Başka bir antivirüs, kripto yutturmaca içine giriyor. Bu sefer, Avira. Antivirüs, aynı zamanda bir kripto madenciliği de sunan Norton 360 ile aynı şirkete ait.

Norton 360’a benzer şekilde, Ethereum madenciliği yapmak için bilgisayarınızda halihazırda çalışan Avira antivirüsünü kullanabilirsiniz . Şirket, hizmetin SSS sayfasında kripto madencisini kullanmanın faydasını açıkladı:

Avira Crypto, bilgisayarınızın boşta kalma süresini, kripto para birimi Ethereum (ETH) madenciliği için kullanmanıza olanak tanır. Avira Crypto yalnızca bir katılım özelliğidir ve kullanıcı izni olmadan etkinleştirilmez. Kullanıcılar Avira Crypto’yu açtıysa ancak artık özlliği kullanmak istemiyorsa, Avira ürünü kullanıcı arabirimi aracılığıyla devre dışı bırakılabilir.

Kripto madenciliği, yüksek düzeyde işlem gücü gerektirdiğinden, ortalama bir bilgisayara sahip kullanıcılar için uygun değildir. Uyumlu donanımla bile, kripto para birimlerini kendi başınıza madencilik yapmak daha az ödüllendirici olabilir.

En iyi seçeneğiniz, kripto para madenciliği şanslarını artırmak için bilgisayar gücünü paylaşan bir madencilik havuzuna katılmaktır. Ödüller daha sonra havuzdaki tüm üyelere eşit olarak dağıtılır.

Ayrıca, Norton 360 gibi ücretlidir. Avira’ya göre, “Para madenciliği ücreti şu anda madenciye tahsis edilen kripto paranın %15’i.” Para biriminizi başka bir cüzdana aktarmak için de bir ücret ödemeniz gerekebilir, ancak bu Avira tarafından ücretlendirilmez.

İlginç bir şekilde, Norton’un madencisini test ederken, The Verge’den Mitchell Clark, “RTX 3060 Ti’deki bir madencilik gecesinde 0,66 dolar değerinde Ethereum’u netleştirdi ve yoğun olmayan elektrikte 0,66 dolara mal oldu. Norton tüm kârı aldı.” Aynı ücret tarifesini kullandığı için Avira’nın aracıyla farklı olmasının hiçbir nedeni yok.

Peki bu şekilde kripto madenciliği yapmaya değer mi? Üstten %15’lik bir ücret alındığında, muhtemelen buna değmez, çünkü muhtemelen elektrik maliyetinden bile kurtulabilirsiniz.