Yeni bir rapora göre Apple’ın 10.9 inç OLED ekran paneline sahip yeni bir iPad modelini piyasaya süreceğini gösteriyor. Apple tarafından OLED ekranlı iPad’in piyasaya sürülmesi 2023’ün başlarında gerçekleşebilir.

Nisan ayında Apple, iPad Pro’yu yeniledi ve bu yılki iPad Pro, bir M1 işlemciyle piyasaya sürüldü. Ancak tüm cihazlarında bir mini LED ekran teknolojisi kullanıyor.

Apple bu güne kadar piyasaya sürdüğü ürünlerinde mini LED teknolojisini kullanıyordu ve bu ürünlerin ekran teknolojisini OLED ekranla değiştirmeyecek. Bu yüzden yeni bir OLED ekranlı iPad üzerinde çalışıyor.

Apple, Yeni Bir OLED Ekranlı iPad Üretecek

OLED ekranlı iPad geliyor

OLED ekranlı iPad geliyor

Display Supply Chain’de yer alan raporlara göre Apple’ın 2023 yılında OLED pazarına 10,9 inçlik yeni bir iPad modeliyle girmesi bekleniyor. Apple’ın bir süredir OLED iPad’i getireceğine dair söylentiler vardı. Ancak 2022’de mi yoksa 2023’te mi piyasaya sürüleceği bilinmiyordu.

Bu ayın başlarında, iPad Air’in 2022’de 10,86 inç OLED ile geleceğine dair bir rapor ortaya çıktı. Ayrıca Apple’ın, ikisinin lansmanının 2023’te yapılması planlanan üç yeni OLED iPad modeli üzerinde çalıştığı ve hatta bunlardan birinin 2022 yılında piyasaya çıkarılacağı söyleniyor.

OLED ekranlı iPad’in adı muhtemelen iPad Air olacak. Mini LED ekranlı iPad Pro modellerinde bile devam edilecek. Bu iPad modelinin sadece fiyatını tahmin edersek, OLED panel kullanılacağı için daha pahalı olacaktır.

Bildiğimiz kadarıyla OLED, LCDS ve mini LED ekran teknolojilerinden daha pahalıdır. iPad, OLED ekranla daha iyi kontrast ve parlaklık seviyelerine sahip olacağı bekleniyor. Bunun dışında bir diğer haber ise Apple’ın piyasaya sürmesine yaklaşmakta olan yeni MacBook Pro modellerinden Touch Bar’ı kaldırıyor olması. 2016’da Apple, standart işlev sırasını değiştirmek için Touch Bar’ı getirmişti.

Ancak, şirket Touch Bar’ı kaldırarak standart işleve geri dönebilir. Apple, yaklaşmakta olan cihazlarında herhangi bir resmi açıklamada bulunmadı.

OLED ekranlı iPad’in işlemcisi hakkında bir detay yok. Ancak Apple’ın Arm işlemcisini, bu modelde de kullanmasını bekleyebiliriz. Çünkü Apple’ın çoğu cihazı bu işlemciden güç alıyor. Bu yüzden yeni iPad’de de M1’in bir çeşidini görebiliriz.