Herkesin başına geldi. Bir video izlemek üzeresiniz, ancak “İçerik bulunduğunuz yerde mevcut değil” cümlesini görüyorsunuz. İşte neden oluyor.

Coğrafi Engelleme Nedir?

Coğrafi filtreleme veya bölge kilitleme olarak da adlandırılan coğrafi engelleme, bir şirketin bir kullanıcının bir içeriği görüntüleyebileceği konumları kısıtlamasıdır. Makaleler, web siteleri ve hizmetler de dahil olmak üzere tüm içerik türleri coğrafi olarak engellenebilir , ancak bu, videolar için en belirgin olanıdır.

Youtube’dan Hulu’ya kadar hemen hemen her akışlı web sitesi ve video paylaşım hizmetinde bir tür coğrafi engelleme etkindir. İçeriğinizi hiçbir zaman açıkça engellememiş olsanız bile, muhtemelen yine de bir tür coğrafi engelleme yaşamışsınızdır.

Şirketler ülkelere, eyaletlere, şehirlere ve hatta binalar ve ofisler gibi daha küçük yerlere coğrafi filtreler uygulayabilir. Uygulama hizmetten hizmete değişir. Bazıları içeriğe göz atmanıza izin verir, ancak onu görüntülemeye devam etmenizi engeller. Diğer web siteleri, kısıtlanmış içeriği tamamen gizleyecektir, böylece bölgenizin dışında nelerin mevcut olduğunu bilemezsiniz. Netflix bunun en belirgin örneğidir.

Hizmetler Neden Coğrafi Olarak Bloke Ediyor?

Coğrafi engellemenin en yaygın nedeni lisanslama veya telif hakkıdır. Belirli bir içeriği bölgenizde yasal olarak dağıtmak için, bir hizmetin söz konusu pazarın dağıtım haklarına sahip olması gerekir. Birçok şov için, bir akış hizmetinin bazı pazarların dağıtım haklarını elinde tutması, ancak diğerlerinde olmaması yaygındır.

Örneğin, Friends ve Harry Potter gibi bazı popüler franchise’lar Netflix Kanada ve Netflix İngiltere’de mevcuttur, ancak Netflix ABD’de yoktur . Bu şovların çoğu yalnızca ABD’de Hulu veya HBO Max gibi diğer akış hizmetleri tarafından dağıtılır . Youtube videolarında da durum aynı. Örneğin, ülkenizde coğrafi olarak engellenmiş bir film klibiyle karşılaşabilirsiniz. Bunun nedeni, genellikle bir film dağıtım şirketi olan içerik yükleyicinin, filmi veya kliplerini bölgenizde dağıtma hakkına sahip olmamasıdır.

 

Coğrafi engellemenin gerçekleşmesinin bir başka nedeni de farklı pazarları bölümlere ayırmaktır. Bazı pazarlar farklı fiyatlandırmaya, dillere ve tercih edilen içeriğe sahip olabilir, bu nedenle bir akış hizmeti belirli bir alana özel bir deneyim sunacaktır. Ayrıca bazı hizmetlerin belirli ülkelerde tamamen kullanılamamasının nedeni de budur. Örneğin, Asya’daki birçok ülkede ABD’de bulunmayan yerel akış hizmetleri vardır.

Bu uygulamanın tuhaf bir örneği spor yayınlarında gerçekleşir . NBA League Pass gibi birçok spor yayın hizmeti, izleyicilerin kendi eyaletlerinde veya şehirlerinde ev oyunlarının televizyonda yayınlanmasını engeller. Bu, yerel spor kanalları gibi geleneksel medya kuruluşlarının genellikle maçı yalnızca kendi yerel bölgelerinde göstermek için yayın haklarını ödediği için yapılır. League Pass’ta canlı bir Utah Jazz maçı izleyemeyen tek kişinin Utah’ta yaşadığı garip bir duruma yol açar.

Nasıl olur?

Şirketler, konumunuzu belirlemek için çeşitli kaynaklardan bilgi alabilir. Uygulamalar, nerede olduğunuzu belirlemek için IP adresinizi , GPS konumunuzu veya özelleştirilmiş konum ayarlarınızı kullanır. Netflix’in konum bilgilerinize erişimi varsa, uygulamayı her açtığınızda nerede olduğunuzu belirler. Farklı bir ülkeye uçtuğunuzda Netflix üzerinden erişebileceğiniz film ve dizilerin değişeceğini fark edeceksiniz.

Filmleri kısıtlamanın yanı sıra, coğrafi konum belirlemenin bazı ilginç kullanımları var. Örneğin Snapchat , birkaç yıl önce “geofilter” adı verilen bir özlliği hayata geçirdi. Bunlar, kullanıcıların yalnızca belirli bir alanda etkinleştirebilecekleri özel Snapchat filtreleriydi.

Coğrafi filtreler genellikle konserler, spor oyunları, düğünler gibi özel etkinliklerde veya üniversite kampüsleri gibi küçük topluluklarda ortaya çıktı. Pazarlamacılar, küçük bir coğrafi konumdaki insanlar için “aşırı yerelleştirilmiş” reklamlar oluşturmak için coğrafi filtrelemeyi de kullanır.

 

Coğrafi Bloklarda Nasıl Dolaşılır?

Bu kadar çok içeriğin sizinle sınırlı olmasının sinir bozucu olduğunu biliyoruz, özellikle de izleyecekleriniz tükendiyse. Neyse ki, akış hizmetlerinde coğrafi engellemeyi aşmanın bazı yolları var . En yaygın çözüm, bir VPN veya “sanal özel ağ” çalıştırmaktır.

İnternet trafiğinizi farklı bir ülkede %3D bulunan farklı bir 3. taraf IP adresi üzerinden yeniden yönlendiren bir hizmettir. Örneğin, Japonya’daki bir sunucuya bağlanırsanız, aniden Netflix Japonya’ya erişebilirsiniz. Bu yöntem her cihazda veya akış hizmetinde çalışmaz (bazıları VPN’nizi engellemeye çalışır ), ancak akış kitaplığınızı genişletmenin harika bir yoludur.

Bir VPN kullanma hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, VPN’lerle ilgili temel tanıtımımızı okuyabilirsiniz . Birini denemeye hazır olduğunuzda, mevcut en iyi VPN hizmetleri için önerilerimizi göz önünde bulundurun.