Apple, Butterfly Keyboard’dan bu yana en az popüler olan yeniliğinden geri adım attı ve evrensel eleştirilerin ardından CSAM tarama/gözetim teknolojisinden bahsedenleri sitesinden sildi.


Apple, Butterfly Keyboard’dan bu yana en az popüler olan yeniliğinden geri adım atmış gibi görünüyor ve bu fikre yönelik yaygın eleştirilerin ardından tartışmalı CSAM tarama/gözetim teknolojisinden gizlice söz ediyor .

O zaman, artık iOS 15.2’de ve başka bir araçta bulunan yeni iletişim güvenliği özelliklerini ortaya çıkardı – bir kullanıcının cihazlarını çocuk cinsel istismarı materyalini (CSAM) tanımlamak için bir dizi veriye karşı tarama kapasitesi de dahil. Böyle bir materyal keşfedilirse, sistem bu kullanıciyı araştırma için işaretledi.

Cevap hemen verildi. Gezegendeki gizlilik savunucuları, iPhone’unuz sisteminizi bir şey için tarayabiliyorsa , kolayca başka bir şey için tarama yapmasının istenebileceğini çabucak anladı .

Böyle bir teknolojinin, otoriter hükümetler tarafından kötüye kullanılmaya açık bir Pandora’nın kutusu olacağı konusunda uyardılar . Araştırmacılar ayrıca teknolojinin özellikle iyi çalışmayabileceği ve masum insanları ima etmek için kötüye kullanılabileceği veya manipüle edilebileceği konusunda uyardı.

 

Apple bir çekicilik saldırısı denedi , ancak başarısız oldu. Bazı endüstri gözlemcileri, internette olan her şeyin zaten izlenebileceği temelinde düzeni normalleştirmeye çalışırken, çoğu insan tamamen ikna olmadı.

Apple’ın böyle bir sistemi tanıtarak, kasıtlı veya kazara, gizlilik vaadinin yanında yetersiz kalan yeni bir cihaz üzerinde evrensel garantisiz gözetim çağını başlattığı konusunda bir fikir birliği ortaya çıktı .

Tufts Üniversitesi siber güvenlik ve politika profesörü Susan Landau , “Olağanüstü derecede tehlikeli. İş dünyası, ulusal güvenlik, kamu güvenliği ve mahremiyet için tehlikelidir.”