En iyi yapay zeka sohbet robotu “ChatGPT nasıl kullanılır?” çok merak edilen sorulardan biri. OpenAl Chat GPT nedir ile Chat GPT nasıl kullanılır soruların cevaplarını bu yazıda bulabilirsiniz.

Elon Musk’ın kurduğu şirketlerden biri olan OpenAl, yapay zeka çalışmalarına son hızla devam ediyor. Öyle ki, Chat GPT nasıl kullanılır soruları bu sıralar çok sorulan sorulardan biri oldu. ChatGPT sanki bir insanmış gibi her şeyi anlatıyor. Sorduğunuz her soruya mantıklı cevaplar veren Chat GPT son günlerin popüler yapay zeka sohbet robotu olmuş durumda. İşte Chat GPT nedir ile Chat GPT nasıl kullanılır soruların cevabı…

Chat GPT nedir

ChatGPT nasıl kullanılır

ChatGPT nasıl kullanılır Chat GPT giriş

ChatGPT, insan benzeri metinler üreten ve bunun için derin öğrenmeyi kullanan dil modeli GPT-3.5’e dayalı bir sohbet robotudur. OpenAl tarafından eğitilen büyük bir dil modeli olan Chat GPT, doğal dil işleme alanındaki bir çok görevi yerine getirebiliyor.

Basit bir dille açıklamak gerekirse; ChatGPT, OpenAI tarafından geliştirilmiş bir dil modelidir. Yani, insanların yaptığı gibi ChatGPT de, doğal dilde (Türkçe gibi) konuşabilen bir bilgisayar programıdır. Her dilde konuşabiliyor.

Chat GPT açılımı nedir? Chat, ingilizce dilinden türkçeye çevirisi “Sohbet etmek” anlamına gelir. GPT, “Generative Pre-trained Transformer”ın kısaltmasıdır ve “Önceden eğitilmiş oluşturucu dönüştürücü” anlamına gelir. ChatGPT büyük bir yapay sinir ağına dayanır. Bu sinir ağı, milyonlarca örnek metni önceden öğrenir ve daha sonra benzersiz metinler oluşturmak için bu bilgiyi kullanır. Bu sayede, insanların Chat GPT’ye sordukları sorulara yanıt verirken veya onlarla sohbet ederken, doğal dilde cevaplar üretebilir.

Chat GPT’nin amacı, insanlarla iletişim kurarak onlara yardımcı olmak ve cevaplarını öğrenmek istedikleri soruları yanıtlamaktır. Örneğin, “Bugün hava nasıl olacak?” veya “Nasıl bir yemek pişirebilirim?” gibi soruları yanıtlayabilir. Bunun gibi milyonlarca soruyu cevaplayabiliyor. ChatGPT ile konuşan kişilerin, doğru ve açık sorular sorması önemlidir. Yoksa yanlış bilgi verebilir.

ChatGPT özellikleri nelerdir;

 • Matematik problemlerini çözme
 • Soru-cevap
 • Kod yazma
 • Hikaye üretme
 • Özet çıkarma
 • Tarif yazma
 • Çeviri yapma
 • Her türde metin yazma
 • Tavsiyelerde bulunma
 • Sınıflandırma
 • Hataları bulma ve düzeltme

ChatGPT nasıl kullanılır

ChatGPT nasıl kullanılır Chat GPT giriş yapma

ChatGPT nasıl kullanılır Chat GPT giriş yapma

Son dönemlerde popüler olan yapay zeka sohbet robotu Chat GPT, ücretsiz olarak kullanılabilir. İşte ChatGPT kullanmak için izlemeniz gereken adımlar;

 1. Bilgisayar ya da cep telefonundan https://chat.openai.com web sitesine gidin.
 2. OpenAl’a üye olmak için “Sign up” butonuna basın ve üye olun.
 3. Hesabınıza giriş yaptıktan sonra açılan sayfada ChatGPT ile sohbet edin.

ChatGPT ile her konu hakkında sohbet edebilir, soru sorabilir, kod yazdırabilir vs. gibi bir çok şey yaptırabilirsiniz. Yeter ki doğru komutlar vermeyi bilin. Açık ve oldukça sade bir dil kullanmaya özen gösterin. Yoksa yanlış bilgi ya da tekrar eden bilgiler verebiliyor.

Umarım ChatGPT nasıl kullanılır sorusunun cevabını bulmuşsunuzdur. Chat GPT açılımı ve ChatGPT nedir detaylıca anlattık. Mümkün olduğunca basit bir şekilde anlattık. Anlamadığınız ve sormak istediğiniz bir şey varsa yorumlarda belirtmeyi unutmayın.