Dünyanın en zengin insanı ünvanını tekrar kazanan Elon Musk, Twitter’ın logosunu “X” olarak değiştirdi. Peki ama neden “X” yaptı? Elon Musk’ın bu “X” sembolü ile derdi ne? İşte detaylar…

Elon Musk 24 Temmuz Pazartesi günü Twitter’ın markasını ‘X’ olarak yeniden markalaştırma ve sosyal medya platformunu ikonik mavi kuş logosundan çıkarma kararını açıkladı. Bir kullanıcı yıllar içinde adını değiştiren şirketler hakkında yazdıktan sonra Musk yanıt verdi ve bunun ‘basitçe’ bir yeniden adlandırma süreci olmadığını açıkladı.

Elon Musk, Twitter’ın logosunu ‘X’ olarak değiştirdi

Elon Musk Twitter'ın logosunu X olarak değiştirdi

Elon Musk Twitter’ın logosunu X olarak değiştirdi

X ile ilgili bir gönderide Musk, Twitter’ı satın almanın ifade özgürlüğünü sağlamanın yanı sıra “her şey uygulaması olan X için bir hızlandırıcı olarak hareket etmek” olduğunu söyledi.

Musk, “Bu sadece adını değiştiren bir şirket değil, aynı şeyi yapıyor” diye yazdı ve Twitter’ın amacına hizmet ettiğini ve adının ötesine geçtiğini ekledi.

Musk, “Twitter adı, kuşların tweet atması gibi, ileri geri giden 140 karakterlik mesajlar olduğunda mantıklıydı, ancak şimdi birkaç saatlik video da dahil olmak üzere neredeyse her şeyi gönderebilirsiniz” diye yazdı.

Milyarder ayrıca, platformun finansal bir uygulamaya dönüştürülmesi de dahil olmak üzere yaklaşan büyük değişikliklere de işaret etti.

Musk, “Önümüzdeki aylarda, kapsamlı iletişim ve tüm finansal dünyanızı yönetme yeteneği ekleyeceğiz. Twitter adı bu bağlamda bir anlam ifade etmiyor, bu nedenle kuşa veda etmeliyiz,” diye vurguladı Musk.

Elon Musk’ın ilk hayal’i olan şirket: ‘X’

Bu, Musk’ın gerekçesini açıkladığı ilk örnek değil. Musk, 2022’de Twitter için 44 milyar dolarlık anlaşmayı tamamlamadan önce bile, “Twitter’ı satın almak, her şey uygulaması olan X’i yaratmayı hızlandırıyor” dedi.

Bu yılın nisan ayında, Kaliforniya’daki bir federal mahkemede açılan bir dava, Twitter’ın adının X Corp olarak değiştirildiğini ortaya çıkardı. Aynı ay Musk, milyonlarca takipçisine yalnızca ‘X’ harfini tweetledi.

Musk uzun süredir ‘X’ harfine takıntılıydı. Twitter’ın X olarak yeniden markalaşması, milyarderin uzun vadeli arzusunun doruk noktasıdır. 1999’da Musk, ilk girişimini bir çevrimiçi bankacılık ve finansal hizmetler platformu olan X.com olarak adlandırdı. Bir yıl sonra, o firmanın CEO’su olarak istifa etmek zorunda kaldı.

Elon Musk: Tesla, SpaceX, and the Quest for a Fantastic Future kitabının yazarı Ashlee Vance, “Herkes onu o zamanlar cinsel imalar nedeniyle şirkete bu adı vermesinden vazgeçirmeye çalıştı, ancak o gerçekten beğendi ve buna bağlı kaldı” dedi.

Ancak Musk sebat etti ve 24 yıl sonra Twitter’ın mevcut kitlesel kullanıcı tabanını ‘her şey uygulaması’ fikrini fırlatmak için kullanma fırsatı buldu.

Ayrıca, x.com adresine gittiğinizde sizi Twitter’a yönlendiriyor. Elon Musk’ın Twitter hesabındaki biyografisine baktığınızda x.com yazdığını görebilirsiniz. Tıkladığınızda Twitter’a yönlendiriyor.