Mac, oyun oynamak için hiçbir zaman en güçlü platform olmadı, ancak bu, Mac’te oyun oynayamayacağınız anlamına gelmez. Apple’ın yeni ARM tabanlı Apple Silicon yongaları, optimize edilmiş uygulamalarda büyük performans kazanımları gördü, peki bu oyun için ne anlama geliyor?

Optimize Edilmiş Oyunlar En İyi Çalışır

Apple, Intel’in 64-bit x86 mimarisinden kendi ARM tabanlı çip üzerinde sistemlerine (SoC’ler) geçiş yapıyor. Şirket, on yılı aşkın bir süredir kendi iPhone ve iPad SoC’lerini tasarladı ve şimdi aynı yaklaşımı ve mimariyi Mac serisine uyguluyor.

Apple Silicon ve Intel yongaları, yazılım talimatlarını yorumlama biçimleri bakımından temelde farklı olduklarından, aynı yazılım yapılarını doğal olarak kullanamazlar. Neyse ki Apple, geliştiricilerin hem Intel hem de Apple Silicon modelleri için optimize edilmiş evrensel ikili dosyalar oluşturmasına izin vermek için geliştirici araçlarını güncelledi.

Her şey güncellenmedi ve çoğu oyun hala yalnızca Intel Mac’ler için geliştirildi. Apple Silicon için erken günler, bu da yeni donanım için optimize edilmiş pek çok oyun olmadığı anlamına geliyor.

Temmuz 2021’de yazarken, bağlantı noktası olmayan yalnızca birkaç başlık var. World of Warcraft , 9.0.2 yamasının yayınlanmasıyla Apple Silicon tedavisini alan ilk oyun oldu. Anlatı odaklı bir rol yapma oyunu olan Disco Elysium da Apple Silicon için optimize edilmiştir. Ayrıcaşu anda Apple Arcade’de bulunan The Survivalists de dikkat çekicidir.

Apple Arcade Sadece Çalışıyor

Apple Arcade, Netflix abonelik modelini alır ve mobil oyunlara uygular. Microsoft’un Game Pass’i öncelikle mobil platformları göz önünde bulundurarak tasarladığını ve yolun büyük bir kısmında orada olduğunuzu hayal edin.

Hizmet, iPhone, iPad, Mac ve Apple TV’nizde oynayabileceğiniz 180’den fazla oyun içeriyor. Bazıları tamamen dokunmatik arayüzler düşünülerek tasarlanmıştır, diğerleri ise kontrolör ve fare girişi desteğine sahiptir. Mac App Store’u başlatarak ve Arcade sekmesine tıklayarak hangi Apple Arcade oyunlarının mevcut olduğunu önizleyebilirsiniz.

Orada Apple Arcade üzerinde yeni ve eski başlıkların büyük bir karışımı olduğunu, ancak hizmet daha Angry Birds daha APEX Efsaneleri . Halihazırda iCloud ve Apple Music veya Apple TV için ödeme yapıyorsanız, Apple Arcade’i tek bir sabit ücret karşılığında almak için Apple One’a yükseltme yapmak isteyebilirsiniz .

iPhone ve iPad Oyunları Doğal Olarak Çalışır

Apple Silikonlu bir Mac’iniz varsa, iPhone ve iPad uygulamalarını yerel olarak indirebilir ve çalıştırabilirsiniz . Buna dokunmatik cihazlar düşünülerek oluşturulmuş oyunlar da dahildir, ancak geliştiriciler isterlerse oyunlarını hariç tutabilirler.

Sonuç olarak, bazı oyunlardaki kullanicı deneyimi biraz riskli olabilir. GTA’nın iPhone sürümleri : San Andreas ve Stardew Valley , Apple Silicon’da yerel olarak çalışır ve birinci sınıf bir iPhone’dan bile daha iyi performans sağlar. Asphalt 9: Legends ve Monument Valley gibi mobil oyunlar da gayet iyi çalışıyor. İPhone’da denetleyicilerle çalışan tüm oyunlar, Mac’teki denetleyicilerle de çalışmalıdır.

Ne yazık ki, macOS içindeki dokunmatik öykünme hala yetersiz. Sağ tıklama gibi alternatif girişler çalışmazken, kaydırmayı taklit etmek için tıkla ve sürükle gibi şeyler yapmanız gerekir. Ayrıca, iPad sürümleriyle karşılaştırıldığında iPhone uygulamalarında daha kötü olan, oynanacak küçük bir pencereyle sınırlı olacaksınız.