Gizli Sekme Nedir?

İnternette Gizli dolaşmak için kullanılan Gizli Sekme, internetteki sitelere giriş yapmadan ve iz bırakmadan dolaşmak için kullanılır. Gizli Sekmede ziyaret ettiğiniz siteler, tarayıcınızda kaydedilmez ve arama geçmişinizde gözükmez. Tarama verileriniz, çerezler, site verileri, formlara girilen bilgiler gibi kullanıcı verileri Gizli Sekmede kaydedilmez.

Gizli Sekme Nasıl Açılır
Gizli Sekme Nasıl Açılır

Gizli Sekmede Ne Yapılır?

Gizli sekmede internette gizli dolaşmak için kullanılır (IP adresiniz gizlenmez). Örnek vermek gerekirse, internette arama yapacaksınız ama arama geçmişinde görünmesini istemiyorsunuz. Bu noktada Gizli Sekme işinize yarayacaktır. Gizli Sekmede ne yaparsanız, hangi siteye girerseniz girin, tarayıcınızda kaydedilmez, arama geçmişinize yansıtılmaz. İndirdiğiniz dosyalar tarayıcınızda görünmez ama klasörlerinizde kaydedilir.

Gizli Modda dolaşırken giriş bilgileriniz kaydedilmez. Facebook, Twitter gibi sosyal medya sitelerine ve diğer tüm sitelere girdiğinizde giriş bilgileriniz ve form bilgileri kaydedilmeden bu sitelerde dolaşabilir, geçmişinizde de iz bırakmazsınız. IP adresiniz gizlenmez ama dolaştığınız siteler geçmişinize kaydedilmez. Aynı şekilde indirdiğiniz dosyalar indirme geçmişine kaydedilmez.

Gizli Sekme Nasıl Açılır?

Chrome Tarayıcıda Gizli Sekme Açma

Mobilde Gizli Sekme Açmak İçin;

Chrome tarayıcısında Gizli Sekme açmak için sağ üstteki menü (üç nokta) tıklayın. Ardından Yeni Gizli Sekme seçeneğine tıklayın.

Bilgisayarda Gizli Pencere Açmak İçin;

  • Yukarıdaki Menü tuşuna tıklayın. Yeni Gizli Pencere seçeneğine tıklayın. Yeni Gizli Pencere açılacaktır.
  • Ctrl+Shift+N tuşlarına aynı anda basarsanız da aynı şekilde Yeni Gizli Pencere açılacaktır.

Opera Tarayıcıda Gizli Pencere Açmak İçin;

  • “O” Menü’ye tıklayın. Ardından Sekmeler ve Pencereler seçeneğine tıklayın. Ardından Yeni Özel Pencere seçeneğine tıklayın. Yeni Gizli Pencere açılacaktır.
  • Ctrl+Shift+N tuşlarına aynı anda basarsanız Özel Pencere açılacaktır.

İnternette iz bırakmadan dolaşmak mümkün değildir. Ancak çeşitli önlemler alınarak dolaşmak daha mantıklı.