Google AdSense, web sitenizde, blogunuzda veya YouTube videolarınızda reklam yayınlamanıza ve ziyaretçileriniz tıkladığında ödeme almanıza olanak tanıyan bir reklamcılık programıdır. Reklamlar, blogunuza veya web sitenize özel bir AdSense kodu kullanarak beslediğiniz Google’ın AdWords programini kullanan işletmelerden oluşturulur.

Yeni web siteleri veya bloglar için Google AdSense programı, gelir elde etmenin en hızlı yollarından biri olabilir, bu yüzden bu kadar popülerdir.

Google  AdSense  ile Para   Kazanmanın Artıları ve  Eksileri?

Google AdSense programının aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok harika avantajı vardır:

Katılmak ücretsizdir.

Uygunluk gereksinimleri kolaydır; bu, yeni olduğunda bile web sitenizden veya blogunuzdan para kazanabileceğiniz anlamına gelir.

Sitenizin görünümüne ve tarzına uyacak şekilde özelleştirebileceğiniz çeşitli reklam seçenekleri vardır.

• 100 ABD doları eşiğini karşılarsanız Google, aylık olarak doğrudan para yatırma yoluyla ödeme yapar. Tek bir AdSense hesabından birkaç web sitesinde reklam yayınlayabilirsiniz.

Mobil cihazlarda ve RSS beslemelerinde reklam yayınlama seçenekleri vardır. Bunu Blogger ve YouTube hesaplarınıza kolayca ekleyebilirsiniz, ancak YouTube’da AdSense’i videolarınızda çalıştırmak için en az 1.000 aboneniz ve 4.000 saatlik izlenme süreniz olması gerekir.

Bununla birlikte, AdSense’in de birkaç dezavantajı var:

Google hesabınızı anında feshedebilir ve kuralları çiğnerseniz bu çok bağışlayıcı değildir. Tüm çevrimiçi gelir türleri gibi, para kazanmak için trafiğe ihtiyacınız var.

İnsanlar bir AdSense reklamına tıkladığında biraz para kazanırsınız, ancak ziyaretçiniz de sitenizi terk eder, bu da daha yüksek ücretli bağlı kuruluş ürünleri veya kendi ürün ve hizmetlerinizle para kazanma fırsatını kaybettiğiniz anlamına gelir.

Mutlaka diğer benzer reklam programlarından daha fazla ödeme yapmaz.

AdSense harika bir para kazanma seçeneğidir, ancak hızlıca zengin olma veya hiçbir şey yapmadan para kazanma programı değildir.

Ayrıca, Google’ın bazı blog yazarlarının hizmet şartlarını okurken gözden kaçırdığı bazı kuralları vardır. Sonuç olarak, birçok web sitesi sahibi, bir Google politikasını ihlal ettiklerini zor yoldan öğrendi ve hesaplarını sonsuza kadar kaybetti.

AdSense Reklam Türleri

Google, web sitenizde yayınlanmak üzere aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli reklam türleri sunar:

Metin: Metin reklamlar, Reklam Birimi (tek teklif) veya Bağlantı Birimi (teklif listesi) olarak kelimeleri kullanır ve çeşitli boyutlarda gelir.

Kutunun, metnin ve bağlantının rengini özelleştirebilirsiniz.

Görseller: Resim reklamlar grafik reklamlardır. Çeşitli boyutlarda gelirler. Hem metin hem de resim reklamları karıştıran bir reklam besleme seçeneği seçebilirsiniz. Zengin Medya: Bunlar, HTML, video ve flash içerebilen etkileşimli reklam türleridir.

Video

Hareketli

Görüntü Arama için AdSense: Bu, web sitenizde veya blogunuzda bir Google arama kutusuna sahip olmanızı sağlar. Bir kullanıcı bir terim girip arama yaptığında, AdSense reklamlarının olduğu bir arama sonuçları sayfası açılır. Web sitenizle uyum sağlamak için arama sonuçları sayfasının renk düzenini özelleştirebilirsiniz.

Google  AdSense Ödemeleri?

Google, kazançlarınızın 100 ABD Dolarına ulaştığı veya bu ABD Dolarını aştığı her ay doğrudan para yatırma veya çek yoluyla ödeme yapar. Bir ayda 100$ kazanmazsanız, kazançlarınız devredilir ve bir sonraki aya eklenir. 100 ABD doları eşiğine her ulaştığınızda, Google bir sonraki ödeme döneminde bir ödeme yapacaktır. LAdSensel hesabınız aracılığıyla, mevcut kazançlarınızı, en çok tıklamayı hangi reklamların oluşturduğunu ve diğer faydalı verileri görebilirsiniz.

AdSense ile Para Kazanmak

AdSense ile önemli miktarda para kazanmak bir plan gerektirir. AdSense gelirini en üst düzeye çıkarmak için ipuçları:

Google’ın kurallarını okuyun ve bunlara uyun: Web yöneticileri, AdSense program politikasının yanı sıra Google’ın web yöneticisi politikalarına da uymalıdır .

Kendi reklamlarınıza tıklamayın veya başkalarından tıklamalarını istemeyin: Tiklamaları teşvik etmek, Tıklama Başına Ödeme (PPC) alanı satın almak veya AdSense sayfalarına trafik çekmek için tasarlanmış bir program kullanmak kurallara aykırıdır.

Google’ın kuralları çiğneme konusunda pek bağışlayıcı olmadığını unutmayın, bu nedenle kurallara uyduğunuzdan emin olun. Hedef pazarınızın okumak istediği harika içeriğe sahip olun: Sonuç olarak, ister AdSense ister diğer para kazanma yöntemleri aracılığıyla, blogunuza veya web sitenize değerli içerik ve kaliteli trafik sağlayarak para kazanılır.

• Dürüst, organik trafik oluşturan web sitesi pazarlama tekniklerini kullanın:

Arama motoru optimizasyonu ve makale pazarlaması , sitenize ücretsiz trafik çekmede etkilidir.

• Web sitenizin/blogunuzun mobil (responsive) için optimize edildiğinden emin olun:

Mobil cihazları kullanan kişi sayısı yüksektir. Ayrica, Google’ın sitenizi görüntüleyen mobil cihazlara uygun reklam boyutlarını gönderebilmesi için duyarlı reklamlar kullandığınızdan emin olun.

• En fazla geliri sağlayan seçenekleri bulmak için reklam türlerini ve yerleşimi test edin: Standart boyutlarla (300×250, 728×90 ve 160×600) başlayın ve ardından, bir boyutun şundan daha fazla tıklamaya yol açıp açmadığını görmek için bunları kapatın. bir diğeri.

• Reklam yerleşiminizi maksimuma çıkarın: Sayfa başına üç standart reklam yerleşimine izin verilir. Hepsini maksimum fayda için kullanın.

Başlığınızın/logonuzun altına bir lider panosu reklamı koyun:

Bir reklamı sayfanın en üstüne koymak yerine, logonuzun fark edilme olasılığının daha yüksek olduğu bir yere koyun.

Bu, makalelerinizde reklamların olması anlamına gelir; bu, yayını okuma sırasında görülecekleri için tıklamaları artırabilecektir.

Sonuçlarınızı izleyin: Google, araçlar ve geri bildirimlerle sizi bunaltabilir, ancak çabanızın çoğunu yapabilmeniz için sonuçlarınız hakkında ne söylediğini görmek için verilerinizi analiz etmek için elinizden gelenin en iyisini yapar.

Google’dan gelen e-postayı okuyun: Google, sitenizde beğenmediği bir şey hakkında uyarı gönderiyorsa bu özellikle önemli olabilir. Google’ın şikayetleriyle ilgilenilmemesi, programın feshedilmesine yol açacaktır.

Gelişmiş AdSense İpuçları

Sitenizde yayınlanan reklamlarınız olduğunda, AdSense programınızdan en iyi şekilde yararlandığınızdan emin olmak isteyeceksiniz. AdSense gelirinizi artırmaya hazır olduğunuzda dikkate almanız gereken bazı ek ipuçları:

Denemeler yapın: Reklamlarınızı AdSense üzerinden A/B testi yapabilirsiniz.

Bağlantı ve kutu renkleriyle denemeler yapın:

Renkleriniz temanızla eşleşiyorsa, sonuçları etkileyip etkilemediğini görmek için bunları değiştirmeyi düşünün.

Yerleşim hedeflemeyi etkinleştir :

Bu, reklamverenlerin reklamlarının nerede görüneceğini seçmelerine olanak tanır.

Özel kanallar oluşturun :

Bu, sitenizde gelir elde etmek için neyin işe yarayıp neyin yaramadığını daha iyi anlamanızı sağlar.

Rakiplerin veya Şüpheli Reklamlarla Başa Çıkma

Web sitenizde ürün veya hizmet sunuyorsanız, Google’ın sunduğu bazı reklamların rakiplerinizden geldiğini görebilirsiniz. Ortaya çıkabilecek bir diğer sorun, tamamen meşru olmayabilecek veya pazarınızı rahatsız edebilecek reklamlardır.

Bu tekliflerin sitenizde görünmesini engellemek için Google AdSense, sitenizde 200’e kadar URL’nin görünmesini engellemenize izin verir. URL’Ileri engellemenin zorluğu iki yönlüdür.

1. Orada görene kadar sitenizde hangi reklamların yayınlandığını bilemezsiniz.

2. Kendi bağlantılarınıza (URL’yi almak için) tıklayamayacağınız için, engellenecek URL’yi alırken dikkatli olmanız gerekir. AdSense’te engelleyebilmeniz için bağlantıyı almanın en iyi yolu, bağlantıya sağ tıklayıp Bağlantı Adresini Kopyala’yı seçip bir belgeye veya metin düzenleyiciye (örneğin, Not Defteri) yapıştırmaktır. Google URL’si uzundur, ancak içinde reklamın gittiği sayfanın URL’si bulunur. Bu URL’yi kopyalayın ve AdSense tarafından engellenen reklamlar hesabınıza yapıştırın.

AdSense’in Yanında Diğer Programlar

Media.net ve InfoLinks gibi AdSense’e benzer birçok reklam ağı programı vardır. Bazıları bir trafik eşiği gerektirebilir, bu nedenle kabul edilmeden önce web sitenizin kurulmasını ve düzenli trafik almasını beklemeniz gerekir. Çoğunun, sayfa başına ağ reklamlarının sayısıyla ilgili bir sınırlama (genellikle üç) ve kendi reklamlarınızı tıklamanız için sonlandırma gibi Google’a benzer kuralları vardır.

Çoğu durumda, hizmet şartlarını ihlal etmeden sitenizde birden çok reklam ağı çalıştırabilirsiniz, ancak bunu yapmadan önce her bir ağın kurallarını okumak isteyeceksiniz. Ayrıca, sitenizin, okuyucularınızın içeriği bulamayacağı kadar reklamlarla dolup taşmasını önlemek istersiniz.

Reklam Ağlarının Yanında Diğer Gelir Seçenekleri

Reklam ağları, özellikle de AdSense, yeni bir blog yazarı veya web sitesi sahibi olarak katılabileceğiniz ve kullanımı kolay olduğu için harika seçeneklerdir. Ancak web sitenizden para kazanmanın tek yolu bunlar değildir. Aslında, site trafiğiniz arttıkça diğer para kazanma seçenekleri daha iyi olabilir. Reklam ağları yerine veya bunlarla birlikte kullanabileceğiniz bazı diğer para kazanma fikirleri burada.

• Affiliate Marketing :

Reklam ağları gibi, bağlı kuruluş programlarına katılmak genellikle ücretsizdir ve web sitenize eklenmesi kolaydır. Kendi Ürününüzü veya Hizmetinizi Satın :

Bağlı kuruluş pazarlama yoluyla başka birinin tanıtımını yapmak yerine kendi ürün veya hizmetinizi oluşturmak size önemli ölçüde daha fazla para kazandırabilir. Bu, özellikle oluşturması ve satması ucuz olan bilgi ürünleri veya çevrimiçi kurslar için geçerlidir.

Diğer seçenekler arasında e-kitaplar ve serbest hizmetler bulunur.

• Koçluk veya Danışmanlık : Konunuzda bir uzman olarak, web sitenizde veya blogunuzda sağladığınız bilgilerin ötesinde insanlara yardım etmek için iyi bir konumdasınız. Koçluk veya danışmanlık yoluyla daha derinlemesine yardım sunabilirsiniz.

Sponsorlar: İyi miktarda trafiğiniz olduğunda ve hedef kitleniz üzerinde etkiniz olduğunda, diğer şirketler web sitenize sponsor olmak için ödeme yapacaktır. Tüm sitenize veya tek bir sayfaya veya gönderiye sponsor olabilirler.

Gördüğünüz gibi, bir web sitesinden veya blogdan gelir elde etmenin birçok yolu var. Ancak birçoğu, para kazanmadan önce önemli bir trafiğinizin olmasını gerektirir. AdSense’in iyi bir başlangıç para kazanma seçeneği olduğu yer burasıdır. Hiçbir şey oluşturmanıza gerek yok, blogunuza veya web sitenize başladığınız gün katılabilirsiniz, ücretsizdir ve reklam kodunu web sitenize eklemek kolaydır.