Android Telefonlara Hard Reset Nasıl Atılır? Android Hard Reset Atma Nasıl Yapılır? Android cihazlara Hard Reset Nasıl Atılır? Hard Reset Nedir? Telefon tamamen nasıl sıfırlanır? Telefondaki her şey nasıl silinir? Hard Reset ne işe yarar? Hard Reset atmadan önce bilinmesi gerekenler nelerdir? Hard Reset ile fabrika ayarları arasındaki fark nedir?

Hard Reset Nedir? Ne anlama Gelir?

Hard Reset, Android cihazları ekrana dokunmadan, cihaz kapalı bir şekilde, ses tuşu ve güç tuşu kullanılarak, yazılımsal olarak tamamen sıfırlamaktır, Format atmaktır. Android cihaza hard reset atıldığında, kullanıcının bütün verileri (fotoğraf, müzik, video, belge, rehber vs) tamamen silinir. Cihaz ilk alındığı günkü gibi tamamen temizlenir ve format atılmış olur. Böylelikle telefondaki her şey silinir, Android telefon tamamen sıfırlanır.

Not: Hard Reset Atma işlemi cihazdaki bütün verileri sileceği için, önemli verilerinizin (fotoğraf, müzik, video, belge vs.) yedeğini almayı unutmayın.

Android cihazlara Hard Reset atmak, bir çok yazılımsal ve donanımsal sorunu çözebilir. Unutulan ekran şifresi için Hard Reset atılabilir. Telefon açılmıyor veya açılıp kapanıyorsa Hard Reset atılarak düzeltilebilir.

Format atmak ve Hard Reset atmak arasında bazı farklar vardır. Format atmak, cihaz açık bir şekilde ayarlardan sıfırlama işlemiyle yapılır. Hard Reset Atma ise cihaz tamamen kapalıyken, Recovery (TWRP de olabilir) menüden ses açma ve güç yani power tuşuyla yapılan bir sıfırlama işlemidir.

Recovery menüye her cihazda farklı olmakla birlikte, cihaz tamamen kapalıyken, güç tuşu ve ses açma (ses kısma da olabilir) tuşu aynı anda basılarak girilir. Recovery menüde ekran dokunma işlemleri yani dokunmatik çalışmaz. Ses açma ve ses kısma tuşlarıyla seçenekler arasında dolaşılır, güç diğer adıyla power tuşuyla da seçilen işlem onaylanır.

Önemli: Hard Reset Atma işlemini yapmadan önce cihazın şarjının en az %50 olması gerekiyor. Şarjı çok düşük olduğu taktirde Resetleme işlemi yarıda kalabilir ve cihaz kullanılamaz hale gelebilme riski vardır.

Android Telefonlara Hard Reset Nasıl Atılır?

Android telefon ve diğer android cihazlara hard reset atmak için önce telefon tamamen kapatılır. Sonra da sırasıyla bu işlemler yapılır;

  1. Telefon tamamen kapalı bir şekilde iken ses açma ve güç tuşuna aynı anda basılır. Recovery menü gelene kadar tuşlar bırakılmaz.
  2. Recovery menü gelince tuşlar bırakılır.
  3. Ses açma veya ses kısma tuşuyla “wipe data factory reset” seçeneğinin üzerine gelinerek, bu seçenek seçilir.
  4. Güç tuşuna basılarak işleme onay verilir.
  5. Hard Reset Atma işlemi başlar. Hard Reset işlemi bitince, Recovery menüde “Reboot System Now” seçeneğine gelip, güç tuşuna basılır.
  6. Telefon yeniden başlayacaktır. Açılması bir kaç dakikayı bulabilir.

Hard Reset Atma işlemi bu kadar. Resetleme işleminden sonra cihaz yeniden başlar ve kurulum yapmanızı ister.

Hard Reset ile Fabrika Ayarları Arasındaki Fark Nedir?

Hard Reset ile fabrika ayarları arasındaki fark nedir
Hard Reset ile fabrika ayarları arasındaki fark nedir

Hard Reset, cihazın genellikle yazılımsal olarak bir sorun nedeniyle açılmaması sonucu yapılan bir işlemdir. Fabrika ayarları ise, cihaz kullanımdayken, cihazı fabrika ayarlarına döndürmek için kullanılır.

Hard Reset Atma işlemi, cihazdaki yazılımı formatlar ve donanım Cache‘lerini, yani önbelleği tamamen temizler. Fabrika ayarları ise genelde kullanıcı verilerinin silinmesi için kullanılır.

Fabrika ayarları kullanılamadığı zaman, Hard Reset Atma işlemi uygulanır. Hard Reset, Fabrika ayarları’na göre daha sağlıklı sıfırlama yapar ve cihazı formatlar.