5G nedir? 5G’nin avantajları nelerdir? 5G’nin dezavantajları nelerdir?

5G Nedir?
5G Nedir?

5G Nedir ?


Hücresel ağların alt yapıları belirli standartlar çerçevesinde sürekli olarak şekillenmektedir. Teknolojinin gelişiyor olmasıyla birlikte hücresel ağların daha verimli ve etkili olarak hizmet sunabilmesi için altyapı kriterleri, sürekli olarak değişmektedir.

5G teknolojisi nedir? diye sorarsak 5G, altyapı kodlarının ve malzemesinin beşinci kez değiştirilmiş olduğunu ifade etmektedir. Teknoloji hızlı geliştiği sürece buna bağlı olarak altyapı değişikliği de sıklıkla değişmektedir. Telekomünikasyon teknolojisinin senelerdir yapmış oldukları alt yapı değişiklikleri ‘’ 1G, 2G, 3G ve 4G’’ şeklinde isimlendirilmektedir.

G harfi İngilizcede nesil anlamına gelen Generation kelimesinden gelmektedir. Bu sayede 5G nin açılımı 5. nesil olarak ifade edilmektedir. 5G mobil telekomünikasyon hizmeti, kablosuz telefon teknolojisidir. Mobil telefonlarda kullanılan hücresel ağlarda bulunan teknolojik altyapının yeni kurallar çerçevesinde yeniden yapılması demektir.

5G teknolojisini kullanmak isteyen kullanıcıları düşündüren sorulardan bir tanesi 5G hızlı mı ? sorusudur. Bu sorunun yanıtı çok basittir. Her çıkan yeni nesil altyapı bir öncekinden çok daha hızlı kullanım sağlar. 5G, dördüncü nesil teknolojisinden yaklaşık olarak 10 katı kadar veri hızı sağlar.


5G’nin Avantajları Nelerdir ?


Neden 5G kullanılmalı? sorusunun birçok olumlu cevabı vardır. 5G’nin en önemli avantajlarından bir tanesi yüksek hızdır. İndirme işlemlerinde büyük ilerleme sağlanarak 1 Gbps’nin üzerine ulaşılması beklenilmektedir. Artık günlük hayatlarımızda birçok işimizi internet üzerinden hallediyor olduğumuzu düşündüğümüzde, bu hızlı teknoloji kullanıcılar için çok avantajlıdır. 5G teknolojisi, çok daha geniş bir kapsama alanı sağlamaktadır. Bu özellik sayesinde, özellikle kırsal alanlarda sıklıkla yaşanan kapsama problemlerine çözüm getirmesi beklenmektedir. Akıllı telefonlarımızın en çok karşılaşılan sorunlarından biri pil ömrünün kısa olmasıdır. 5G ile mobil cihazların enerji tüketimi azaltılarak pil süresinin yaklaşık 10 yıla kadar uzatılması hedefleniyor. Diğer bir düşünce ise telefonlarımızın ayda 1 kere şarj edilmesinin yeterli olacağı söylenmekte.


5G’nin Dezavantajları Nelerdir ?


5G teknolojisinin kullanıma geçmesiyle birlikte kapsama alanlarının genişletilmesi için baz istasyonlarının daha fazla ve yakın mesafelerde kurulması gerekiyor. Bu da 5G zararlı mı? sorusunu akıllara getirmekte. Baz istasyonlarının radyasyon yayma özelliği olduğu için bu konu insanları endişelendiriyor.