Android telefonun en can sıkıcı nedenlerinden biri pil ömrü. Android telefonun pil ömrünü uzatma nasıl yapılır? Bir telefonda işlemci ve kamera ne kadar önemliyse pil ömrü süresi de kadar önemli.

Pil ömrünü uzatmak için ne yapmalıyız? Pil tasarrufu nasıl yapılır? Telefon batarya ömrünü uzatmak için yapılması gerekenler nelerdir? Ekran çok şarj yiyor ne yapmalıyım? Batarya ömrünü uzatmak için nasıl şarj edilir? Bu soruların hepsinin cevabını burada bulabilirsiniz.

Android Telefonun Pil Ömrünü Uzatma

Android telefonun pilini bitiren en önemli faktörler, kullanılmayan uygulamaların silinmemesi, telefon ekranının sürekli en parlak seviyede olması, otomatik senkronizasyonun her zaman açık olması vs. daha bir çok etken bulunuyor.

Peki telefonumuzun gün içinde pilinin bitmemesi için ne yapmalıyız? Pil tasarrufu nasıl yapılır? Öncelikle telefonunuzun pilini ne bitiriyor? Bunu bulmak zorundasınız. Nasıl bulacağız?

Telefonun Pilini En Çok Tüketen Faktörü Bulma

Android telefonunuzun pilini en çok bitiren şeyin ne olduğunu bulabilirsiniz. Telefonunuzun pilini en çok tüketen şeyi bulmak için;

 1. Telefonunuzun Ayarlar‘ına gidin.
 2. Pil sekmesine tıklayın.
 3. Pili en çok tüketen faktörleri görmek için ekranı aşağı kaydırın.

Ekranı aşağı kaydırdığınızda pili bitiren donanım ve uygulamaları sırasıyla göreceksiniz. Buna göre pili bitiren her neyse onu kapatın veya pil tasarrufu için en aza indirin.

Android Telefonun Pil Ömrünü Uzatmak İçin Yapılması Gerekenler

 1. Kullanmadığınız uygulamaları silin
 2. Gereksiz dosyaları silin.
 3. Kullanmadığınız donanımları ve sensörleri kapatın.
 4. Titreşimi en aza indirin
 5. Senkronizasyon’u kapatın.
 6. Ekran hızını düşürün.
 7. Kablosuz ağ ve bluetooth taramasını kapatın.
 8. Animasyon hızlarını ayarlayın.
 9. Klavye seslerini ve titreşimlerini kapatın.
 10. Telefonunuzu yeniden başlatın.
 11. Şarjdayken telefonla oynamayın.

Android Telefonun Pil Ömrünü Uzatmak İçin Ne Yapmalıyız?

Telefonunuzun pil ömrünü uzatmak için kullanmadığınız her şeyi kapatın. Wi-Fi, GPS, Bluetooth, NFC gibi kullanmadığınız bütün donanımları kapatın. Bunlar Android telefonunuzun pilini bitiren en önemli şeyler.

Kullanmadığınız Uygulamaları Silin

Android telefonun pil ömrünü uzatma - uygulamaları kaldır

Android telefonun pil ömrünü uzatma – uygulamaları kaldır

Kullanmadığınız bütün uygulamaları silin, kaldırın veya kapatın. Telefonunuzda yüklü olarak duran ama kullanmadığınız uygulamalar, depolama alanında yer kapladığı ve RAM tüketimini arttırdığı için pilin ömrünü bitirirler. Pili bitiren diğer nedenleri ve nasıl çözeceğinizi anlatalım.

Gereksiz Dosyaları Silin

Android telefonun pil ömrünü uzatma - gereksiz dosyaları sil

Android telefonun pil ömrünü uzatma – gereksiz dosyaları sil

İşiniz bittiğinde gereksiz dosyaları silin. Kullanmadığınız ve işinize yaramayan bütün klasörleri ve dosyaları silin. Telefonun depolama alanını kullanan her şey, aynı zamanda bataryanın çabuk bitmesine neden olur.

Kullanmadığınız Donanımları ve Sensörleri Kapatın

Android telefonun pil ömrünü uzatma - donanımları kapatın

Android telefonun pil ömrünü uzatma – donanımları kapatın

Telefonda en çok pil ömrünü kısaltan şeyler, telefondaki donanımlar ve sensörlerdir. Kullanmadığınız donanımları kapatın. Bluetooth, Wi-Fi, GPS, NFC gibi donanımların sürekli açık olması, pilin daha hızlı bitmesine neden olurlar.

Titreşimi En Aza İndirin

Telefonunuza çağrı geldiğinde titremesi normal bir durum. Ancak her bildirim geldiğinde ya da telefondaki menü, geri ve ana menü tuşuna her dokunduğunuzda telefonunuz titriyorsa bunu kapatın. Çünkü telefonun içindeki titreşim motoru her çalıştığında pilin ömrünü tüketiyor.

Senkronizasyon’u Kapatın

Günün her saatinde e-mail alan biri değilseniz, senkronizasyon’u sürekli açık tutmanın bir anlamı yok. Senkronizasyon’un her zaman açık olması pilin erken bitmesine neden olur. Bu yüzden bunu kullanmadığınız zamanlarda kapalı tutun. Günde bir defa açmanız yeterli olacaktır.

Ekran Hızını Düşürün

Ekran çok şarj yiyor ne yapmalıyım? İşte cevabı. Bu özellik bütün Android telefonlarda yok. Yeni çıkan telefonların bir çoğunda bulunan bir özellik. Kullandığımız telefonların ekran yenileme hızı genel olarak 60 Hz‘dir. Telefonunuzun ekran yenileme hızı bundan yüksek ise düşürmenizi tavsiye ederim.

Kablosuz Ağ ve Bluetooth Taramasını Kapatın

Android telefonun pil ömrünü uzatma - kablosuz ağ taraması

Android telefonun pil ömrünü uzatma – kablosuz ağ taraması

Wi-Fi ve Bluetooth’u kapatsanız bile açık kalmaya devam ederler. Bu da pil ömrünü kısaltır. Bu yüzden kablosuz ağ ve bluetooth taramasını kapatın. Telefonunuzun Ayarlar‘ına gidin ve arama kutusuna kablosuz ağ taraması yazın. Sonra da bu ayarı kapatın.

Animasyon Hızlarını Ayarlayın

Android telefonun pil ömrünü uzatma - animasyon hızları

Android telefonun pil ömrünü uzatma – animasyon hızları

Pencere animasyonlarını düşürün. Bu hem telefonunuzu hızlandırır hem de pil ömrünü uzatmaya yardımcı olur. Ayarlar‘a gidin, geliştirici seçeneklerini açın. Sırasıyla Pencere Animasyon Ölçüsü, Geçiş Animasyon Ölçüsü, Animasyon Süresi Ölçüsü’nü 0,5 ya da daha düşük konuma getirin.

Klavye Seslerini Ve Titreşimlerini Kapatın

Gün içinde klavyeyi sürekli olarak kullanıyoruz. Telefonunuzdaki klavyenin tuş seslerini ve titreşimleri kapatın. Bu hem hoparlör’ü hem de titreşim motorunu çalıştırdığı için aşırı pil tüketimine neden olur. Telefon batarya ömrünü uzatmak için yapılması gereken işlemlerden biridir.

Google klavyesini kullanıyorsanız adımları takip ederek tuş sesi ve titreşimi kapatın;

 1. Ayarlar’a gidin.
 2. Arama kutusuna Klavyeleri yönet yazın ve arayın.
 3. Klavye ayarlarını açın.
 4. Tercihler sekmesine dokunun.
 5. Tuşa basıldığında ses çıkar seçeneğini kapalı konuma getirin.
 6. Tuşa basıldığında dokunsal geri bildirim seçeneğini kapalı konuma getirin.

Telefonunuzu Yeniden Başlatın

Haftada en az bir defa telefonu yeniden başlatın. Bu donanım ön bellek verilerini sıfırladığı için çok faydalı bir işlem.

Pil ömrünü uzatmak için bazen telefonu tamamen kapatın ve o şekilde tam dolu olana kadar şarj edin. Sonra telefonu açın ve tekrar 15 – 20 dakika şarj edin. Batarya ömrünü uzatmak için nasıl şarj edilir? Sorusunun cevabı.

Şarjdayken Telefonunuzla Oynamayın

Hepimizin yaptığı en büyük yanlış. Telefon şarjdayken elimize alıp oynuyoruz. Bu pil ömrüne zarar veriyor. Belki oyun oynamasanız çok zarar görmez. Ama Android telefonu şarja takıp oyun oynarsanız, telefonun bataryasına zarar verirsiniz.