Android cihazda yeterli alan yok hatası çözümü nedir? Android telefonda yer açma nasıl yapılır? Telefondaki gereksiz dosyaları nasıl silebilirim? Bu soruların cevabını anlatacağız.

Android Telefonda Yer Açma

Android cihazın depolama alanı gereksiz dosyalarla doluyor. Bu dosyaları nasıl sileceğinizi adım adım anlatacağız.

1. Gereksiz Dosyaları Silin

Android Telefonda Yer Açma - Gereksiz dosyaları silin

Android Telefonda Yer Açma – Gereksiz dosyaları silin

Telefonunuzdaki bütün gereksiz dosyaları silin. Peki gereksiz dosyaları nasıl bulup temizleyeceğim? Dediğinizi Duyar gibiyim. Kolayı var!

Hemen dosya yöneticisine girin. Ardından dosyaları büyük boyuttan küçüğe doğru sıralayın. Daha sonra en büyük boyuttaki dosyayı bulup içine bakın. Ne kadar gereksiz dosya varsa hepsini silin. Ama dikkatli olun. Bilmediğiniz yüksek boyutlu dosyaları silmeden önce araştırıp öyle silin.

Yanlışlıkla sistem uygulamalarının verilerini silmeyin. Yoksa uygulamalardaki önemli verileriniz de silinir.

2. Yüksek Boyuttaki Videoları Ve Fotoğrafları Silin

Android Telefonda Yer Açma - yüksek boyuttaki videoları sil

Android Telefonda Yer Açma – yüksek boyuttaki videoları sil

Telefonlardaki en çok yer kaplayan dosyaların videolar olduğunu biliyor muydunuz? Evet. Malesef öyle! Özellikle yeni çıkan telefonların çektiği 1 dakikalık videoların boyutu 1 Gb’ı bulabiliyor.

Bu yüzden gereksiz videoları ve fotoğrafların hepsini silin. Ya da SD karta taşıyın.

3. Bulut Teknolojisinden Faydalanın

Android Telefonda Yer Açma - Bulut teknolojisinden faydalan

Android Telefonda Yer Açma – Bulut teknolojisinden faydalan

Android telefonunuzda yeterli alan yoksa bulut teknolojisini kullanın. Google’ın sunduğu Google Drive’da oturum açın ve önemli dosyalarınızı buraya yedekleyin. Hem daha güvenli ve asla kaybetmezsiniz.

Telefonunuzun başına bir şey gelirse bile her hangi bir cihazla Drive’de oturum açtığınızda anında bu dosyalara erişebilirsiniz.

Aynı şekilde Google Fotoğraflar’a da hem videolarınızı hem de fotoğraflarınızı yedekleyebilirsiniz. Daha bir çok bulut teknolojisini internetten bulabilirsiniz.

4. SD Kart Kullanın

Android Telefonda Yer Açma - SD kart kullanın

Android Telefonda Yer Açma – SD kart kullanın

Neredeyse bütün Android telefonların hafıza kart desteği bulunuyor. Muhtemelen sizin de kullandığınız telefonun SD kart desteği vardır. Telefonunuza bir hafıza kartı takıp bazı fotoğraf, video ve müzik dosyalarını hafıza kartına taşıyarak, telefonunuzun depolama alanını açabilirsiniz.

5. Uygulamaların Önbelleğe Alınan Verilerini Temizleyin

Android Telefonda Yer Açma - Uygulama önbelleğini temizleyin

Android Telefonda Yer Açma – Uygulama önbelleğini temizleyin

Uygulamalar güncellendikçe boyutları büyür ve önemsiz verileri de beraberinde getirir. Bu yüzden İnstagram, Facebook, Twitter gibi bir çok uygulama 1 GB’a ulaşan önemsiz önbellek verisi biriktirir. Bunları, Play Store’den bir önbellek temizleme uygulaması yükleyerek temizleyebildiğiniz gibi kendiniz de uygulama ayarlarından silebilirsiniz.

6. Kullanmadığınız Uygulamaları Kaldırın

Android telefonunuzda hâla yüklü olup kullanmadığınız bütün uygulamaları silin. Çünkü o uygulamalar telefonunuzun depolama alanını doldurduğu gibi cihazınızdaki RAM’i de kullanıyor. Bu nedenle hem depolama alanınızı hem de şarjınızı harcıyor.