Apple her yıl yeni iPhone’lar ve iPad’ler ve iOS’un yeni bir sürümü ile çıkıyor. Eski ve yavaş iPhone veya iPad’inizi nasıl hızlandırırsınız? Yazılım konusunda güncel kalmak iyi bir fikir olsa da, herkesin her yıl yeni donanım satın almaya gücü yetmez.

iPhone veya iPad’iniz eskiyorsa, biraz daha fazla performans elde etmek için birkaç püf noktasını burada anlattık. Eski telefonunuzu sıfırdan geri yükleyerek veya pilini değiştirerek hızlandırabileceğinizi son zamanlarda haberlerde muhtemelen duymuşsunuzdur. Ama delirmeden önce, bu küçük ince ayarları deneyin.

Telefonunuzu Yeniden Başlatın

iPhone hızlandırma - yeniden başlatın

iPhone hızlandırma – yeniden başlatın

Kapatıp tekrar açmayı denediniz mi? Aptalca geliyor, ama hepimiz biliyoruz ki, sorunları çözmenin en basit yolu, cihazınızı yeniden başlatmaktır. Bunu yapmak için, “Kapatmak için kaydır” seçeneği görünene kadar güç düğmesini basılı tutun, cihazınızı kapatın ve ardından yeniden başlatın.

Bu yöntemin genellikle Windows kullanıcılarının en çok yaptığı işlem olduğunu biliyoruz, ancak yavaş bir iPad veya iPhone için de işe yarayabilir. Ayarları değiştirmeden önce bunu bir deneyin.

Eye Candy’yi Devre Dışı Bırakarak Grafik Yükünü Azaltın

Grafikler, büyük bir performans yükü oluşturur ve telefonunuzu yavaşlatır. Daha yeni iPhone’larda ve iPad’lerde her şey sorunsuz ve akıcı görünüyor, ancak cihazınız yaşlandıkça bazı kasmalar ve gecikmelerin olduğunu fark etmeye başlayabilirsiniz. Telefonunuzu daha iyi bir durumagetirmek için Ayarlar’ı açın, ardından Genel > Erişilebilirlik’e gidin.

Burada değiştirmeniz gereken iki ayar vardır. Kontrastı arttır ve hareketi azalt.

Önce kontrastı arttır seçeneğine dokunun. Ardından saydamlığı azalt’ı açık konuma getirin.

Bu, kontrol merkezi gibi belirli Ul öğelerinde gördüğünüz şeffaflık efektlerini kaldırır. Simgelerinizin altında bir ipucu görmek yerine, gri ve opaktır. Bu, cihazınızın çekmesi için daha az işlem gücü gerektirir ve yaptığınız işlemleri biraz da olsa hızlandırır.

Değiştirmeniz gereken bir diğer öğe, Hareketi Azalt seçeneği. Bu, ana ekranınızdaki paralaks etkisi gibi birçok gereksiz animasyonu azaltacaktır.

Bu öğeler cihazınızı hızlandırmak için uzun bir yol kat edecek, ancak açıkçası başka seçenekler de var.

Uygulamaları Silin ve Yer Açın

Eski ve yavaş iPhone veya iPad'inizi nasıl hızlandırırsınız_(1)

Eski ve yavaş iPhone veya iPad’inizi nasıl hızlandırırsınız

iPhone’unuzun depolama alanı çok doluysa (sıfıra yakın boş alan kaldığında), kullanmadığınız uygulamaları silmek belirli alanlarda performansı artırmaya yardımcı olabilir. Ayrıca birçok uygulama, yukarıda bahsedilen arka plan yenileme gibi değerli kaynakları kullanan arka plan işlemlerini kullanır. Bu nedenle kullanmadığınız uygulamaları kaldırmak, telefonunuzu hızlandırmaya yardımcı olur.

Genel ayarların açık olduğundan emin olun ve iPhone Depolama veya iPad Depolama’ya dokunun.

Artık Depolama ekranında olduğunuza göre, tüm uygulamalarınızı ve kapladıkları alanı artandan azalana doğru sırayla göreceksiniz.

Çoğu uygulama için, sadece üzerine dokunun ve kaldırmak için “Uygulamayı Sil”i seçin. Bunu ana ekrandan da yapabilirsiniz, ancak bu görünüm, ilerledikçe ne kadar alan boşalttığınızı görmenizi sağlar.

Burada ayrıca bir “Boşaltma Uygulaması” seçeneği de var. Bu, uygulamanın kendisini siler, ancak uygulamanın verilerini telefonunuzda veya tabletinizde tutar. Bu, gelecekte uygulamayı App Store’dan yeniden indirmenize ve hemen tekrar kullanmaya başlamanıza ve kaldığınız yerden devam etmenize olanak tanır.

Podcast uygulaması gibi bazı uygulamalar, size içerdiği verileri temizleme seçeneği sunar. Ayrıca, yer açmak istiyorsanız, bu uygulamaların içine bakabilirsiniz; belirli podcast bölümlerini veya istemediğiniz eski fotoğrafları ve videoları temizlemek, o alanın bir kısmını geri almanın harika bir yoludur.

Uygulama Yenilemelerinden Uzak Durun

Arka planda uygulama yenileme, cihazınızdaki değerli kaynakları silip süpürmenin kesin bir yoludur. Neyse ki, onları devre dışı bırakabilirsiniz. Ancak bunları devre dışı bırakmak, uygulamalardaki yenilikleri görmek için uygulamaları açmak zorunda kalacağınızı unutmayın.

Verileriniz arka planda güncellemeyecekler. Ayarlar’a gidin ve Genel > Arka Plan Uygulaması Yenileme’ye gidin.

Burada bir çok seçenek bulunuyor. Bunları tek tek ya da hepsini devre dışı bırakın.

Bunun performansı nasıl etkilediğini görmek için önce uygulamaları tek tek devre dışı bırakmayı deneyebilirsiniz. Yardımcı olmazsa, hepsini tek seferde devre dışı bırakmayı deneyin. Bu seçenek muhtemelen pilinizin ömrünü de uzatacaktır, bu nedenle kesinlikle denemenizi tavsiye ederim.

Eski Mesajlarınızı Silin

Eski ve yavaş iPhone veya iPad'inizi nasıl hızlandırırsınız_(2)

Eski ve yavaş iPhone veya iPad’inizi nasıl hızlandırırsınız

Telefonunuzun tamamını yavaşlatmasa  da, birçok kullanıcı yüzlerce veya binlerce metin mesajı depolamanın Mesajlar uygulamasının kendisinin yavaşlamasına neden olabileceğini keşfetti. Sonuçta, dizine eklemek için çok fazla bilgi var. Bu nedenle, zaman zaman telefonunuz yavaşlamaya başlıyorsa Mesajlar uygulamanızı temizlemek akıllıca olabilir. Tek tek mesajları silmek için, bir Sil düğmesini ortaya çıkarmak için mesajı sola kaydırabilirsiniz.

Ya da köşedeki Düzenle düğmesine tıklayarak, birden fazla mesajı tek seferde silebilirsiniz.

Yine de büyük olasılıkla, mesaj geçmişinizi sınırlamak ve biriken öğeleri silmek isteyeceksiniz. İPhone’unuzdaki Ayarlar uygulamasına gidin ve Mesajlar seçeneğini açın ve Açık’a dokunun. Ardından mesaj geçmişinizi bir yıl veya 30 gün ile sınırlamak için Mesajları Sakla’ya dokunun.

Siri Önerilerini Devre Dışı Bırakın

Arama yaptığınızda görünen Siri önerilerini kapatmak, telefonunuzu hızlandırmaya yardımcı olabilir. Ayarlar uygulamasını açın ve bu ayarları bulmak için “Siri ve Ara”ya dokunun.

Siri önerileri bölümünü açın. Buradaki uygulamaların hepsini tek seferde siri önerilerine kapatabilir ya da tek tek seçerek kapatabilirsiniz.

Yine, bu özelliği yararlı buluyorsanız, nasıl yapacağınız size kalmış, ancak sonuçlara ihtiyaç duymayabileceğiniz şeyler var ve böylece bunları devre dışı bırakabilirsiniz.

Apple’ın Uygulamalarını Kullanın

Üçüncü taraf uygulamalar genellikle Apple’ın yerleşik uygulamalarından daha fazla işlevsellik sunar, ancak daha fazla kaynak gerektirebilir; bu kaynaklar daha eski bir iPhone veya iPad’de olmasını gerektirmeyecektir.

Eski ve yavaş iPhone veya iPad'inizi nasıl hızlandırırsınız_(3)

Eski ve yavaş iPhone veya iPad’inizi nasıl hızlandırırsınız

Üçüncü taraf uygulamalar yavaşlıyorsa, bunun yerine Apple’ın yerleşik uygulamalarından birini kullanmayı deneyin (örneğin, Google Chrome yerine Safari’yi deneyin). Sık güncellenmediklerinden ve Apple, uygulamalarını iyi çalışacak şekilde geliştirmeye büyük özen gösterdiğinden, eski cihazlarda yeni, sürekli güncellenen uygulamalardan daha uzun ömürlü olabilirler.

iPhone veya iPad’inizi Yedekleyin ve Geri Yükleyin

Yukarıdaki numaralar yeterli değilse, yedekleme ve geri yükleme yapmak iPhone veya iPad’inizi hızlandırmanıza yardımcı olabilir. Bu işlem, iOS işletim sisteminin başka bir bölümünün çok fazla CPU gücü kullandığı hataları düzeltebilir.

iPhone’unuzun Pilini Değiştirin

Eski ve yavaş iPhone veya iPad'inizi hızlandırma-pil değişim

Eski ve yavaş iPhone veya iPad’inizi hızlandırma-pil değişim

Pillerini değiştirerek bazı yavaş ve eski iPhone’ları hızlandırabilirsiniz. Apple, iPhone’lar yaşlandıkça iOS’un rastgele kapanmaları önlemek için CPU’sunu yavaşlattığını kabul ederek herkesi şok etmişti.

Bu doğru, iPhone’unuz aslında pilin ne kadar bozulduğuna bağlı olarak CPU’sunu “kısıyor”. Bu da orijinal olarak tasarlandığından daha yavaş çalışmasına neden oluyor. Tüm elektronik cihazlardaki tüm piller zamanla bozulur. Onlara iyi baksanız bile zamanla bozulurlar. Bu yüzden pili yenisiyle değiştirmek akıllıca bir fikir olabilir.

Bu yazıda Eski ve yavaş iPhone veya iPad’inizi nasıl hızlandırırsınız? Sorusuna cevap vermiş olduk. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Varsa önerilerinizi yorumlarda belirtmeyi unutmayın.