Uzun bir süre Android akıllı telefon kullanırsanız, zamanla yavaşladığını fark edersiniz. Akıllı Telefonunuzun Zamanla Yavaşlamasının 10 Nedenini bu yazıda anlattık. Bununla birlikte nasıl çözeceğinizi de anlattık.

Akıllı telefonunuzun donanım açısından ne kadar sağlam olduğu önemli değil; birkaç ay veya yıl sonra yavaşlamaya başlayacaktır. Ancak, böyle bir yavaşlamanın ya da kasmasının arkasındaki asıl nedenini biliyor musunuz?

Yavaşlamaya neden olan birçok faktör var. Bu yazıda, Akıllı telefonunuzun zaman içinde yavaşlamasının 10 yaygın nedenini ve çözümünü anlatacağız. Bu nedenleri bildikten sonra Akıllı telefonunuzu daha verimli nasıl kullanacağınızı anlamış olacaksınız.

Telefonunuzun Zamanla Yavaşlamasının Nedenleri

Sadece Android akıllı telefonlar değil, aynı zamanda iPhone telefonların yavaşlığıyla da başa çıkmanıza yardımcı olacaktır. Öyleyse, Akıllı telefonunuzun zamanla yavaşlamasının 10 nedenine bir göz atalım.

1. İşletim Sistemi Yükseltmeleri

işletim sistemi yükseltmeleri

işletim sistemi yükseltmeleri

Cihazınızı ilk satın aldığınızda o sırada Android 10 (ya da daha düşük versiyon) veya iOS 11 çalışıyor olabilir. Daha sonra cihazınıza Sistem yükseltmeleri için yazılım güncellemeleri gelir. Siz de hemen cihazınızın yazılım güncellemesini yapmak isteyeceksiniz. Unutmayın ki, bu yükseltmeler, belirli bir yüksek donanım özelliği düşünülerek piyasaya sürülüyor.

İçinde bulunduğumuz yıla bakacak olursak, donanım özellikleri büyük ölçüde güncellendi ve yükseltildi. Ayrıca hem iOS hem de Android işletim sistemlerine birçok yeni özellik eklendi. Ancak, bu özellikler daha yeni donanım özellikleri göz önünde bulundurularak yapılmıştır. Bu yüzden, eski bir telefonda herhangi bir işletim sisteminin daha yeni sürümünü çalıştırmaya kalkarsanız, bu büyük bir yavaşlamaya neden olabilir.

Bununla birlikte, bu yükseltmeleri görmezden gelmek de yanlış olur. Ancak sizinle aynı cihazı kullanan binlerce insan olabilir. Bunlarla iletişime geçin ve sistem yükseltme güncellemesini yapmayı önerip önermediğini sorun. Bunun için Facebook gruplarına bir göz atın.

Bu yükseltmeler her cihazda aynı değildir. Kimisinde daha iyi performans artışı sağlarken, kimisinde cihazın performansının düşmesine neden oluyor. Bu yüzden sistem güncellemelerini yüklemeden önce en azından bir araştırın. Tavsiyemiz şu yönde; cihazınızın performansından memnunsanız, sistem güncellemelerini yapıp da başınıza iş almayın. Çünkü, Akıllı telefonunuzun zamanla yavaşlamasına neden olabilir.

2. Uygulama Güncellemeleri

Daha önce de belirttiğimiz gibi, Android ve iOS cihazlarımızda yeni uygulamalar ve oyunlar yüklüyoruz ve yüklemeye devam ediyoruz. Yüklediğiniz sözde hafif uygulamalar, zamanla ağır hale gelebilir. Bunun arkasındaki ana neden, uygulama güncellemeleridir.

Geliştiriciler sürekli olarak uygulamalara ve oyunlara yeni özellikler eklemek için güncelleme yayınlarlar. Her yeni güncelleme, çok fazla RAM ve CPU tüketimine neden oluyor.

Cihazınızdaki herhangi bir uygulamanın yavaşladığını veya sorun çıkardığını hissettiğinizde yapabileceğiniz en iyi şey, onu başka bir hafif uygulamayla değiştirmektir. Veya uygulamanın önbelleğini ve verilerini Android’deki Uygulama yöneticisinden temizleyebilirsiniz. Uygulama düzelmezse cihazınızdan silin ve tekrar yükleyin. Bunu yapmazsanız Akıllı telefonunuzun zamanla yavaşlamasına sebep olabilir.

3. Arka Planda Çalışan Uygulamalar

İhmal ettiğimiz bir diğer önemli şey de arka plan uygulamaları. Uygulama çekmecesini açın ve tüm uygulamalarınıza kısa bir göz atın. Sonradan yüklediğiniz uygulamaları sayın. Tahmin ettiğinizden daha fazla çıkacaktır.

Kullanıcılar 10-15 uygulama yüklediklerini düşünüyorlar. Ancak uygulama sayılarının 40-50’ye ulaştığını gördüklerinde genellikle şok oluyorlar. Sorun, bazı uygulamaları hiç kullanmadığınız halde arka planda çalışmaya devam etmesinden kaynaklanıyor.

Bu uygulamalar, telefonunuzun performansını etkileyen CPU ve RAM kullanır. Bu nedenle, çok fazla RAM ve CPU tüketen gereksiz uygulamaları devre dışı bırakın. Ya da onları tamamen silin.

Canlı duvar kağıtları da arka planda sürekli çalıştığı için cihazınızın yavaşlamasına neden olabiliyor. Canlı duvar kağıdı kullanmaktan kaçının.

4. Depolama Alanının Tam Dolu Olması

Depolama Alanının Tam Dolu Olması

Depolama Alanının Tam Dolu Olması

Android’deki depolama sistemleri siz onları doldurdukça yavaşlar. Bu yüzden cihazınızın depolama alanını her zaman minimum seviyede dolu olmasına özen gösterin. Depolama alanının tam dolu olması, cihazın işlem yapmasını engeller.

Kullanmadığınız ve işinize yaramayan ne varsa silin. Ya da onları bulut depolama alanına taşıyın. Böylece hem daha güvende olurlar hem de cihazınızda yer kaplamazlar.

5. Kullanmadığınız Sistem Uygulamaları

Sistem uygulamaları, Android akıllı telefonlarınızda yüklü olarak gelen uygulamalardır. Akıllı telefon üreticileri genellikle ihtiyacımız olmayan bazı sistem uygulamalarını yükler.

Bazı sistem uygulamaları hiçbir şey yapmaz ve arka planda sessizce çalışmaya devam ederler. Böylece, zamanla, bu sistem uygulamaları güncellemeleri yükler ve internetten başka şeyler indirerek depolama alanını hızla doldurur.

Bu da zamanla Android telefonunuzun yavaşlamasına neden olur. Bu yüzden, kullanmadığınız sistem uygulamalarını kaldırın veya dondurun.

6. Gereksiz Launcher’leri Android Telefonunuzda Bulundurmayın

Evet, doğru okudunuz! Yeni bir akıllı telefon satın aldıktan sonra, genellikle Google Play Store’a gidiyoruz ve Android için en iyi başlatıcıları yani Launcher indiriyoruz. Launcher’ler, Android akıllı telefonunuzun görünümünü daha da güzelleştirebilir. Ancak telefonunuzu da yavaşlatabilir.

Android için Başlatıcı uygulamaları sürekli arka planda çalıştığından ve uygulama güncellemelerini kontrol etmeye devam ettiğinden, telefonunuzun zamanla yavaşlamasına neden olur.

Bu her cihaz için geçerli değil. Çünkü bazı cihazları tam tersine daha çok hızlandırıyor. Ama her zaman sade bir Launcher kullanmak en iyisi.

7. Görev Sonlandırıcı Kullanmak

Pek çok insanın Android akıllı telefonlarında bir görev sonlandırıcıya yani RAM temizleyiciye sahip olmayı tercih ettiğini gördüm. Bu RAM temizleyiciler, Android’in belleğinde depolanan ve RAM’i dolduran tüm uygulamaları sonlandırır. Ancak buradaki sorun, Android’in uygulamaları RAM’inizde depolamasıdır.

Böylece daha yavaş depolaması için yüklemeye gerek kalmadan hızlı bir şekilde geçiş yapılabilir. Yani telefonunuzdaki uygulamaları daha hızlı açmanızı sağlar. Bu yüzden RAM temizleyici kullanmamanız gerekiyor. Çünkü, Akıllı telefonunuzun zamanla yavaşlamasına neden olur.

8. Pil Optimize Edici Uygulama Kullanmak

Pekala, tıpkı RAM temizleyiciler gibi, Google Play Store’da onlarca pil optimizasyon uygulamaları mevcut. Ne yazık ki, bu pil optimize ediciler genellikle çalışmıyor ve RAM’i temizliyorlar.

Bu Pil optimizasyon uygulamaları, Android’in belleğinde depolanan uygulamaları öldürür. Bu nedenle, uygulamayı bir sonraki açışınızda, sistem bu uygulamaları bellekte depolamak için tekrar çalışır. Bunlar pilin boşalmasına ve aşırı isinmasına neden olur.

9. Depolama Alanının Bozulması

Akıllı telefonlar flash bellekle çalışır; en yaygın flash bellek türü NAND olarak bilinir. Ancak, size söyleyeyim, NAND belleği doldukça yavaşlayabilen bir bellek türüdür. Kısacası, NAND Belleğin verimli çalışması için bir miktar boş alana ihtiyacı vardır.

NAND belleği üç tiptedir – SLC, MLC, TLC. Her birinin bellek hücresi başına döngü sınırları yazması gerekir. Depolama alanının tam dolu olmasıyla birlikte hücreler yıpranır ve bu da performansı etkiler.

Burada yapılacak en iyi şey, cihazınızın toplam depolama kapasitesinin %75’inden fazla doldurmamaktır. Bu yüzden örneğin, 32 GB dahili depolama alanınız varsa, 25 GB eşiğini geçmeyin.

10. Çok Fazla Uygulama Yüklemeyin

Çok fazla uygulama yüklemeyin

Çok fazla uygulama yüklemeyin

Evet. Android cihazınıza gereksiz yere çok fazla uygulama yüklemeyin. Bunlar Akıllı telefonunuzun zamanla yavaşlamasının 10 nedenlerinden biri. Aynı şekilde iOS cihazlarda da yavaşlamaya sebep olur.

Ne kadar çok uygulama, o kadar çok RAM ve depolama alanının kullanımının artması demek. O yüzden kullanmadığınız bütün uygulamaları silin.

Bonus! Gereksiz Dosyalar ve Artıkları Temizleyin

Akıllı telefonunuzun zamanla yavaşlamasına neden olan bir diğer önemli faktör, biriken gereksiz dosyalardır. İşinize yaramayan bütün dosyaları sürekli silin. Bunlar fotoğraf, video ve diğer dosya türleri olabilir.

Gereksiz ne varsa hepsini temizleyin. Gerekirse Play Store’den cihaz temizleme uygulaması yükleyin ve gereksiz çöp dosyaların hepsini tespit edip silin. Daha sonra bu uygulamayı da silin.

Akıllı telefonunuzun zamanla yavaşlamasının 10 nedeni konumuzu bitirdik. Eklemek istediğiniz bir şey varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.