Android 12 bir sürü yenilikle geliyor. Android 12 ile birlikte gelecek en iyi 7 özellik listesini hazırladık. Material You ismi ile hitap edilen Android 12, Android sürümünün bu güne kadar çıktığı son sürüm.

Uzun zamandır beklenen Android 12, yeni özellikleri ve hareketleri de beraberinde getirecek. Android 12 ikinci beta sürümü de çıktı. Hadi yeni özelliklere bir göz atalım.

1. Yeni Bir Tasarım

Android 12 ile birlikte gelecek olan yeni tasarım ile arka plan renkleri de değişiyor. Arka plan renklerini de kendiniz değiştirebildiğiniz gibi telefonunuz otomatik olarak değiştirebilecek.

Simgelerin ve düğmelerin yanındaki metin kalınlığını da değiştirebileceksiniz. Bir çok özelleştirmeye yer veren Android 12, aynı zamanda sadeliğiyle dikkat çekecek.

2. Yeni Bildirim Paneli Tasarımı

Android 12 - Yeni bildirim paneli ve ayarlar menüsü

Android 12 – Yeni bildirim paneli ve ayarlar menüsü

Android’in önceki sürümlerinde bildirim panelindeki (Hızlı ayarlar) butonlar küçüktü ve hepsi aynı renkteydi. Ama Android 12 öyle olmayacak. Bildirim paneli tasarımının değişmesiyle birlikte, butonların büyüklüğü de değişecek.

Bildirim panelindeki butonların renklerini de değiştirebileceksiniz. Akıllı ev cihazlarınızı da bu panelden kontrol edebileceksiniz.

3. Yeni Kilit Ekranı İle Saat

Android 12 - kilit ekranı ile saat

Android 12 – kilit ekranı ile saat

Kilit ekranındaki saatin büyüklüğü de değişiyor. Bazen sadece saate bakmak için telefonu elinize aldığınızda gözleriniz saatin yerini arıyordu. Android 12 ile birlikte kilit ekranındaki saat ekranın büyük bir kısmını kaplayacak.

4. Ayarlar Menüsü Tamamen Değişti

Android 12 ayarlar menüsü de büyük bir değişime gitti. Ayarlar menüsü daha düz ve sade olarak gelecek. Android’in önceki sürümlerinde olan karışıklık bu güncellemeyle birlikte giderilmiş olacak.

5. Yeni Medya Oynatıcı Widgeti

Android 12 Yeni medya oynatıcı widgeti

Android 12 Yeni medya oynatıcı widgeti

Bildirim panelindeki müzik kontrol widgeti de değişiyor. Daha büyük ve geniş olacak. Herhangi bir medya oynatıcı kullandığınızda, bildirim panelinden rahatlıkla kontrol edebileceksiniz. Sadece bildirim panelindeki widget değil, kilit ekranındaki medya oynatıcı widgeti de daha büyük olacak.

6. Çektiğiniz Ekran Görüntüsünü (ss) Anında Düzenleyip Paylaşın

Aldığınız ekran görüntüsünü galeriye gitmeden anlık olarak düzenleyebilecek ve paylaşabileceksiniz. iOS işletim sisteminde bu özellik zaten var. Artık Android işletim sistemine de gelecek.

7. Kamera ve Mikrofonu Kullanan Uygulamaları Anlık Görün

Bir uygulamayı kapattığınız halde arka planda çalışmaya devam eder. Sizin haberiniz olsun veya olmasın bir uygulama kamerayı veya mikrofonu kullanmaya başlarsa bunu anlık görebileceksiniz. Ekranın sağ üst köşesinde bir bildirim şeklinde gösterilecek. Android 12 ile gizliliğiniz daha güvenli olacak.