine çevrilmesi .

Ayrıca, hala düzenli olarak aptalca hile videoları üreten karmaşık fizik sistemlerini de biliyorsunuz . Ve merak ediyor olabilirsiniz: Nintendo, tonlarca insanın (sizinkiler gerçekten dahil) şimdiye kadar yapılmış en iyi oyunlardan biri olarak ilan ettiği bir oyunu nasıl takip edecek?

Nintendo, bu sorunun cevabı için laboratuvarda çok çalışıyor ve 2022’nin sonunda ne bulduklarını görmemiz gerekiyor. Tipik Zelda tarzında, resmi olarak Sequel to olarak adlandırılan oyun hakkında neredeyse hiçbir şey bilmiyoruz .

Zelda Efsanesi: Vahşi Nefes . Hyrule’un altındaki yeraltıi mezarlıklarında, Prenses Zelda’yı tehlikeye atan, Hyrule Kalesi’ni ürkütücü bir şekilde gökyüzünde askıya alan ve Link’e zamanı bükme güçlerine sahip ürkütücü bir iblis kolu veren bazı karanlık işlerin çöktüğünü biliyoruz. Oh, ve eğer ilki Studio Ghibli sizin için yeterli değilse, devamı, ilk oyunun haritasının üzerinde yer alan muhteşem görünümlü yüzen gökyüzü adaları arasında geçiyor.