Temperli bir cam ekran koruyucu ariyorsanız , bazılarının “9H sertlik” reklamı yaptığını neredeyse kesin olarak görmüşsünüzdür. sertlik ne demek? 9H iyi mi? Bu derecelendirmenin ne anlama geldiğine daha yakından bakmanın zamanı geldi.

Ekran Koruyucularda Sertlik Nedir?

Birçok ekran koruyucu üreticisi 9H sertlikle övünmeyi severken, bunun ne anlama geldiğini çoğu zaman açıklamazlar. Bilmeniz gereken ilk şey, 9H’nin bir ekran koruyucuda bulabileceğiniz en yüksek sertlik seviyesi olduğu ve genellikle daha düşük sertlik seviyeleri sunan ekran koruyucular bulamayacağınızdır.

Fakat 9H neyi gösterir? Bu, Mohs mineral sertliği ölçeğinde bir konumdur . Ölçek, ölçeğin alt ucunda nispeten yumuşak talk ve üst ucunda elmas ile 1’den 10’a kadar uzanır.

Cam, nasıl oluşturulduğuna ve nasıl işlendiğine bağlı olarak, ölçekte 6 ile 9 arasında düşme eğilimindedir. Temperli cam üst taraftadır, bu yüzden ekran koruyucu gücü ile ilgili 9 sayısını görüyorsunuz.

Sertlik Nasıl Test Edilir?

Mineral sertliği çeşitli şekillerde test edilebilir, ancak biz temperli cama odaklanacağız. Test süreci, çizilme gücünü artıran uçlara sahip çok sayıda kalem içerir. 6B’den başlayarak, test süreci kalemleri yüzeye doğru sürükler. Belirli bir malzeme için Mohs sertlik derecesi, onu çizmeyi başaran kurşun kalem seviyesidir. Temperli cam ekran koruyucular için bu 9H kalemdir. Reklamını gördüğünüz sertlik derecesi buradan gelir.

Evet, bu, tüm bu testlerin belirli bir ekran koruyucunun çizilmeye karşı ne kadar dayanıklı olduğunu kanıtladığı anlamına gelir. Resim damla testi , esneklik testi, ya da herhangi bir test 9H arasında bir sertlik düzeyindeki bir ekran koruyucu vermek için gereklidir. Derecelendirmenin tek anlamı, yüzeyi çizmenin ne kadar zor olduğudur.

Bu nedenle, bazı ekran koruyucu üreticileri, Mohs ölçeğinin bir ekran koruyucunun ne kadar sağlam olduğunu ölçmek için harika bir yol olmadığını ve camın ekranınızı korumak için harika bir malzeme olmadığını söylüyor .

Elbette bu üreticilerin birçoğu PET ekran koruyucular veya cam alternatifleri ile üretilmiş koruyucular satmaktadır. Buradaki ana paket, temperli cam ekran koruyucular hakkındaki düşüncelerinizi değiştirmek isteyebileceğinizdir. Tek yapmaları gereken çizikleri önlemektir, bu nedenle telefonunuzun veya tabletinizin güvenliğini bire bir güvenmeden önce bunu aklınızda bulundurun.

 

9H Sertlik Alabileceğiniz En İyi Sertlik mi?

Temperli bir cam ekran koruyucusu istediğinizi varsayarsak, 9H alabileceğiniz en zor ekrandır. Teorik olarak, çizilmeye karşı daha da fazla koruma elde edebilirsiniz, ancak bu noktada cam daha az şeffaf olmaya başlar, bu da ekranınızın görünürlüğünün etkileneceği anlamına gelir.

Tabii ki, şu anda durum bu. Özellikle elektronik cihazlar söz konusu olduğunda, camın yapabileceklerinin sınırlarını hala zorluyoruz. Örneğin, bükülebilen camın seri üretimi kolaylaştıkça, sonuç olarak daha güçlü, daha dayanıklı ekran koruyucular görebiliriz.

Elbette başka seçenekler de var. Daha önce keşfettiğimiz gibi, en sert ekran koruyucu bile düşmelere ve diğer hasarlara karşı koruma sağlamaz. PET ekran koruyucu gibi değiştirilmesi daha kolay seçenekleri tercih etmek, daha iyi koruma sağlamayabilir, ancak hayatınızı kolaylaştırabilir.

Üzücü gerçek şu ki, piyasadaki hiçbir ekran koruyucu, telefonunuzun ekranının kötü bir şekilde düşmesini garanti edemez. Ekranınıza zarar verirseniz , internette gezinme eğiliminde olan hasarlı bir ekran için kötü düzeltmelerden kaçındığınızdan emin olun .

Ekranımın Kırılmasını Nasıl Önleyebilirim?

Telefonunuzun ekranını parçalanmaya karşı tamamen korumak imkansız olsa da kılıf kullanmak ekran koruyucudan çok daha fazla koruma sağlar. Bu, kılıflar ve ekran koruyucular arasındaki en büyük farklardan biridir . Evet, kasalar hantaldır, ancak çok daha iyi koruma sağlarlar.

Mümkün olduğunca güvende olmak istiyorsanız, bir kılıf ve ekran koruyucuyu birlikte kullanın. Yine de telefonunuzun asla kırılmayacağını garanti edemezsiniz, ancak ekran koruyucunun çizilmeye karşı koruması ve kılıfın darbelere karşı dayanıklılığı ile telefonunuz mümkün olduğunca korunacaktır.