Birden çok VPN protokolü vardır ve bir VPN’nin kullandığı protokolün işleyişi üzerinde büyük etkisi vardır. Bazı protokoller diğerlerinden çok daha iyidir. Neyse ki, yalnızca birkaç aday olduğu için en iyi VPN protokolünü bulmak kolaydır.

                    VPN Protokolü Nedir?

Kısaca, protokol, bir ağ içindeki cihazların birbirleriyle nasıl iletişim kurduğunu yöneten bir dizi kuraldır. Ne zaman internete bağlanmak , örneğin, site sen erişimde bulunan bilgisayarınızın konuşmasına izin için köprü aktarım protokolü (HTTP) kullanıyoruz. Bir VPN protokolü, VPN’ler için tasarlanmış belirli bir protokol türüdür.

Bir protokol her türlü bilgiyi içerebilir. HTTP söz konusu olduğunda, bazı temel güvenlik kurallarının yanı sıra iki cihazın nasıl veri alışverişi yapabileceğini (HTML belgeleri biçiminde ) çevreleyen bir dizi kuraldır.

Bir VPN kullandığınızda , bağlantınızı VPN hizmetiniz tarafından işletilen bir sunucu üzerinden yeniden yönlendiriyorsunuz . Bunu güvenli bir şekilde yapmak için VPN’nin, VPN’ler için tasarlanmış ve bağlantıda kullanılan şifreleme hakkında bilgilerin yanı sıra diğer bazı teknik ayrıntıları içeren ayrı bir protokol kullanması gerekir.

       Bir VPN Protokolü Sizi Nasıl Etkiler?

Bu biraz soyut gelebilir, ancak sizi doğrudan etkiler: İyi bir protokol, kötü olandan çok daha hızlı ve çok daha güvenli olacaktır. Bazı protokoller, bilgi gönderirken daha fazla adıma ihtiyaç duydukları için yavaştır, diğerleri ise bir kusur içerdikleri veya bilinen bir zayıflığı olan bir şifreleme anahtarı kullandıkları için daha az güvenlidir. Yardım etmek sizin-ve uzantısı tarafından iyi VPN protokolünü almak iyi VPN biz en rastlamak ettik sıra protokolleri yanı sıra bazı özel olanları üzerinde gidecek, dönem bizim albümlerimiz. En iyileri olan OpenVPN ve WireGuard ile başlayacağız ve oradan aşağıya doğru ineceğiz.

OpenVPN

OpenVPN muhtemelen oradaki en popüler VPN protokolüdür. Hemen hemen tüm VPN sağlayıcıları, müşterilerine bunu bir şekilde veya başka bir şekilde sunar. İkisinden de önemli bir ödün vermeden hem hız hem de güvenlik sunar. OpenVPN kullanırken çoğu VPN sağlayıcısı, TCP ve UDP arasında seçim yapmanıza izin verir . Daha hızlı olduğu için genellikle UDP ile gitmekten daha iyidir.

Size OpenVPN’in ne kadar iyi olduğu hakkında bir fikir vermek için neredeyse tüm VPN’ler onu varsayılan olarak kullanır. Vakaların büyük çoğunluğunda, başka bir şey kullanmak için iyi bir neden yoktur.

Tek istisna, aşağıda açıkladığımız WireGuard veya NordLynx ve Lightway gibi özellikle katı tescilli protokollerdir.

Aslında, daha önce bahsettiğimiz istisnalar dışında, OpenVPN sunmayan herhangi bir VPN kullanmamanızı ve varsayılan olarak kullanmayan herhangi bir sağlayıcıya biraz temkinli davranmanızı önerecek kadar ileri giderdik. Surfshark’ı varsayılan olarak vasat bir protokole ayarlamak için bazı ciddi noktaları yerleştirdiğimiz Surfshark vs. ExpressVPN parçamızda bir örnekten bahsediyoruz .

WireGuard

Çoğu insan için çoğu zaman OpenVPN bilet gibi görünüyor. Ancak 2021’de OpenVPN’i tahttan indirme potansiyeline sahip çok ilginç yeni bir protokol çıktı. Adlı WireGuard , yağlanmış yıldırım kadar hızlıdır, genellikle benzer bir sunucu yükünde OpenVPN’i yener – ancak bir VPN bağlantısının hızını belirlemek için protokolden çok daha fazlası olduğunu unutmayın . Yine de WireGuard sağlam görünüyor.

Buna dayanan en az bir mükemmel tescilli protokolü vardır: NordVPN’in NordLynx’i. Bununla birlikte, bazı durumlarda kullanıcıların IP adreslerini süresiz olarak sakladığı için WireGuard’ın gerçekte ne kadar özel olduğu konusunda bazı söylentiler var.

Bununla birlikte, en önemli endişeniz hız ise, WireGuard OpenVPN’e mükemmel bir alternatif olabilir. Genel olarak OpenVPN’i tercih etsek de, WireGuard hemen geliyor.

SSTP

Üçüncü girişimiz, 2000’lerin başlarından kalma ve genellikle hızlı ve güvenli olarak kabul edilen, ancak genellikle OpenVPN’den biraz daha az iyi performans gösteren Güvenli Yuva Tünel Protokolü veya SSTP’dir. Herhangi bir nedenle OpenVPN kullanamıyorsanız, SSTP sağlam bir geri dönüş seçeneğidir.

İnsanların sahip olduğu ana sorun, kodunun gizlilik söz konusu olduğunda yıldızdan daha az itibara sahip bir şirket olan Microsoft’a ait olmasıdır. Microsoft’un SSTP bağlantılarından veri toplayıp toplamadığı açık olmasa da, endişelendiğiniz bir şey varsa, bu protokolden kaçınmak isteyebilirsiniz.

L2TP/IPsec ve IKEV2/IPsec

Bu giriş, bir fiyatına iki tanedir: hem L2TP hem de IKEV2, şifrelemeyi güçlendirmek için genellikle IPsec güvenlik protokolüyle eşleştirilen iki bağlantı protokolüdür. Her iki durumda da bir ödün veriyorsunuz: L2TP güvenilirdir, ancak yavaştır, IKEV2 ise hızlıdır – hatta çok hızlıdır – ancak güvenlik sorunları vardır .

Her iki durumda da, OpenVPN’den çok daha esnek oldukları için geliştiriciler için ilginç bir seçimdir. Bununla birlikte, çoğu standart kullanıcı, çok fazla bir fark görmeyebilir. Genel olarak, başka seçeneğiniz yoksa bu ikisini kullanmanızı öneririz. PPTP Piyasadaki daha iyi VPN protokollerinden bazılarından, muhtemelen mevcut en kötülerinden birine geçiyoruz. Noktadan noktaya tünelleme protokolü

PPTP

doksanlardan (teknoloji açısından eski) kalma, özellikle güvenli ve inanılmaz derecede yavaş olmayan bir VPN protokolüdür. Eski olduğu için genellikle artık kullanılmamaktadır, ancak bazı nedenlerden dolayı bazı VPN’ler hala bunu sunmaktadır. Ne yaparsanız yapın, PPTP kullanmayın – özellikle dosya indirmek veya Çin dışına tünel açmak için BitTorrent kullanmak gibi hassas bir şey yapıyorsanız.

Özel VPN Protokolleri

Ortaya çıkan üç ilginç özel protokolü gözden geçirerek bitireceğiz. Bir VPN hizmeti tarafından kendi kullanımı için geliştirilen bu protokoller, bazıları biraz kara kutu olsa da genellikle daha yüksek hızlara sahiptir.

                                    hidra

Hydra protokolü Hotspot Shield için geliştirilmiş ve onun tarafından kullanılmıştır ve hız için güvenlikten biraz ödün vermenin güzel bir örneğidir. Çok hızlıdır ancak 256-bit varyant yerine 128-AES gibi daha zayıf şifreleme kullanır . Bu en büyük anlaşma değil ve Hydra’nın test ettiği çılgın hızlar buna değer olabilir.

                              NordLynx

NordVPN de kendi protokolünü istedi, ancak sıfırdan bir tane geliştirmek yerine WireGuard’ı beğenisine göre ayarladı. Sonuç, oldukça güvenli görünen son derece hızlı bir VPN protokolüdür. NordVPN ile ExpressVPN’j karşılaştıran makalemizde değindiğimiz NordVPN sunucularını düzeltse daha da iyi olurdu.

                              ışık yolu

Son olarak ise lightway , bizim genel favori VPN tarafından sıfırdan geliştirilen ExpressVPN . NordLynx gibi, tamamen güvenli görünüyor ama bir şekilde WireGuard da dahil olmak üzere orada ortaya konan her şeyden daha hızlı. Buna en iyi VPN protokolü demekte tereddüt etsek de-OpenVPN sadece daha iyi bir soyağacına ve geçmişe sahip- bu kesinlikle incelemeye değer.