Oyun dizüstü bilgisayarları, güç ve taşınabilirliğin mükemmel birleşimidir ve oyuncuların en sevdikleri oyunların keyfini her yerde çıkarmalarına olanak tanır. Yolda oyun oynamak istiyorsanız veya bir bilgisayar kulesinin yer kaplamasını istemiyorsanız, çeşitli bütçeler için bu harika ve güçlü dizüstü bilgisayarları inceleyin.

2022’de Bir Oyun Dizüstü Bilgisayarında Nelere Bakmalı?

Oyun dizüstü bilgisayarları ucuz değildir. Yalnızca bir grup güçlü donanıma sahip olmaları değil, aynı zamanda dayanıklı, güvenilir olmaları ve yıllarca süren acımasız seyahatten sonra dayak atabilecek bir ekrana sahip olmaları gerekir.

Ancak, gittiğiniz her yerde en sevdiğiniz oyunları oynama seçeneğine sahip olmak küçümsenemez ve oyun dizüstü bilgisayarlarının rahatlığı onları PC oyunları için en popüler ürünlerden biri yapmaya devam ediyor.

Ne yazık ki, bir oyun dizüstü bilgisayarı satın almak, bir bilgisayarda oyun oynamak kadar kolay değil. Geçtiğimiz birkaç yıl içinde yüzlerce model piyasaya girdi ve farklı modelleri karşılaştırmaya başlayabilmeniz için pazarlama jargonunun bir sıkıntısı yok. Bununla birlikte, iyi bir dizüstü yarın birkaç temel özelliğini anlamak, mükemmel oyun dizüstü bilgisayarını bulmayı çok kolaylaştıracaktır.

Her şeyden önce, olası teçhizatınızdaki grafik işleme birimine (GPU) çok dikkat edin. GeForce RTX 30 serisi GPU’ya sahipse, büyük olasılıkla gelecek yıllarda popüler oyunları çalıştıracak bir cihaz satın alacaksınız.

Ayrıca en az bir Intel Core i5 veya AMD Ryzen 5 CPU aramak isteyeceksiniz , çünkü bunlar günümüzün en zorlu sürümlerinin hemen hemen hepsini oynamak için yeterince güçlü.

Üst düzey GPU’su ve işlemcisi olan bir dizüstü bilgisayar satın almak ucuza gelmiyor, bu nedenle bütçenizi dikkatlice düşünmeniz gerekecek. Genellikle yükseltilemeyen bileşenlere sahip olduklarından, yani düşündüğünüzden daha kısa sürede yepyeni bir donanım satın alacağınız anlamına geldiğinden, oyun dizüstü bilgisayarına çok fazla harcama yapmanızı tavsiye etmiyoruz. Bu, gerektiğinde bileşenleri tek tek değiştirmenize izin veren oyun masaüstü bilgisayarlarından çılgınca farklıdır .

Oyun kitaplığınız yalnızca bir avuç oyundan oluşuyorsa, fazla dahili depolama alanı olmayan bir dizüstü bilgisayar seçerek birkaç dolar tasarruf edebilirsiniz. Alternatif olarak, büyüyen bir kataloğu barındırmak için harici bir SSD veya HDD satın alabilirsiniz .

Oyunları harici çözümlerden daha hızlı yükleme eğiliminde olduğu için her zaman en iyi seçenek dahili depolamadır, ancak bunlar genellikle daha yüksek fiyat etiketleri taşır. Kısacası, olası oyun dizüstü bilgisayarınızın GPU’suna, işlemcisine ve SSD’sine çok dikkat edin.

Bankayı kırmaya istekli değilseniz, muhtemelen birkaç taviz vermeniz gerekeceğini unutmayın. Bir oyun dizüstü bilgisayarı satın alırken göz önünde bulundurulması gereken pek çok başka husus vardır, ancak aşağıdaki beş ürün, kendi kategorileri için en iyi performans, fiyat ve güvenilirlik kombinasyonunu sunar.

Genel Olarak En lyi Oyun Dizüstü Bilgisayarı: Razer Blade 15

Razer, sürekli olarak üst düzey oyun ürünleri üretiyor ve Razer Blade 15 de bir istisna değil. Çeşitli yapılandırmalar mevcuttur, ancak paranızdan en iyi şekilde yararlanmak için GeForce RTX 3070 ve Intel Core i7’yi seçmenizi öneririz. Paranın satın alabileceği en güçlü GPU’lardan biri olan RTX 3070, bu taşınabilir devin günümüzün en zorlu oyunlarını gözünü bile kırpmadan çalıştırmasını sağlıyor.

Aksiyon, 165 Hz yenileme hızına sahip 15,6 inç QHD ekranda yakalanır ve hacimli bir masaüstü teçhizatında yerinde olmayacak tereyağlı pürüzsüz performans sunar.

Paketi tamamlamak, hiç bitmeyecek gibi görünen bir özellik listesidir. Buhar odası soğutması, Wi-Fi 6, 16 GB RAM ve 1 TB SSD, karmaşık bir alüminyum kasanın içine yerleştirilmiştir ve daha iyi görünen bir dizüstü bilgisayar bulmak için çok zorlanacaksınız. Fiyat etiketine aldırmazsanız, Razer Blade 15 mükemmel bir oyun donanımına yakındır.

En İyi Bütçeli Oyun Dizüstü Bilgisayarı: ASUS ROG Zephyrus

ASUS ROG Zephyrus hakkında sevilecek çok şey var . Popüler dizüstü bilgisayar bir şekilde GeForce RTX 3070, AMD Ryzen 9, 1 TB SSD ve 15.6 inç QHD ekrana fiyat etiketini 1.900 doların üzerine çıkarmadan paketleyebiliyor. Aynı zamanda tüm çoklu görev ihtiyaçlarınız için 16 GB DDR4 RAM ile donatılmıştır

. Bu listedeki bazı girişlerin aksine , Zephyrus mütevazı bir şasi etrafında inşa edilmiştir. Yine de arkadan aydınlatmalı tuşlara ve birkaç keskin kenara sahip olacaksınız, ancak tamamen siyah tasarımı şaşırtıcı derecede profesyonel.

Saati sadece 4,21 libredir, bir sırt çantasına atmayı ve envanterinize çok fazla ağırlık eklemeden etrafta dolaşmayı kolaylaştırır. Minimalist tasarımı, RTX 3070 ve Ryzen 9, sizi yıllarca oyun oynamaya devam edecek özelliklerdir ve Zephyrus 2000 doların altında bir fiyat sunmak için herhangi bir köşeyi kesmez. Dolby Atmos desteği, HDMI çıkışı, Wi-Fi 6 ve hatta sesli sohbet için Al gürültü engelleme özelliği, dizüstü bilgisayarı şaşırtıcı derecede çok yönlü bir satın alma haline getiriyor.

Zephyrus’ta yalnızca on tuşlu bir sayısal tuş takımı yok, ancak bu kadar güçlü, taşınabilir ve uygun fiyatlı bir oyun dizüstü bilgisayarı için ödenmesi gereken küçük bir bedel.

1000 Doların Altındaki En İyi Oyun Dizüstü Bilgisayarı: Acer Nitro 5

Genellikle 1000$ fiyat noktasının oldukça altında bulunan Acer, bütçe dostu bir pakete gülünç miktarda ateş gücü sığdırmayı başardı. Bu fiyat işaretinin altında kalmak için birkaç kısayol yapılması gerekiyordu (yetersiz bir 256GB SSD gibi), ancak bu fiyat aralığında Acer Nitro 5’ten daha iyi bir ürün bulamazsınız.

Nitro 5 size gıpta ile bakılan bir RTX 30 serisi GPU’yu sağlamayacaktır, ancak bir GTX 1650 ile birlikte gelir. Bu yüksek dereceli son nesil grafik kartı, ayarları orta veya yüksek olarak ayarlandığında günümüzün en popüler oyunlarını kaldırabilecek kapasiteden daha fazlası olmalıdır. ve bunu 15,6 inç FHD ekranda şık bir şekilde yapıyor.

Acer, ultra agresif “oyuncu” tasarımına alışmanız gerekse de, Nitro 5 ile güvenilir ürünler üretme geleneğini sürdürüyor. Tamamen siyah tasarımı kırmızı, arkadan aydınlatmalı tuşlarla vurgulanmıştır ve kütüphanede veya kafede açtığınızda dikkat çekeceğinden şüpheniz olmasın.