Bluetooth nedir? Bluetooth ne işe yarar? Bluetooth nerelerde kullanılır?Bluetooth Versiyonlarının Özellikleri Nelerdir? Bluetooth’un Zararları Var Mı? Varsa Nelerdir? Bluetooth Hacklenebilir mi? Bluetooth Hacklenme Riskine Karşı Yapılması Gerekenler nelerdir? Bluetooth ile ilgili herşeyi detaylı bir şekilde anlattık.

Bluetooth Nedir?

Bluetooth, kablo bağlantısı olmadan kısa mesafe radyo frekansı ile çalışan (RF), elektronik cihazların (telefon, bilgisayar, bluetooth kulaklık vs.) kablosuz olarak bağlanıp, veri alışverişi yapmasını sağlayan teknolojinin adıdır. Bluetooth, adını Danimarka Kralı I. Harald’ın lakabı olan Mavi Diş’ten almaktadır. Bluetooth nedir?

Bluetooth USB Modülü
Bluetooth USB Modülü

Bluetooth, ilk kez 1994 yılında Ericsson firması tarafından, cep telefonlarının birbirine bağlanıp, aralarında iletişim kurmasını sağlamak için geliştirilmiştir. Bluetooth nedir? Bluetooth, az enerji ile kablosuz olarak ses ve veri aktarımı yapabildiği için, daha sonra diğer telefon ve mobil ekipman üreticileri tarafından kullanılmaya başlandı.

Bluetooth Ne İşe Yarar?

Bluetooth ne işe yarar
Bluetooth ne işe yarar

Bluetooth, kablosuz olarak ses ve veri aktarımı yaparak mobil cihazlar arasında bağlantı kurulmasını sağlar. Bluetooth nedir? Telefon, Bluetooth kulaklık, Bluetooth radyo, bilgisayar, Bluetooth mouse ve klavye, Bluetooth araç kiti, Bluetooth hoparlör, akıllı saat gibi teknoloji araçlarının bir çoğunda Bluetooth teknolojisi kullanılarak kablosuz veri aktarımı sağlanabiliyor. Bluetooth ile neler yapılabilir? İşte cevabı;

 • Bluetooth teknolojisi sayesinde Bluetooth kulaklık ile kablosuz müzik dinlenebilir,
 • Bluetooth hoparlör’e bağlanıp yüksek seste müzik çalınabilir,
 • Araç kiti ile arabayla bağlantı kurulabilir,
 • Bluetooth teknolojisine sahip akıllı saat ile bağlantı kurularak, bildirimleri, nabız verilerini, mesajları okuyabilir,
 • İki telefon arasında dosya paylaşımı ve internet paylaşımı sağlanabilir,
 • Telefon ve bilgisayar arasında bağlantı kurulup, kablosuz veri aktarımı yapılabilir,
 • Bluetooth mouse ve Bluetooth klavye ile kablosuz olarak bilgisayara bağlantı kurulup, kablolardan kurtulabilirsiniz.

Bluetooth teknolojisine sahip bütün cihazlarla kablosuz veri aktarımı sağlanabiliyor.

Bluetooth Teknolojisi Nerelerde Kullanılır?

Bluetooth nerelerde kullanılır
Bluetooth nerelerde kullanılır

Bluetooth teknolojisi, hayatımızın hemen hemen her alanında kullanılıyor. Bunun sebebi, Bluetooth modül‘ün oldukça küçük olması, maliyetinin düşük olması ve az miktarda enerji ile çalışabiliyor olmasıdır.

Mobil cihazlarda, ses sistemlerinde, bilgisayarlarda, akıllı saatlerde, arabalarda, Kameralarda, Ev sistemlerinde, sağlık ekipman sektöründe gibi birçok yerde Bluetooth teknolojisi kullanılıyor.

Bluetooth Versiyonlarının Özellikleri Nelerdir?

Bluetooth V1.x Özellikleri

Bluetooth V1.0 henüz yeni çıktığında beraberinde türlü türlü sorunları da getirmişti. Cihazlar arasında bağlantı kopması, farklı marka cihazlar arasında Bluetooth bağlantısı sağlanamaması gibi sorunlar meydana geliyordu. Bağlantı veri hızı da düşüktü. Maksimum 1 Mbps veri iletim hızına sahipti.

Bluetooth V2.x Özellikleri

Bluetooth V2.0, V1.0’a göre daha hızlı veri iletim hızına ve daha güvenli hale getirilmiştir. Bağlantı kopması sorunları ve farklı marka cihazlar arasında bağlantı kurulmaması sorunu da çözülmüştü. 3 Mbps veri iletim hızına ulaşabiliyordu.

Bluetooth versiyonları
Bluetooth versiyonları

Bluetooth V3.x Özellikleri

Bluetooth V3.x, önceki versiyonlara göre çok daha hızlı veri transferi gerçekleştirebiliyor. Teorik olarak 24 Mbps veri aktarımı sağlanabiliyor. Bluetooth sinyal kopma veya sinyal zayıflaması gibi sorunlar en aza indirilmişti.

Bluetooth V4.x Özellikleri

Bluetooth 4.x ile düşük enerjili cihazlardan veri toplanabiliyordu. Günümüzde kullandığımız akıllı saatler buna örnek olarak gösterilebilir. Günümüzde kullandığımız akıllı saatlerde bulunan nabız ölçer ile nabzımızı Bluetooth’la anlık olarak telefonumuzdan takip edebiliyoruz. Kaç adım attığımızı da görebiliyoruz.

Bluetooth V5.x Özellikleri

Bluetooth V5.x ile iki ses cihazını aynı anda bir Bluetooth cihazına bağlamak mümkün hale getirildi. Bluetooth V5.x’i önceki versiyonlarından ayıran en önemli özelliği sadece bu değil. Daha az güç tüketimi ve 300 metre çekim mesafesi Bluetooth V5.x’in özelliklerindendir.

Bluetooth’un Zararları Var Mı? Varsa Nelerdir?

Bluetooth‘un zararları yok denecek kadar azdır. Tabi ki her sinyal yayan cihaz insan sağlığına zararlıdır. Ama Bluetooth kısa mesafelerle sınırlandırıldığı için pek zararlı diyemeyiz.

Bluetooth zararları nelerdir
Bluetooth zararları nelerdir

Kısa dalga boylu frekans kullanan cihazlar(telefon, mikrodalga fırın vs.), tehlikelidir. Özellikle telefonların çekim gücü zayıfladığında, insan sağlığı için tehlikelidir. Ama Bluetooth teknolojisi uzun dalga boylu frekans kullandığı ve kısa mesafeli olduğu için tehlikeli değildir.

Bluetooth Hacklenebilir mi?

Bluetooth cihazları da diğer kablosuz veri alışverişi yapabilen bütün cihazlar gibi hacklenebilir. Ama bunun için her geçen gün önlemler alınıyor.

Bluetooth modülü bulunan cihaz üreticileri Bluetooth hacklenmelerine karşı güncellemeler yayınlayıp hem cihazlarının güvenliğini arttırıyor hem de Bluetooth aracılığıyla hacklenme risklerini ortadan kaldırmayı hedefliyorlar.

Bluetooth hacklenebilir mi
Bluetooth hacklenebilir mi

Bluetooth Hacklenme Riskine Karşı Yapılması Gerekenler

Hayatımızın birçok yerinde Bluetooth‘lu cihazları kullanıyoruz. Bluetooth aracılığıyla hacklenme risklerini en aza indirmek için çeşitli önlemler almalıyız.

 • Bluetooth’u sürekli açık bırakmamalıyız,
 • Tanımadığımız cihazlara Bluetooth’la bağlanmamalıyız,
 • Cihazımıza gelen her linke tıklamamalıyız,
 • Bluetooth üzerinden gelen bilinmeyen farklı bir dosya türünü hemen silmeliyiz,
 • Her uygulamaya Bluetooth’u açma izni vermemeliyiz,
 • Bluetooth’la işimiz biter bitmez hemen kapatmalıyız.