Gelen çağrıları başka telefona nasıl yönlendirilir? Android telefonda çağrı yönlendirme nasıl yapılır? Cep telefon yönlendirme nasıl yapılır? Yönlendirme işlemi nasıl iptal edilir?

Belli bir süre telefonunuz kapalı kalacaksa veya birden fazla hattınız varsa gelen çağrıların hepsini tek telefondan yönetmek için çağrı yönlendirme yapabilirsiniz.

Android Telefonda Çağrı Yönlendirme İşlemi Nasıl Yapılır?

Android Telefonda Çağrı Yönlendirme

Android Telefonda Çağrı Yönlendirme

Android telefonunuza gelen çağrıları başka bir telefona yönlendirme yapabilmenin bir çok yolu var. En basit yolu servis sağlayıcınızı (Vodafone, Türkcell, TürkTelekom vs.) arayıp çağrı yönlendirme yapmak istediğinizi söylemek olacaktır.

İkinci yolu da anlatalım.

Android telefonda çağrı yönlendirme yapmak için;

 1. Cihazınızdaki Telefon uygulamasını açın.
 2. Sağ üst köşedeki üç noktaya basın.
 3. Ayarlar seçeneğine dokunun.
 4. Çağrı hesapları sekmesine tıklayın.
 5. Çağrı yönlendirme ayarlarını açın.
 6. Bu ekrandan çağrı yönlendirme işlemi yapın.

Çağrı yönlendirme ayarlarını açtığınızda karşınıza 4 farklı seçenek gelecektir. “Her zaman yönlendir”, “Meşgul olduğunda yönlendir”, “Yanıtlanmadığında yönlendir” ve “Ulaşılamadığında yönlendir” seçeneklerinden birini veya hepsine ayrı ayrı yönlendirme yapabilirsiniz.

Yani her bir seçeneğe ayrı ayrı ya da bütün yönlendirme seçeneklerine aynı numarayı ekleyebilirsiniz. Gelen çağrıların hepsini her zaman yönlendirmesini istiyorsanız, Her zaman yönlendir seçeneğine yönlendirilecek numarayı girmeniz yeterli olacaktır.

Telefonunuz meşgul çaldığında gelen aramaları yönlendirmek için, meşgul olduğunda yönlendir seçeneğine yönlendirme yapılacak numarayı girin. Bir kişiyle konuşurken çağrı gelirse, kaydettiğiniz numaraya aktarılır.

Telefonunuza gelen çağrılar yanıtlanmadığında yönlendirme yapmak için, yanıtlanmadığında yönlendir bölümüne yönlendirme yapılacak numarayı ekleyin. Gelen çağrıları yanıtlamadığınız taktirde bütün aramalar belirlediğiniz numaraya yönlendirilir.

Telefonunuz kapalıysa veya ulaşılamıyorsa yönlendirme işlemi yapmak için, ulaşılamadığında yönlendir seçeneğine yönlendirilecek numarayı kaydedin. Zaten çağrı merkezinizin numarası bu bölümde kayıtlıdır. Ama bu numarayı değiştirebilirsiniz.

Sizin için en uygun seçenek hangisi ise onu seçin ve numarayı kaydedin.

Android Telefonda Çağrı Yönlendirme İşlemi Nasıl İptal edilir?

Yönlendirme işlemini iptal etmenin iki yolu vardır. Birincisi servis sağlayıcınızı (Vodafone, Tük Telekom, Türkcell vs.) arayıp çağrı yönlendirme işlemini iptal etmek istediğinizi söyleyebilirsiniz. İkinci yolu aşağıda anlattık.

Çağrı yönlendirme işlemini iptal etmek için;

 1. Cihazınızdaki Telefon uygulamasını açın.
 2. Sağ üstteki üç noktaya basın.
 3. Ayarlar seçeneğine tıklayın.
 4. Çağrı hesapları sekmesine dokunun.
 5. Çağrı yönlendirme ayarlarına basın.
 6. Buradan iptal etmek istediğiniz seçeneğe dokunup iptal et seçeneğine tıklayın.

Çağrı yönlendirme işleminin ücretli olup olmadığını servis sağlayıcınızı arayıp sorun. Bazı firmalar bu servisi ücretsiz sağlıyorken, bazıları ücretli yapıyor.