Bu listemizi çok seveceksiniz. 2023 yılında en çok beklenen PS5 ve PS4 oyunlarını, çıkış tarihleriyle beraber yazdık. Oyun severleri heyecanlandıran bu listedeki oyunların birbirinden farklı özellikleri var.

Yapımcılar PS5 ve PS4 oyunları için yeni ve daha kaliteli oyun üretmek için birbirleriyle adeta yarışıyorlar. Tabii Sony yeni oyun konsolları çıkararak bu yeni oyunları rahatlıkla oynatabilecek yeni oyun konsolları üretiyor.

Yeni yılda da daha iyi oyunlar piyasaya sürülecek. 2023’te oynamaktan en çok heyecan duyduğumuz PS5 ve PS4 oyunlarının listesi burada.

2023 Yılında En Çok Beklenen PS5 ve PS4 Oyunları

PlayStation 5, Sony Interactive Entertainment tarafından üretilen yeni nesil bir video oyun konsoludur. 2020 yılında piyasaya sürülen PlayStation 5, PlayStation 4’e göre daha iyi performans, daha yüksek çözünürlük ve daha hızlı işlem gücüne sahiptir.

PlayStation 5, aynı zamanda 3D ses teknolojisi ve haptic geri besleme özelliklerine de sahiptir. PlayStation 5, iki farklı versiyon olarak piyasaya sürülmüştür: Standart sürüm ve disk olmayan Digital Edition.

PlayStation 4’ten daha çok ilgi gören PlayStation 5, dünya çapında milyonlarca satış rakamlarına ulaşmış ve popüler oyunların yanı sıra, çeşitli yüksek çözünürlüklü oyunların da oynanabildiği oyun konsoludur. Şimdi sizlere 2023’te en çok beklenen PS5 ve PS4 oyunlarından bahsedeceğiz. Hadi okumaya devam edin.

Hogwarts Legacy

PS5 ve PS4 oyunlarından Hogwarts Legacy

PS5 ve PS4 oyunlarından Hogwarts Legacy

Harry Potter yazarı JK Rowling’i çevreleyen tartışmalara rağmen, Hogwarts Legacy, The Game Awards 2022’de En Çok Beklenen Oyun dalında beş adaydan biri olarak kaldı. Pek çok Harry Potter hayranı, bir öğrenci olarak Hogwarts Okulu’na girmeyi, Seçmen Şapka’nın onları bir Ev’e koymasını bir hipogrif sürmeyi ve kendi büyülü maceralarına atılmayı hayal etmiştir. Ve Hogwarts Legacy, oyunculara tam da bunu yapma sözü veriyor.

Avalanche Software, oyunun PS5 ve PS4 sürümlerinin PlayStation’a özel bir göreve sahip olacağını onayladı. PS5 çıkış tarihi 10 Şubat 2023 (Deluxe Edition ön siparişi verenler oyuna erken erişimle 7 Şubat’ta daha erken oynayabilirler), PS4 çıkış tarihi ise 4 Nisan 2023.

Final Fantasy 16

Final Fantasy 16 PS5 ve PS4 oyunu

Final Fantasy 16 PS5 ve PS4 oyunu

Altı aya özel olarak zamanlanmış bir oyun olan Final Fantasy 16 (Final Fantasy XVI), 2023’teki en önemli PS5 oyunlarından biri gibi görünüyor. Çıkış tarihi 22 Haziran 2023 ve PS5, oyunu daha akıcı oynamanıza izin verecek.

Selefinin ardından, açık ortamlarda eyleme dayalı dövüş sunuyor. Ancak bu sefer tanıdık Kristaller, ülkelerinin Eikon’unu çağırabilen Dominantlar insanlara bağlı olacak. Bu nedenle, hangi Final Fantasy çağrısının en güçlü olduğunu düşündüyseniz, FF16 bu konsepti sonuna kadar oynayacaktır. Oyunun Brezilya yaş derecelendirmesi açıklaması ayrıca nefret suçları, uyuşturucu ve fuhuş gibi daha karanlık temalara odaklanacağını ve potansiyel olarak Final Fantasy 16’yı serinin en olgun oyunlarından biri yapacağını ortaya koydu.

Resident Evil 4 Remake

PS5 ve PS4 oyunu Resident Evil 4 Remake

PS5 ve PS4 oyunu Resident Evil 4 Remake

Geliştiricinin serideki klasik oyunları yeniden yapmaya karar vermesinden bu yana Capcom’un gitmekte olduğu yerin Resident Evil 4 Remake olduğu genel olarak anlaşılmıştı. Hem Resident 2 hem de 3’ün yeniden yapımları ile Capcom, umarız birçok kişinin korku türünde bir şaheser olarak gördüğü RE4’ü daha parlak grafikler ve daha sıkı kontrollerle modernize etmek için bilmesi gereken her şeyi öğrenmiştir. Leon’un macerasının bu yenilenmiş versiyonunun çıkış tarihi olan 24 Mart 2023 ile PS5 ve PS4’e gelmesi planlanıyor. Bu oyun da en çok beklenen PS5 ve PS4 oyunlarından biri.

Star Wars Jedi: Survivor

Star Wars Jedi Survivor PS5 ve PS4 oyunları

Star Wars Jedi Survivor PS5 ve PS4 oyunları

Respawn Entertainment’ın Star Wars Jedi Survivor oyunu, bu yıl oyun dünyasının en iyi korunan sırlarından biri oldu. Oyunun çıkış tarihiyle ilgili sızıntılar, Temmuz ayında PSN veritabanından ve hatta Aralık ayının başlarında Steam’den olmak üzere 2022’de birçok kez bildirildi. Oyunun TGA 2022’de gösterilen yaklaşık dört dakikalık fragmanından, Fallen Order’ın bu devam filminin 17 Mart 2023’te çıkacağını biliyoruz.

Cal Kestis ve robot arkadaşı BD-1’in hikayesine devam edecek, Bode ve Cere Junda gibi yeni karakterleri içerecek ve ışın kılıçlarını çift kullanma becerisini içerecek. Fragman herhangi bir blaster dövüşü göstermedi, ancak bu Obi-Wan DLC’sinin sızıntılarında alay konusu oldu. Şans eseri, Star Wars Jedi Survivor’ın güçlü satışları, EA’yı tek oyunculu oyunlar veya en azından canlı hizmet gerektirmeyen oyunlar yayınlamaya devam etmeye ikna edecektir.

Armored Core 6: Fires of Rubicon

Armored Core 6 Fires of Rubicon PS5 ve PS4 oyunu

Armored Core 6 Fires of Rubicon PS5 ve PS4 oyunu

Armored Core 6, TGA 2022’de sürpriz olarak duyurulsa da dizinin En Çok Beklenen Oyun kategorisinde aday gösterilmedi. Belki sunucu Geoff Keighley, oyunun 2023’te çıkacağını veya tanıtım fragmanının Bandai Namco’nun YouTube kanalında (bu yazının yazıldığı sırada) 4,4 milyondan fazla görüntülenmesini beklemiyordu.

FromSoftware’den Hidetaka Miyazaki’nin “Soulsborne oynanışına” odaklanmayacağını ve özel makinelerle çok oyunculu olacağını söylemesi dışında proje hakkında henüz pek bir şey bilinmiyor. Ancak Armored Core 5’in tam anlamıyla on yıl önce 2012’de piyasaya sürüldüğü göz önüne alındığında, Armored Core 6’nın geliştirme aşamasında olması bile küçük bir mucize sayılır.

Marvel’s Spider-Man 2

Marvel's Spider-Man 2 PS5 ve PS4 oyunlarından biridir

Marvel’s Spider-Man 2 PS5 ve PS4 oyunlarından biridir

Marvel’s Spider-Man 2 ile ilgili olarak yıl boyunca cırcır böcekleri duyduk, Insomniac’ın 2023’te geleceğini doğrulaması dışında. Insomniac, resmi bir PS Blog gönderisi aracılığıyla hızlı bir onayla sızan sürüm bilgilerini doğruladı.

Geliştirici ayrıca gişe rekorları kıran bir aksiyon oyununda hem Peter Parker hem de Miles Morales’in yer alacağını doğruladı ve gelecek oyunda Venom’un arkasındaki seslendirme sanatçısının Tony Todd olduğunu zaten biliyoruz. Forspoken ve Horizon Call of the Mountain’a ek olarak Marvel’s Spider-Man 2, şimdiye kadar onaylayabildiğimiz 2023’te en çok beklenen PS5 ve PS4 oyunlarından biridir.

2023’te en çok beklenen PS5 ve PS4 oyunları listemizi şimdilik bunlarla sınırlandırdık. Sizin başka önerileriniz varsa yorumlarda belirtmeyi unutmayın.