Apple, iPhone ve iPad için en son yazılım sürümü ioS 15.2’yi kullanıma sundu .

En son iOS güncellemesi, iPhone için yeni özellikler, hata düzeltmeleri ve önemli güvenlik güncellemeleri getiriyor. iOS 15.2 güncellemesi, Apple’ın Dijital Miras programını, en son Apple Music sesli planını, iMessage’da iletişim güvenliğini ve daha fazlasını getiriyor.

Cupertino merkezli dev, bu güncellemeyle birlikte Apple Watch kullanıcıları için en yeni Apple WatchOS 8.3’ü de yayınladı . iPhone ve iPad için iOS 15.2 güncellemesindeki yeniliklere bir göz atalım.

Apple, iOS ve iPadOS 15.2 Güncellemesini İyileştirmelerle Sunuyor

iOS 15.2 güncellemesi, kullanıcıların ölümlerinin ardından verilerine ne olacağını yönetmelerine yardımcı olan Apple Digital Legacy özelliğini getiriyor.

Apple Gizlilik Raporu, uygulamalarının kamera ve mikrofon gibi izinlerle sınırlı bilgilere ne zaman eriştiğini kullanıcılara bildirmek için tasarlanmıştır. Ayrıca, iPhone kullanicılarının uygulamaların ve web sitelerinin iletişim kurduğu alanları bilmesini sağlar, böylece kullanıcılar verilerinin kötüye kullanılıp kullanılmadığının farkında olabilir.

iOS 15.2’nin beş ilginç özelliğine bir göz atın:

Apple Music Ses Planı Desteği:

Siri’yi kullanarak Apple Music’teki tüm şarkılara, çalma listelerine ve istasyonlara erişmenizi sağlayan yeni bir abonelik katmanıdır. Kullanicının, Siri’den dinleme geçmişinize ve beğendiklerinize veya beğenmediklerinize göre müzik önermesini istemesi yeterlidir. Ayrıca Siri’den seçtiğiniz bir şarkıyı çalmasını veya tekrar çalmasını isteyebilir.

Uygulama Gizlilik Raporu:

Kullanıcıların, uygulamalarınıza son yedi gün içinde konumunuza, fotoğraflarınıza, kameranıza, mikrofonunuza, kişilerinize ve daha fazlasına ne sıklıkla erişildiğini ve ayrıca ağ etkinliğini görmesini sağlar.

İleti:

iMessage’daki iletişim güvenliği özelliği, ebeveynlere, çocuklar için çıplaklık içeren fotoğraflar gönderip aldıklarında uyarıları etkinleştirme olanağı verir.

Eski İletişim Özelliği:

Bu özellik, öldükten sonra kullanıcıların iCloud verileriyle ilgilenir. Kişileri Eski Kişiler olarak belirlemenize izin verir, böylece kullanıcı öldükten sonra söz konusu kişi iCloud hesabınıza ve kişisel bilgilerinize erişebilir.

Kamera:

Güncelleme, makro fotoğraflar ve videolar çekmek için Ultra Geniş lense geçiş için Makro fotoğraf kontrolü getiriyor. Bu özellik iPhone 13 Pro ve 13 Pro Max’te etkinleştirilebilir. Ancak diğer iPhone modellerinde bu özellik olmayacak.

iOS ve iPadOS 15.2 güncellemeleri, Ayarlar uygulamasından ücretsiz olarak indirilebilir. Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme seçeneğine gidin .