Martin Luther Üniversitesi Halle-Wittenberg’deki (MLU) bilim adamları yeni bir böcek kovucu icat ettiler. Aktif bileşen önce “kapsüllenir” ve daha sonra takılabilen ve sivrisinekleri daha uzun bir süre boyunca kovmak için aktif bileşeni serbest bırakabilen bir halka gibi uygun bir şekle dönüştürülür. Ekip bulgularını Uluslararası Eczacılık Dergisi’nde yayınladı.

Araştırmacılar, prototiplerini yapmak için Merck tarafından geliştirilen bir böcek kovucu olan “IR3535”i kullandılar.

MLU’dan Prof. René Androsch, “IR3535 içeren böcek kovucu spreyler cilt üzerinde çok hassastır ve dünya çapında uzun yıllardır kullanılmaktadır. Bu nedenle deneylerimizde aktif maddeyi kullandık” diyor.

Genellikle bir sprey veya losyon halinde gelir ve saatlerce koruma sağlar. Bununla birlikte, Androsch ve meslektaşları, Bileşenin takılabilir bir yüzük veya bileklik içine kapsüllenmesi gibi, aktif bileşeni daha uzun bir süre boyunca salmanın yollarını arıyorlar.

Böcek Kovucu Yüzük 3D Baskı Tekniğiyle Üretildi

Böcek kovucu yüzük

Böcek kovucu yüzük

Böcek kovucu, özel bir 3D baskı tekniği kullanılarak biyolojik olarak parçalanabilen polimere dikkatlice dahil edildi ve bileşik, çeşitli şekillerde başarılı bir şekilde şekillendirildi. MLU doktora öğrencisi ve çalışmanın baş yazarı Fanfan Du, “Temel fikir, kovucunun sürekli olarak buharlaşması ve böceklere karşı bir engel oluşturmasıdır” diye açıklıyor.

Bir iticinin buharlaşma hızı, sıcaklık, konsantrasyon ve kullanılan polimerin yapısı gibi birçok farklı faktöre bağlıdır. Ekip, çeşitli deneyler ve simülasyonlardan sonra, iticinin 37 °C’de (98,6 °F veya vücut sıcaklığında) tamamen buharlaşmasının bir haftadan uzun süreceğini tahmin etti.

Araştırmacılar, giyilebilir bir böcek kovucu yaratmanın tamamen mümkün olduğunu göstermiş olsa da, çalışma için yapılan halkalar ve diğer şekiller sadece prototip. Androsch’a göre, bu halkaların gerçek koşullar altında ne kadar iyi çalıştığı hala daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyuyor. Ambalaj malzemeleri ayrıca daha da optimize edilebilir.

Bu yüzük şimdilik prototip olsa da gelecekte bu tür giyilebilir teknolojik cihazların yaygınlaşmasıyla böyle ürünlerin satışı başlayacaktır. Tıpkı diğer giyilebilir cihazlar gibi.

Siz böcek kovucu giyilebilir bir yüzük almak ister miydiniz? Yorumlarda belirtmeyi unutmayın.

Kaynak: 1