Son bilgilere göre Google, ChatGPT’ye benzeyen kendi yapay zekasını kullanıma sunmayı planlıyor. ChatGPT’nin büyük ilgi görmesi Google’ı korkutmuştu. İnsanlar Google’a sorduğu soruları ChatGPT’ye sormaya başlamıştı.

ChatGPT, 2 ay içinde 100 milyon kullanıcıya ulaştı. Buna karşılık Google, ChatGPT’ye benzeyen kendi yapay zekasını kullanıma sunacak. Ama ChatGPT kadar ilgi görecek mi? Bunu ilerleyen zamanlarda göreceğiz. İşte diğer detaylar…

Google, ChatGPT’nin Yerini Alacak Yapay Zekasını Kullanıma Sunacak

Google ChatGPT rakibi olacak yapay zekasını sunacak

Google ChatGPT rakibi olacak yapay zekasını sunacak

Big Tech şirketi, AI modellerini temel arama ürününe, bulut hizmetlerine ve Dokümanlar ve Gmail gibi araçlara entegre etmeyi planlıyor. CEO Sundar Pichai’ye göre Google, amiral gemisi arama ürünü için yeni yapay zeka özellikleri üzerinde çalışıyor. Yatırımcılara, devasa LaMDA geniş dil modelinin özelliklerini “Çok yakında” arama sonuçlarına sunacağını söyledi. Kazanç görüşmesi sırasında, yapay zekanın Google Cloud, Gmail ve Docs’a geleceğini de doğruladı.

Doğal dil sohbet robotunu Bing arama motoruna, Azure bulut hizmetlerine ve diğer tüketici ve iş ürünlerine yerleştirme planlarıyla ChatGPT üreticisi OpenAI’ye 10 milyar dolarlık yatırım alan Microsoft’un baskısı artıyor.

Google’ın iki büyük dil modeli vardır; 137 milyar parametreli LaMDA ve 540 milyar parametreli PaLM. Karşılaştırıldığında, ChatGPT’yi eğitmek için kullanılan OpenAI modeli GPT-3.5, 175 milyar parametreye sahiptir. Her iki Google LLM’si de doğal dil işleme etrafında tasarlanmıştır, ancak Diyalog Uygulamaları için Dil Modeli’nin kısaltması olan LaMDA’nın, herhangi bir sayıda konuda serbest akışlı “Sonsuz gibi görünen” bir sohbete katılma yeteneğine sahip olduğu zaten gösterilmiştir.

Pichai, AI’nın Google’ın ürünlerine sunulmasının LaMDA ile başlayacağını, ancak “İnsanların onlarla doğrudan etkileşim kurabilmesi” için her iki modelin de kullanıma sunulacağını söylüyor. Bu, “Geri bildirim almaya, bunları test etmeye ve güvenli bir şekilde geliştirmeye devam etmemize yardımcı olacak” diyor ve ChatGPT tarzı bir arayüzün ufukta olabileceğini öne sürüyor.

Pichai, şirketin Perşembe günkü kazanç görüşmesi sırasında “Yapay zeka, bugün üzerinde çalıştığımız en derin teknolojidir” dedi. “Yetenekli araştırmacılarımız, altyapımız ve teknolojimiz, yapay zeka bir dönüm noktasına ulaşırken bizi son derece iyi konumlandırıyor.”

Şirketin “Alan belirleyici” bir trafo araştırma projesi yayınladığı ve görüntü oluşturma araçları da dahil olmak üzere birçok üretken AI uygulamasının temelini oluşturan difüzyon modellerinde çalıştığı 2017’den beri Google’ı yapay zekaya öncelik veren bir şirket olarak öne sürüyor. Pichai, “Bu tür teknik sıçramaları milyarlarca insana yardımcı olan ürünlere dönüştürmek, şirketimizin her zaman üzerinde çalıştığı şeydir” dedi.

Peki sizin düşünceleriniz nedir? Sizce Yapay Zeka insanlığın sonunu mu getirecek? Yoksa insanlığa katkı sağlayarak büyük kolaylıklar mı sunacak? Düşüncelerinizi bizimle yorumlarda paylaşın.