Çin’in cep telefonu sevkiyatı zaman geçtikçe artmaya devam ediyor. Pandemi süresince bazı firmalar iflas etme noktasına gelirken, bir çok firma satış rekorları kırarak servetine servet kattı. Üretimin en çok yapıldığı ülke olan Çin’in cep telefonu sevkiyatı, ocak ayında iki katına çıktı.

Cep telefonu ve diğer elektronik ürünlerin en çok üretildiği Çin, yıllık %92,8 artışla sevkiyat rekoru kırdı. Çin Bilgi ve İletişim Teknolojileri Akademisi (CAICT) verilerine göre, cep telefonu sevkiyatı yıllık %92 artarak, 40,12 milyon adede ulaştı.

Çin Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı Verileri

Çin’in akıllı telefon sevkiyatı Ocak ayında iki katına çıktığı belirtildi. Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı’na bağlı olan CAICT, sevkiyatın geçen yıl Aralık ayında yüzde 12,6’lık düşüşten geri döndüğünü açıkladı. Çin’in yurt içi markaları, toplam sevkiyatın %84’ünü oluşturuyor.

Çin'in cep telefonu sevkiyatı
Çin’in cep telefonu sevkiyatı

Yurt içi markaların Ocak ayındaki cep telefonu sevkiyatı, 33 milyon adede ulaştı. CAICT‘ye göre, bir önceki yıla kıyasla, Ocak ayında %17 artışla toplamda 40 yeni cep telefonu modeli piyasaya sürüldü.

Akıllı Telefon Sevkiyatlarının Artmasının Nedeni Pandemi

Bir önceki yıla göre %94 artan akıllı telefon sevkiyatları, geçen ay 39 milyon adede ulaştı. Çin sevkiyatının artmasının en önemli sebeplerinden biri Pandemi sürecidir. İnsanların evde geçirdiği süre artınca, buna bağlı olarak teknolojik ürün istekleri de arttı.

Pandemi süresince, insanların internette geçirdiği süre de arttı. Bu nedenle akıllı telefonların satışları da büyük artış gösterdi. Teknolojik ürünlerin en çok üretildiği Çin, akıllı telefon sevkiyatları konusunda rekor kırmaya devam ediyor.