Çinli bir piyango firması, Bitcoin Miner Maker’ı 100 milyon dolara satın aldı. Bitcoin madenciliğine bu firma da katılmış oldu.

ABD menkul kıymetler ve borsa komisyonunda geçen günlerde yapılan bir dosyaya göre, Çinli çevrimiçi piyango şirketi 500.com, Hong Kong’a kayıtlı Bitcoin madencilik makineleri üreticisi Bee Computing’i 100 milyon dolara satın aldı.

Mart ayında ismini BIT Mining Limited olarak değiştiren 500.com, son dört yıldır sessizce odağını mücadele eden çevrimiçi piyango işinden bitcoin madenciliğine kaydırıyor. Şirket, geçen yılın sonlarında Bitcoin’in yükselmesiyle bu süreci hızlandırıp, Bitcoin’in yükselen fiyatı için kâr etmeye çalışanlar için halka açık şirketlerden biri haline getirdi.

Şirket, son yaptığı anlaşmayla birlikte madencilik makineleri yapma işine giriyor.

BIT Mining, MTK ile Çip için Anlaştı

BIT Mining bitcoin üretim makineleri üretecek

BIT Mining bitcoin üretim makineleri üretecek

BIT Mining, Bee Computing’in Asya’daki en büyük çip tasarımcısı olan MTK ile bitcoin madenciliği için yedi nanometrelik çip yapmak için çalıştıklarını söyledi. Bee Computing CEO’su Yufei Jiang’a göre, Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC), çipleri tedarik edecek.

Jiang, Bee Computing’in araştırma ve geliştirme bölümünün yavaşladığını, ama şirketin BIT Mining’e satılmasıyla birlikte hız kazanabileceğini söyledi.

Şirket, 7 nm Çip Üretmeyi Planlıyor

BIT Mining, Bee Computing’in Bitcoin madenciliği için daha iyi 7 nm çipler ve daha yüksek kaliteli madenciler geliştirmek için yapacağı araştırmaya 30 milyon dolar yatırım yapacak. Jiang, şirketin ekim ayına kadar yeni çipleri test edebileceğini söyledi.

BIT Mining, daha önce Bee Computing’den 8,5 milyon dolar değerinde madencilik makinesi satın almıştı.

Satın alma anlaşmasına göre BIT Mining, Bee Computing’e ödemeyi ikiye bölerek yapacak. Bu yılın ikinci çeyreğinin sonunda ilk ödeme olan 35 milyonluk hisse senedini ödeyecek.

Kalan 65 milyon dolarlık hisse senedini ise satın alınan şirketin belirli sayıda 7 nm ASIC bitcoin madencilik makinesi üretmeyi başardıktan sonra yapılacak. Asıl yapılmak istenen daha yüksek performanslı Bitcoin, Ethereum ve Litecoin madencilik makineleri üretmek.

Sonuç olarak, BIT Mining bir yandan Kripto para alış veriş sitesi işletirken, bir yandan da kripto madenciliği yapacak. Aynı zamanda madencilik makineleri üretimini yaparak satacak. Böylece daha fazla para kazanacak.