Bilim adamları, Güney Afrika’daki altın yataklarının yakınında saklanan dünyanın bilinen en eski buzullarının izlerini keşfettiler. Araştırmacılara göre buzul çökeltileri 2,9 milyar yıl öncesine kadar uzanıyor. Geochemical Perspectives Letters dergisinde yayınlanan çalışma, o dönemde kıtasal buzulların varlığını veya bölgenin Dünya’nın kutuplarına daha yakın olduğunu da öne sürüyor.

Çalışma, araştırmacılar, Johannesburg Üniversitesi’nden Profesör Axel Hofmann ve Oregon Üniversitesi’nden Profesör Ilya Bindeman tarafından yürütüldü. Bilim adamları şeyl yataklarını ortaya çıkardılar ve Güney Afrika’daki dünyanın en büyük altın yataklarının altında oturan kayalardan alınan çekirdek örneklerini analiz ettiler.

Bilim adamları, buzulun 2.9 milyar yıllık olduğunu söylüyor

Bilim adamları 3 milyar yıllık bir buz kütlesi keşfetti

Bilim adamları 3 milyar yıllık bir buz kütlesi keşfetti

Güney Afrika’daki Kaapvaal Craton’daki tarla alanlarından toplanan örneklerin, Mezoarke döneminde (3.2 arasında) oluşan en kapsamlı ve iyi korunmuş volkanik tortul ardıllardan bazıları olduğu bilinen Pongola Süper Grubunun bir parçası olduğu söylendi. milyar ila 2,8 milyar yıl önce).

Araştırmacılar ayrıca, üçlü oksijen izotop analizi kullandıkları sedimanların oluştuğu andaki iklim koşullarını belirlemek için aynı bölgeden alınan çekirdek örneklerini de analiz ettiler. Bu yöntem, tortuda bulunan üç farklı oksijen veya izotop formunu ölçer.

Bilim adamları, numunelerindeki belirli izotopların buzlu sıcaklıklarda yaygın olanlarla eşleştiğini buldular; bu da, buzun varlığını gösteren, kayalar biriktiğinde iklimin soğuk olması gerektiğini gösteriyor.

Bindeman, “Temelde bir buzulun kademeli olarak eriyip büzülürken bıraktığı enkaz olan” dünyanın bilinen en eski fosilleşmiş buzul buzultaşlarını da keşfettiler.

Bu buzul maddesinin varlığı, bu dönemde Dünya’nın iklimi ve coğrafyası hakkında bize ipuçları verebilir. Çalışmanın yazarlarının sunduğu teorilerden biri, Güney Afrika’nın bu bölgesinin 2,9 milyar yıl önce kutuplardan birine yakın olabileceğidir.

Hofmann, “Bir başka olasılık da, tüm Dünya’nın bir ‘kartopu Dünya’ dönemindeydi” diyen Hofmann, bu dönemin karbondioksit ve metan gibi atmosferdeki düşük sera gazları konsantrasyonlarıyla işaretlendiğini ve “ters sera etkisine” yol açtığını sözlerine ekledi. gezegenin çoğu donacak.

“Bilim adamları bunun daha yakın geçmişte birkaç kez gerçekleşmiş olabileceğine inanıyor. Eğer öyleyse, bu kaydedilen en erken küresel soğuma dönemi olacaktır. Her iki olasılık da bilimsel olarak ilginç,” diye ekledi Hofmann.