Yeni teknolojiler ortaya çıktıkça siber güvenlik protokolleri de gelişiyor. Ancak, siber saldırılara karşı daha iyi korunmak için her yerde yanınızda bulundurmanız gereken bazı temel ipuçları vardır. İşte 2022’de güvende kalmak için uyulması gereken bazı genel kurallar.

Güçlü Parolalar ve Parola Yöneticisi Kullanın

Kendinizi korumak için güçlü şifreler kullanmak bir zorunluluktur ve sahip olduğunuz her ayrı hesap için benzersiz bir şifre kullanarak bunu bir adım daha ileri götürmelisiniz. Bu sizi çeşitli şekillerde korur.

Güçlü parolalar kullanmak , kaba kuvvet saldırılarına karşı korumanızı artırır . Bu saldırılar, bir siber suçlu veya “tehdit aktörü”, parolanızın ne olduğunu tahmin etmeye çalışmak için rastgele ve bilinen parolalar ( veri ihlallerinden elde edilen ) oluşturan yazılımlar kullandığında gerçekleşir.

Bunun gibi kaba kuvvet saldırılarını düşünün: Dolabınızda asma kilit şifrenizi unuttuysanız, doğru kombinasyonu bulmak için 0000’dan 9999’a kadar her sayı kombinasyonunu deneyebilirsiniz. Kaba kuvvet saldırıları da aynı şekilde çalışır.

Güçlü parolalar (yani, küçük ve büyük harfler, sayılar ve özel karakterlerin bir kombinasyonu) kullanmak, kaba kuvvet saldırısının başarılı olma olasılığını etkili bir şekilde azaltır. Güçlü parolaların, birinin parolanızın ne olduğunu tahmin etmesini engellediğinden bahsetmiyorum bile.

Ancak, tehdit aktörünün her zaman ekranınızın diğer tarafında olmadığını unutmayın; ofiste yanınızda oturuyor olabilirler. Parola yöneticisinin devreye girdiği yer burasıdır. Parola Yöneticisi ile yalnızca bir parolayı hatırlamanız gerekir.

Ana şifreyi girdikten sonra, şifre yöneticisi doldurduğunuz forma şifreyi getirecek ve girecektir (bilgileri şifre yöneticisinde zaten kaydettiğinizi varsayarak). Bu nedenle, son derece güçlü ve uzun şifreleri, onları hatırlama endişesi duymadan ve şifrelerinizi bir not kağıdına yazmadan kullanabilirsiniz.

İki Faktörlü Kimlik Doğrulamayı Kullan (2FA)

Hesabınız ve ona erişen bir başkası arasındaki ilk koruma katmanı şifrenizdir. İkinci katman, iki faktörlü kimlik doğrulamadır (2FA). . Hesaplarınıza fazladan bir güvenlik katmanı eklemek için kullanıyor olmalısınız.

2FA, en temelde bir kimlik doğrulama yazılımıdır. Siz (veya tehdit aktörü) hesabınız için doğru şifreyi girerseniz, 2FA devreye girecek ve genellikle size SMS (cep telefonu metinleri) yoluyla gönderilen bir dizi rastgele sayı veya harf girerek veya kimliğinizi doğrulamanızı isteyecektir. bir uygulama.

Amazon , eBay , Nintendo , Twitter , Reddit , Instagram ve sahip olabileceğiniz diğer tüm hesaplarınız için 2FA kullanabilirsiniz (ve kullanmalısınız).