Pillerin uygun şekilde bakımının yapılması gerekir – bunlar mobil cihazlarımızın kritik bir parçasıdır ve pil teknolojisi diğer teknolojiler kadar hızlı gelişmemiştir . Ne yazık ki, piller hakkında birçok yanlış bilgi var.

Bazı büyük efsaneler eski pil teknolojilerinden gelir ve yeni pil teknolojilerine uygulandığında aktif olarak zararlıdır. Örneğin, nikel bazlı pillerin tamamen boşalması gerekirken modern lityum pillerin tamamen boşalmaması gerekir.

Sığ Deşarjlar Gerçekleştirin; Sık Sık Tam Deşarjlardan Kaçının

Eski NİMH ve NiCd pillerin bir “hafıza etkisi” vardı ve kapasitelerini korumak için %100’den %0’a tamamen deşarj edilmeleri gerekiyordu. Modern cihazlar, farklı şekilde çalışan ve hafıza etkisi olmayan Lityum İyon piller kullanır.

Aslında, bir Li- ion pilin tamamen boşalması onun için kötüdür. Yüzeysel deşarjlar yapmayı denemelisiniz – örneğin, yeniden şarj etmeden önce pili %40-70 gibi bir değere kadar boşaltın. Nadir durumlar dışında pilinizin %20’nin altına düşmesine asla izin vermeyin.

Pilinizi %50’ye kadar boşaltır, yeniden şarj eder ve ardından tekrar %50’ye boşaltırsanız, bu modern Li-ion pillerle tek bir “döngü” olarak sayılır. Sığ şarjlar yapma konusunda endişelenmenize gerek yok.

Sığ deşarjların neden olabileceği tek bir sorun var. Dizüstü bilgisayarlar, sığ deşarjlarla biraz kafa karıştırabilir ve cihazınızın pilinin ne kadar süreceği konusunda size yanlış tahminler gösterebilir. Dizüstü bilgisayar üreticileri, cihazın pil süresi tahminini kalibre etmeye yardımcı olmak için ayda yaklaşık bir kez tam deşarj yapmanızı önerir.

Isı (ve Soğuk) Pillere Zarar Verebilir

Isı, pilin kapasitesini azaltabilir. Bu, tüm cihaz türlerini etkiler – zorlu görevleri gerçekleştirirken akıllı telefonlar bile ısınır – ancak dizüstü bilgisayarlar en çok yük altındayken isınabilir. Pil dizüstü bilgisayarda, yoğun çalışma sırasında ısınan elektronik aksamın yanındadır – bu pilin aşınmasına katkıda bulunur.

Sürekli fişe takılı kullandığınız bir dizüstü bilgisayarınız varsa ve oldukça isinırsa, pilin çıkarılması pilin dizüstü bilgisayarınızın isisına maruz kalmasını sınırlayarak pilin ömrünü uzatabilir. Bu, normal kullanımda çok fazla bir fark yaratmaz, ancak çok fazla zorlu oyun oynamak için bir dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız ve biraz isıniyorsa, yardımcı olabilir. Tabii ki, bu sadece çıkarılabilir pilleri olan dizüstü bilgisayarlar için geçerlidir.

İkliminiz de bir endişe kaynağıdır. Yaşadığınız yer çok ısınırsa veya cihazınızı çok ısınan bir yerde saklarsanız – örneğin, bir yaz gününde güneşin altında kalan sıIcak bir araba – piliniz daha hızlı tükenir.

Cihazlarınızı oda sıcaklığına yakın tutun ve yaz günlerinde sıcak arabalar gibi çok sıcak yerlerde saklamaktan kaçının. Aşırı soğuk sıcaklıklar da pilinizin ömrünü azaltabilir. Soğuk bir bölgedeyseniz, dondurucuya yedek pil koymayın veya pili olan herhangi bir cihazı benzer şekilde düşük sıcaklıklara maruz bırakmayın.