ChatGPT, lansmanından sonraki bir hafta içinde 1 milyondan fazla kullanıcıya ulaştı. Size ChatGPT hakkında her şeyi açıklıyoruz. ChatGPT nedir, nasıl çalışır?

Teknoloji dünyası yeni bir kelimeyle çalkalanıyor. O kelime ChatGPT. Platform, 1 Aralık’ta herkese açık beta testine açıldı. Yani isteyen herkes şimdilik bu yapay zekayı ücretsiz kullanabilir. Lansmanından sonraki bir hafta içinde ChatGPT, 1 milyondan fazla kullanıcıya ulaştı. Platformun gelecekte Google aramanın ve daha çok insanın yerini alabileceğine dair söylentiler var.

ChatGPT nedir?

ChatGPT, sohbete dayalı bir yapay zekadır. Elon Musk tarafından kurulan bağımsız araştırma kuruluşu OpenAI tarafından geliştirilmiştir. Organizasyon, 2015 yılında firmanın CEO’su Sam Altman ve Elon Musk tarafından ortaklaşa kuruldu.

ChatGPT’yi tarif etmek gerekirse, istenilen bir talimatı yerine getirmek ve ayrıntılı bir yanıt vermek üzere eğitilmiştir. Kullanıcılar sorgularını kolayca sorabilir ve yapay zeka da onlara yanıt verir. Peki diğer Yapay Zeka (AI) sohbet robotlarından farkı nedir? Bu yapay zekayı tasarlayanlara göre ChatGPT, diğer yapay zeka sohbet robotlarının aksine sorulan soruları yanıtlayabilir, hatalarını kabul edebilir, yanlış bilgilere meydan okuyabilir ve uygunsuz istekleri reddedebilir.

ChatGPT nasıl çalışır?

OpenAI ücretli iken ChatGPT, ücretsiz bir hizmettir, ancak yalnızca araştırma beta aşamasında iken ücretsiz. Bu platformu kullanmaya başlamak için OpenAI web sitesine gidip ChatGPT’yi Dene düğmesine tıklayabileceğiniz anlamına gelir. ChatGPT’yi kullanmaya başlamak için kaydolabilir veya OpenAI hesabınızı kullanabilirsiniz.

ChatGPT nasıl kullanılır

ChatGPT nasıl kullanılır

ChatGPT’yi kullanmak için önce websitesine gidin. Buraya tıklayın. Sonra yapay zekaya sormak istediğiniz soruyu ya da yaptırmak istediğiniz şeyi aşağıdaki kutucuğa yazın. Ardından sağdaki ok simgesine tıklayın. Yapay zeka size ayrıntılı şekilde cevap verecektir.

İşte örnek olarak sorabileceğiniz sorulardan bazıları; “Kuantum hesaplamayı basit terimlerle açıklayın?”, “10 yaşındaki bir çocuğun doğum günü için yaratıcı fikirleriniz var mı?”, “Javascript’te nasıl HTTP isteği yapabilirim?” gibi sorular sorabilirsiniz.

Ancak şunları unutmayın. ChatGPT kesin doğru yanıt verir diye bir kaide yok. Yanıltıcı ve taraflı bilgiler üretebileceği yapay zekanın web sayfasında açıkça yazıyor.

OpenAI, bu modeli daha ince ayarlı ve konuşkan hale getirmek için İnsan Geri Bildiriminden (RLHF) Takviyeli Öğrenim kullanarak eğittiğini söylüyor. “Bir başlangıç ​​modelini denetimli ince ayar kullanarak eğittik: insan yapay zeka eğitmenleri, hem kullanıcı hem de yapay zeka asistanı olmak üzere her iki tarafı da oynadıkları konuşmalar sağladı. Eğitmenlere, yanıtlarını oluşturmalarına yardımcı olmak için modelle yazılmış önerilere erişim sağladık” diyor.

Daha önce de belirtildiği gibi, ChatGPT yalnızca araştırma süresi boyunca ücretsizdir. OpenAI CEO’su Sam Altman, şirketin gelecekte platformdan para kazanabileceğini ima etti. “Bir noktada bundan bir şekilde para kazanmamız gerekecek; Hizmetin sonsuza kadar ücretsiz olup olmayacağı sorulduğunda bir tweet’te bilgi işlem maliyetleri göz yaşartıcı” dedi.

ChatGPT’nin herhangi bir sınırlaması var mı?

ChatGPT, Generative Pre-Trained Transformer (GPT) ailesindeki en son teknolojidir. Basit bir ifadeyle, otomatik cevap üreten yapay zekalardaki piyasaya sürülen en son araçtır. Ancak, hatalardan veya sınırlamalardan bağımsız değildir. OpenAI, web sitesinde, ChatGPT’nin bazen akla yatkın görünen ancak yanlış veya anlamsız cevaplar yazabileceğini açıkça söylüyor. Ayrıca, bu model genellikle aşırı derecede ayrıntılıdır ve belirli ifadeleri gereğinden fazla kullanır.

Ayrıca, yapay zeka, sorulan sorunun nasıl ifade edildiğine duyarlıdır. Örneğin, bir stilde ifade edilmiş bir sorguya bir yanıtı olabilir, ancak biraz farklı bir ifade verilirse bu model cevabı bilemeyebilir.

Bu yapay zekanın 2021’den sonraki dünya ve olaylar hakkında sınırlı bilgi üretebileceği söylendi. İlerleyen zamanlarda bunun değişebileceği ve yazılımın geliştirileceği, şimdilik beta sürümünün yayınlandığı görüldü.

ChatGPT, Google aramanın veya insanların yerini alabilir mi?

Günlük sorularımıza yanıt bulmak için hepimiz Google’ı aşırı derecede kullanıyoruz. Bunun için ChatGPT’ye güvenebilir miyiz? Şöyle ki bu yapay zeka en yeni nesil teknoloji olmasına rağmen, kusursuz değil tabi ki. Profesyoneller, platformun eksikliklerine dikkat çekiyor. Örneğin, UC Berkeley’de profesör olan Steven T. Piantadosi, bir dizi tweet ile ChatGPT’nin önyargılardan nasıl bağımsız olmadığını ve filtrelerinin basit numaralarla kolayca atlanabileceğini gösterdi.

Yani henüz geliştirme aşamasında olan bu yazılımın daha çok yol katetmesi gerekiyor. Çok yanlış bilgiler verebileceği, ChatGPT’nin web sayfasında açıkça belirtilmiştir.

ChatGPT, Google aramanın veya insanların yerini alabilir mi? Basit bir şekilde cevap vermek gerekirse cevap hayır olur. En azından şimdilik.