Ailesinin haberi olmadan dark web’den AK-47 siparişi veren 8 yaşındaki bir çocuk, evine gelen silahı gören annesi şok oldu. Çocuğunun böyle tehlikeli işlerle uğraştığını bilmeyen annesi, AK-47 silahının evine teslim edilmek üzere getirildiğini görünce gözlerine inanamadı.

Daha bu yaşında böyle tehlikeli işlere bulaşan bu çocuk, internetten bir çok şeyi ücretsiz sipariş ediyor. Dark web’den AK-47 silahının siparişini de ücretsiz olarak yapmış. Anlayacağınız, bu silahı da ücretsiz sipariş etmiş ve silah çocuğun evine teslim edilmiş. Yaşına aldırış etmeden siber suçlara bulaşan çocuğa, polisler hiç bir müdahale etmedi.

Dark web’den AK-47 siparişi veren 8 yaşındaki çocuk, silahı ücretsiz almış

Hollandalı insan kaynakları uzmanı Barbara Gemen, oğlunun çok küçük yaşta nasıl siber suçlara bulaştığını anlattı. Oğlunun bilgisayar başında çok zaman geçirdiğini ve sekiz yaşında bilgisayar korsanlığıyla uğraştığını belirtti.

Dark web'den AK-47 siparişi veren 8 yaşındaki çocuk silahı ücretsiz almış

Dark web’den AK-47 siparişi veren 8 yaşındaki çocuk silahı ücretsiz almış

Gemen, “İnternet üzerinden para ödemeden sipariş vermeye başladı” dedi. Oğlunun dark web’den yaptığı alışverişlerin “bedava” pizza gibi küçük şeylerle başladığını, yavaş yavaş daha korkunç hale geldiğini sözlerine ekledi.

Medya kuruluşuna göre ebeveyn, oğlu tarafından çevrimiçi oyunlar aracılığıyla yasadışı aktörlerle gerçekleştirdiği anlaşmaları gizlemek için bir odaya her girdiğinde “Pitt bizim yerimize geliyor” gibi anlaşılmaz şifreli ifadeler kullandığını belirtti. Oğlunun bilgisayar korsanları tarafından başkaları için kara para aklamak için de kullanıldığını sözlerine ekledi.

Ancak AK-47 kapısına gelene kadar durumun ciddiyetinin farkında değildi. “Sanırım silahı nasıl sipariş edip evimize göndereceğini bulmak için bir ay uğraştı. Açtı ve evimize bir silah teslim etmeyi başardığı için gerçekten çok heyecanlandı. Resmen şok oldum. Hemen evde her şeyi farklı yapmaya karar verdim” dedi.

Silah polise teslim edildi, yasal işlem yapılmadı

Gemen, silahın kendisi tarafından yerel polise teslim edildiğini ve yetkililerin çocuğu hakkında herhangi bir yasal işlem başlatmadığını söyledi. Oğlunun kişiliğinde de bir değişiklik olduğunu sözlerine ekledi.

“Geceleri bir bilgisayarın başına oturmak için uyanmaya başladı ve gerçekten stresliydi. İşte o zaman onun bir grup uluslararası bilgisayar korsanıyla çalıştığını öğrendik” dedi.

Gemen, tavsiye için kolluk kuvvetleriyle temasa geçti, ancak endişesinin “abartılı” olduğu söylendi.

“Bugünlerde bu çok kolay, çünkü birçok çocuğun dizüstü bilgisayarı ve cep telefonu var ve birkaç tıklamayla bir bilgisayar korsanlığı yapabilirsiniz. Gençlerin bilgisayar korsanlığını önlemek oldukça büyük bir sorun. Çoğu zaman neyin yasal neyin yasa dışı olduğunu bilmiyorlar.” dedi Gemen.