Çin, ABD teknolojisine bağımlılığı azaltma çabalarını hızlandırırken, Çin’in OpenKylin adlı ilk yerli açık kaynaklı masaüstü işletim sistemini piyasaya sürdüğünü bildirdi.

Çarşamba günü piyasaya sürülen ve mevcut açık kaynaklı Linux işletim sistemine dayanan Çin versiyonu, yaklaşık 4.000 geliştiriciden oluşan bir topluluk tarafından inşa edildi. Ve uzay programında ve finans ve enerji gibi sektörlerde kullanıldığını da sözlerine eklediler.

Devlet medyası bir endüstri raporuna atıfta bulunarak, Çin’in devasa işletim sistemleri pazarının geçen yıl 15,5 milyar yuan (2,1 milyar $) değerinde olduğunu söyledi.

ABD teknolojisinden bağımsız bir işletim sistemi geliştirmek, OpenKylin sisteminin geliştirilmesine katkıda bulunan birçok şirket ve kuruluşla birlikte son yıllarda Çin teknoloji endüstrisi için önemli bir hedef olmuştur.

En dikkate değer destekçisi, endüstri ve bilgi teknolojisi bakanlığının yetkisi altındaki Çin Endüstriyel Kontrol Sistemleri Siber Acil Durum Müdahale Ekibidir.

Bir düzineden fazla Çinli şirket, Microsoft’un Windows ve Apple’ın MacOS işletim sistemlerinin yerini alabilecek işletim sistemleri geliştirmeye çalışıyor.

Böyle bir şirket olan UnionTech Software Technology Co Ltd, “Unity işletim sistemi” adını verdiği şeyi geliştiriyor.