Fransa, bir gencin polis tarafından öldürülmesinin yol açtığı kargaşaya 6. gecesine tanık olurken, genç isyancılar polisle çatıştı ve yanan bir araba ile bir belediye başkanının evini hedef aldı. Ancak protestoların şiddeti önceki gecelere kıyasla azaldı.

Polis, Fransa’da yıllardır görülen en kötü toplumsal karışıklığı bastırmayı amaçlayan bir kitlesel güvenlik konuşlandırmasının ardından Pazar günü (Pazar akşamı AEST) erken saatlerde ülke çapında 719 tutuklama yaptı.

Fransa’da Polisin 17 yaşındaki bir genci öldürmesi büyük kargaşaya yol açtı

Fransada protestolar devam ediyor

Fransada protestolar devam ediyor

Kriz, Başkan Emmanuel Macron’un liderliğine yeni bir meydan okuma getirdi ve düşük gelirli mahallelerde ayrımcılık ve fırsat yokluğu konusundaki derin hoşnutsuzluğu açığa çıkardı.

Salı günü ölümü öfke uyandıran 17 yaşındaki, Cumartesi günü Paris’in bir banliyösü olan Nanterre’de, kaybıyla ilgili duyguların hâlâ taze olduğu bir Müslüman töreniyle toprağa verildi. Kamuoyunda yalnızca ilk adı olan Nahel ile tanımlanmıştır.

Cumartesi günü Fransız başkentinin üzerine gece çökerken, Champs-Elysees’de küçük bir kalabalık onun ölümünü ve polis şiddetini protesto etmek için toplandı, ancak caddeyi ve butikleri koruyan coplu ve kalkanlı yüzlerce polis memuruyla karşılaştı.

Paris’in kuzeyindeki daha az şık bir mahallede, polis göz yaşartıcı gaz ve ses bombalarıyla karşılık verirken protestocular havai fişekleri patlattı ve barikatları ateşe verdi.

Paris’in l’Hay-les-Roses banliyösünde yanan bir araba belediye başkanının evine çarptı.
Son günlerde birçok okul, polis karakolu, belediye binası ve mağaza yangınlar veya vandalizm tarafından hedef alındı, ancak bir belediye başkanının evine böylesine kişisel bir saldırı alışılmadık bir durum.

Macron’un, yaşanan bu olaylardan dolayı diplomatik ilişkilerine zarar verdi

Fransa'da yaşanan olaylardan dolayı macron diplomatik açıdan kötü etkileniyor

Fransa’da yaşanan olaylardan dolayı macron diplomatik açıdan kötü etkileniyor

Huzursuzluk, Macron’un diplomatik duruşuna zarar verdi. Cumartesi günü, bir Fransız cumhurbaşkanının 23 yıl sonra Almanya’ya yapacağı ilk devlet ziyaretini erteledi. Macron’un Pazar günü Almanya’ya uçması planlanmıştı.

Yetkililer kaç protestocunun yaralandığını söylemese de, yüzlerce Fransız polisi ve itfaiyeci şiddet olaylarında yaralandı. Denizaşırı bir bölge olan Fransız Guyanası’nda 54 yaşındaki bir kişi başıboş bir kurşunla vurularak öldü.

Cumartesi günü Adalet Bakanı Eric Dupond-Moretti, Snapchat veya diğer uygulamalarda şiddet çağrıları paylaşan gençlerin kovuşturmaya maruz kalabileceği konusunda uyardı. Macron, şiddeti körüklemekle sosyal medyayı suçladı.

Şiddet nedeniyle ulusal stadyumdaki konserler ve ülke çapındaki küçük etkinlikler iptal edilirken, bazı mahalleler ciddi hasar görürken, Fransa’nın diğer bölgelerinde hayat normal seyrinde devam etti.