Bir teknoloji şirketi olan Google, geçtiğimiz ay binlerce YouTube kanalını yayından kaldırmıştı. Bu kanallar, Çin ile bağlantılı koordineli etki operasyonlarına yönelik mevcut araştırmasının bir parçası olarak sayılabilecek 7.599 kanalın bir listesini, 1 AdSense hesabını ve 3 Blogger blogunu içeriyordu. Google bunların hepsini kapattı.

Binlerce YouTube Kanalının kapatılmasının Nedeni Spam İçerik!

Google binlerce YouTube Kanalını platformdan sildi

Google binlerce YouTube Kanalını platformdan sildi

Askıya alınan kanalların ve blogların çoğunlukla eğlence, müzik ve yaşam tarzı hakkında Çince spam içerik yüklemesi olduğu belirtildi. Şirket, “Çok küçük bir alt küme, Çin ve ABD dışişleri hakkında Çince ve İngilizce içerik yükledi” dedi.

Ayrıca şirket, Ukrayna’daki savaşla ilgili ve Çin ile Tayvan arasındaki ilişkilerle bağlantılı Çince sansasyonel içerik paylaşan 3 YouTube kanalını da kapattı.

Şirket, soruşturma sürecinin bir parçası olarak şu ana kadar Azerbaycan ile nüfuz operasyonlarıyla bağlantılı 515 YouTube kanalını ve Brezilya’daki 57 YouTube kanalını da kapattı.

Google, “Çin ile bağlantılı koordineli etki operasyonlarına yönelik araştırmamızın bir parçası olarak, bir AdSense hesabını feshettik ve bir alanın Google Haberler yüzeyinde görünmeye uygunluğunu engelledik” dedi.

YouTube, Milyonlarca Videoyu Platformdan Kaldırmıştı

Video akış platformu, topluluk yönergelerini ihlal ettiği gerekçesiyle Temmuz ve Eylül 2022’de 5,6 milyon videoyu platformundan kaldırdı.

Platform, iki ay boyunca 271.000’den fazla kaldırma başvurusu aldı. YouTube, en son blogunda içeriği inceledikten sonra yaklaşık 29.000 itirazı eski durumuna getirdi.

YouTube’a göre , bu yılın Temmuz’dan Eylül’e kadar her 10.000 görüntülemeden 10 ila 11’i topluluk kurallarını ihlal eden içerikti.

Ayrıca platform, sistemlerinin doğruluğunun daha net anlaşılmasına yardımcı olacağından, kaldırılan videolara yanıt olarak içerik oluşturucular tarafından gönderilen itirazların sayısını da takip etti.

Ek olarak blog ayrıca, gerçek dünyadaki korkunç zararları önlemenin, genellikle “açık tartışma ve ifade özgürlüğü” nün daha iyi toplumsal sonuçlara yol açtığına inandığı için, tüm saldırgan içeriği YouTube‘dan kaldıracağı anlamına gelmediğini de belirtti.

Blog gönderisinde, “Ancak, kullanıcılarımıza veya platforma ciddi zararlar verebilecek içeriğin etrafındaki çizgiyi çizmeye dikkat ediyoruz.” denildi.