AMD, Zen tabanlı Ryzen dizüstü ve masaüstü bilgisayar çipleriyle bilinirken, şimdi ise Zen mimarisine sahip ilk Chromebook mobil işlemci serisini duyurdu. Yeni mobil işlemci serisi Google işbirliği içerisinde tasarlandı ve önceki Nesil’den çok daha hızlı web taraması yapabildiği öne sürüldü.

Yeni iki farklı mobil işlemciyi tanıtan AMD, bunlardan birincisi Ryzen 3000 C-Series, ikincisi ise Athlon 3000 C-Series olarak piyasaya sürdü.

İki yeni seriden Ryzen 3000 C-Series, üç işlemci içeriyor: Reyzen 3 3250C, Reyzen 5 3500C, ve Reyzen 7 3700C. Bu yeni serinin önceki nesilden daha iyi olduğu, çoklu görev ve performans konusunda taviz vermeyeceği söylendi. Ayrıca AMD, Ryzen 3000 C serisinin, AMD Radeon Graphics özelliğine sahip olduğu ve bunun “Bir chromebook’ta bulunan en güçlü garfik kartı” olduğu öne sürüldü.

AMD Ryzen Mobil İşlemci
AMD Ryzen Mobil İşlemci

AMD Athlon 3000 C-Series ise iki işlemci içeriyor: Athlon Silver 3050 C ve Athlon Gold 3150 C. Bu iki işlemcinin giriş seviyesindeki chromebooklar için ideal olduğu açıklandı.

AMD Ryzen ve AMD Athlon işlemci tabanlı chromebookların uzaktan eğitim ve uzaktan çalışmanın gerektirdiği yüksek taleplerin üstesinden geleceği, diğer çalışmalarda da performansından ödün vermeyeceği AMD yetkilileri tarafından söylendi.

AMD işlemcili notebookların çoğalmasını hedefleyen şirket, Lenovo, Acer, Hp, Google, Asus gibi piyasanın önde gelen firmalarıyla işbirliği yapmaktan memnuniyet duyacaklarını söyledi.