Covid-19 Virüs Mücadelesinde Önemli Gelişme: 3CLpro Yerli Enzim Üretimi Gerçekleştirildi!


3CLpro Yerli Enzim üretimi, ülkemizde yapılan çalışmalar sonucu gerçekleşti. Bu enzimin üretimi Covid-19 tedavisinde gerekli olan ilaçların üretilmesi için büyük önem taşıyordu. Covid-19 önleyici ve tedavi edici ilaçların üretimi konusunda ilk günden bu yana gelinen noktada yerli enzim üretimi şartı da yerine getirildi. Peki 3CLpro Yerli Enzim nedir? Nerede üretildi? Covid-19 tedavisi artık mümkün mü? 3CLpro Yerli Enzim üretimi ile birlikte bir çeşit yerli aşı mı üretilecek? Merak edilen soruların cevaplarını sizler için derledik.

3CLpro yerli enzim
3CLpro yerli enzim üretimi gerçekleşti

3CLpro Yerli Enzim Nedir?


3CLpro Yerli Enzim rekombinant DNA teknolojisi ile üretilen ve koronavirüs tedavi sürecinde gerekli olan bir enzim türüdür. Bu enzimin üretilme süreci yaklaşık 3 ayı kapsamaktadır. Bartın Üniversitesi laboratuvarlarında üretilen bu enzim ile birlikte Covid-19 tedavi sürecinde ciddi anlamda bir ilerleme gerçekleşti.

Doç. Dr. Dursun Kısa tarafından dile getirilenlere göre Covid-19 virüsünün sistemi ile ilişkili olan bu enzim virüsün tedavisinde gerçek anlamda işe yarayacak bir forma sahip. Pandemi ile mücadele kapsamında anti-viral ilaç hedeflerinden biri olarak kullanılan 3CLpro Yerli Enzim ilaç denemelerini olanaklı hale getirdi. Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen ve yaklaşık 3 aylık bir süredir üretilmeye çalışılan enzimin üretilmesi ile birlikte gözler yeni adıma çevrildi. Bu süreçte ilaç üretimi ve ilaçların denenmesi olanaklı hale gelmekle birlikte henüz ilaç denemeleri yapılmaya başlamadı.

Anti- Viral İlaç Hedeflerine Ne Kadar Yakınız?

Anti-viral ilaç hedefleri ülkemizde çalışan akademisyenler tarafından virüsün ilk yayılım gösterdiği günden bu yana geçerliliğini koruyor. Gelinen noktada ise ilaç hedeflerine çok daha yakın olduğumuzu söylemek mümkün. Her hafta yaklaşık 100 reaksiyon üretimi gerçekleştirilebiliyor. Bu da beraberinde diğer pandemi çalışmalarının hızlanmasını sağlıyor.

İnhibisyon denemelerinde aktif olarak kullanıman 3CLpro Yerli Enzim ile birlikte Covid-19 virüsünün tedavisi bir adım daha mümkün hale geldi. Hiçbir ilacı bulunmayan dünyadan yüzbinlerce ölüme neden olan Covid-19 virüsünün tedavisi ile birlikte hastalığın bir çeşit grip gibi algılanmaya başlanacağı düşünülüyor. Virüsün tedavisi bulunduktan sonra can kaybının engellenmesi hedefleniyor.