Sürekli gelişen ve güncellenen işletim sistemi Android’e gelecek 6 özellik açıklandı. Teknoloji devi Google, bu yaz gelecek yeni özellikleri internet sitesinden paylaştı.

Bu yaz sonuna kadar bu özelliklerin hepsinin Android işletim sistemine entegre edileceği söyleniyor.

Android’e Gelecek 6 Yeni Özellik Açıklandı

Yeni özelliklerin kullanıcılar için büyük fayda sağlayacağını söyleyen Google, Android işletim sistemini daha işlevsel hale getireceğini vurguluyor. İşte Android işletim sistemine gelecek 6 yeni özellik;

1. Daha Fazla Emoji Seçeneği Geliyor

Google’ın Gboard klavyesine gelecek olan yeni güncelleme ile birlikte yüzlerce yeni emojinin de beraberinde geleceği söylendi. Toplam emoji sayısı 14 binin üzerinde olacak.

Androide Gelecek 6 Özellik Açıklandı - Emojiler

Androide Gelecek 6 Özellik Açıklandı – Emojiler

Android 6.0 ve üzeri cihazların hepsinde kullanılabilecek. Ayrıca Google’ın yapay zekası sayesinde Gboard klavyesindeki öneri bandında emojiler, kullanıcılar için daha işlevsel olacak.

2. Deprem Uyarı Sistemi

Artık akıllı telefonlar deprem tahmini yapabilecek. Telefonlardaki dahili sensörleri kullanarak deprem tahmini yapılabilecek. Ama şimdilik en fazla bir kaç saniye öncesini tahmin edebileceği söyleniyor.

Androide Gelecek 6 Özellik Açıklandı - Deprem uyarı sistemi

Androide Gelecek 6 Özellik Açıklandı – Deprem uyarı sistemi

Deprem olmadan hemen öncesinde telefonunuz uyarı verecek. Bu özellik bugün itibariyle kullanılabiliyor.

3. Önemli Mesajlarınıza Yıldız Ekleyin

Bu özellik, daha sonra kolaylıkla bulabilmeniz için mesajlarınıza yıldız eklemenize izin veriyor. Böylelikle önemli mesajlarınızı daha kolay bulabilirsiniz.

Tıpkı WhatsApp’ta mesajlara yıldız eklendiği gibi olacak. Bu özellik dünya genelinde önümüzdeki haftalarda kullanıma sunulacak.

4. Sesli Komut Daha İyi Hale Getiriliyor

Androide Gelecek 6 Özellik Açıklandı - Sesli Komut

Androide Gelecek 6 Özellik Açıklandı – Sesli Komut

Sesli komut zaten bir çok şeyi yapabiliyor. Sesinizle telefondaki uygulamaları açabilecek, el feneri, konum, Wi-Fi gibi donanım araçlarını sesli komutla açacak seviyeye getiriliyor. Hatta özellikle trafikteyseniz Google Haritalar’ı sesle kontrol edebilirsiniz.

5. İyileştirilmiş Voice Access Özelliği

Voice access özelliği artık telefona dokunmadan çalıştırılabilecek. Telefonu eliyle kullanmakta zorluk çeken insanlar için çok iyi bir özellik olacak. Çünkü telefon yüz tanıma sayesinde anında Voice Access’i devreye sokacak.

6. Android Auto Daha Kullanışlı Olacak

Android Auto’yu sürekli geliştiren Google mühendisleri, kullanıcıların daha rahat kullanabilmesi için çalışıyorlar. Araçlara çok daha kolay bağlanabilmesi sağlanacak.

Androide Gelecek 6 Özellik Açıklandı - Android Auto

Androide Gelecek 6 Özellik Açıklandı – Android Auto

Özelliklerin daha kolay kullanılabilmesi için Android Auto butonlarına isim verilebilecek. Ayrıca Android Auto’yu kullanırken, WhatsApp gibi mesajlaşma uygulamaları rahat bir şekilde kullanılabilir hale getirilecek.