Google Haritalar’da muhtemelen bilmediğiniz bir çok özellik bulunuyor. Bununla birlikte Google Haritalar, her geçen gün bir yeni özellik ekliyor. Örnek vermek gerekirse, Haritalar’da bir işletme hakkında yorum yaparak değerlendirmelerde bulunabileceğinizi biliyor musunuz?

Google Haritalar’da evinizin yerini kaydedebilir, mesafe ölçümü yapabilir, arabanızı park ettiğiniz yeri etiketleyerek daha kolay bulabilir, bulunduğunuz konumu arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. Üstelik bunların hepsini Google asistanınız sayesinde ekrana dokunmadan sesli komutla yapabilirsiniz.

Google Haritalar Bilinmeyen En İyi 10 Özellik

Sizin için Google Haritalar’da bulunan muhtemelen bilmediğiniz bir çok özelliği bu listemizde sıraladık. Bu listeyi beğeniceğinizden eminim.

1- Google Haritalar’da Evinizin Yerini Kaydedin

Google Haritalar'da evinizin yerini kaydedin
Google Haritalar’da evinizin yerini kaydedin

Haritalarda evinizin yerini kaydederek evinizi çok daha kolay bulabilirsiniz. Sadece evinizi değil, aynı zamanda iş yerinizi, okulunuzu, spor salonunuzu da kaydedebilirsiniz. Bunun için Haritalar’ı açın> kaydedeceğiniz konuma dokunun veya basılı tutun> ekranın aşağısındaki sayfayı yukarıya doğru çekin> etiketle seçeneğine basın> Ev’i seçin.

2- Google Haritalar’da Mesafe Ölçümü Yapın

Haritalar’da gideceğiniz konumu belirleyince mesafeyi zaten gösteriyor. Diyorsanız doğru söylüyorsunuz. Ama iki veya daha fazla nokta arasındaki mesafeyi de ölçebileceğinizi de biliyor muydunuz?

Google Haritalar'da mesafe ölçümü yapın
Google Haritalar’da mesafe ölçümü yapın

Bunu yapmak için; Haritalar’da ölçmek istediğiniz noktayı basılı tutun> aşağıdaki sayfayı yukarıya doğru çekin> mesafe ölç seçeneğine basın> ekranı ölçmek istediğiniz diğer noktaya doğru sürükleyin. Mesafeyi aşağıdan metre cinsinden takip edebilirsiniz.

İki noktadan fazla mesafeyi ölçmek için; mesafe ölç seçeneğine bastıktan sonra nokta ekleme seçeneğine basmanız gerekiyor.

3- Park Ettiğiniz Arabanın Yerini Kolaylıkla Bulun

Arabanızı park ettiğiniz yeri hatırlamıyor musunuz? Google Haritalar sizin yerinize hemen bulabilir. Ama arabanızdan ayrılmadan önce, Haritalar’da arabanızın olduğu konumu kaydetmelisiniz.

Google Haritalar'da arabanızın yerini kaydedin
Google Haritalar’da arabanızın yerini kaydedin

Arabanızı park ettiğiniz yeri haritalar’da kaydetmek için bu adımları uygulayın; Haritalar’ı açın> bulunduğunuz konum işaretine basın> park yerinizi kaydedin seçeneğine basın.

Park ettiğiniz konumu silmek için; park ettiğiniz konuma basın> ekranın aşağısındaki sayfayı yukarı doğru sürükleyin> “Temizle” seçeneğine basın.

4- Google Haritalar’da Gizli Mod’a Geçin

Haritalar’ı gizli modda kullanabileceğinizi biliyor muydunuz? Gittiğiniz yerleri ve Haritalar’da aradığınız yerleri Google, konum geçmişinizde kaydeder. Peki, Haritalar’ı gizli modda kullanmanız, ne işe yarar?

Google Haritalar'da gizli modu açın
Google Haritalar’da gizli modu açın

Haritalar’da Gizli Mod’a geçtiğinizde konum geçmişiniz ve Haritalar’da arama yaptığınız hiç bir şey konum geçmişinizde kaydedilmez.

Google Haritalar, Gizli Mod’a Geçmek için; Haritalar’ı açın> sağ üstteki profil resminize basın> gizli modu aç seçeneğine basın. Gizli Mod’u kapatmak için; Sağ üstteki profil resminize basın> gizli modu kapat seçeneğine basın.

5- Haritalar’da Google Asistan ile Sesli Komut Verin

Haritalar'da Google Asistan ile Sesli Komut Verin
Haritalar’da Google Asistan ile Sesli Komut Verin

Haritalar’da Google Asistan ile nereye gideceğinizi sesli söyleyerek, gidebilirsiniz. Sesli komut vermek için mikrofon simgesine dokunup, konuşabilirsiniz. “Ok Google, beni eve götür” dediğinizde, sizi eve götürmek için en uygun rotayı belirleyip, yönleri sesli olarak söyleyecektir. Ya da en yakın benzin istasyonlarını bulmak için “En yakın benzin istasyonlarını bul” diyerek sesli komutla bulabilirsiniz.

6- Sizin İçin Önemli Olan Yerleri Kaydedin

Haritalar'da sizin için önemli yerleri kaydedin
Haritalar’da sizin için önemli yerleri kaydedin

Bir konum ya da bir mekan sizin için önemliyse, onu unutmamak için, onu kaydedebilir, hatta isim verebilirsiniz. Bir konumu etiketlemek için; konumun üstüne basılı tutun> aşağıdaki sayfayı yukarıya doğru sürükleyin> kaydet seçeneğine basın> çıkan seçeneklerden birini seçin.

7- Haritalar’da Birden Fazla Konum Çizin

Haritalar'da birden fazla konum çizin
Haritalar’da birden fazla konum çizin

Haritalar’da birden fazla konum seçebilir, rotayı istediğiniz kadar uzatabilirsiniz. Birden fazla konum seçmek için; konumu seçin> yol tarifi alın> sağ üstteki üç nokta (seçenekler) simgesine basın> durak ekle seçeneğine basın> durak ekle kutucuğuna basın> “Harita üzerinde seç” seçeneğine basın> 3. konumu seçin.

3. durağı ekledikten sonra aynı adımları takip ederek 4. ve daha fazla durak ekleyerek, konumu istediğiniz şekilde çizebilirsiniz.

8- Belirlediğiniz Rotayı Arkadaşlarınızla Paylaşın

Belirlediğiniz rotayı arkadaşlarınızla paylaşın
Belirlediğiniz rotayı arkadaşlarınızla paylaşın

Bir yere gitmek için konumu belirlediniz ve rotayı çizdiniz. Bu çizilen rotayı arkadaşlarınızla paylaşabileceğinizi biliyor muydunuz? Belirlediğiniz rotayı paylaşmak için; konumu seçin> rotayı istediğiniz gibi belirleyin> sağ üstteki üç noktaya (seçenekler) basın> “yol tarifini paylaşın” seçeneğine basın.

9- Google Haritalar’da Geçmişinizi Görüntüleyin

Haritalar’da daha önce gittiğiniz yerleri görüntüleyebilir, unuttuğunuz bir yeri tekrar bulabilirsiniz. Geçmişi görüntülemek için; Haritalar’ı açın> sağ üstteki profil resminize basın> ayarlar> “Haritalar geçmişi” seçeneğine basın.

Google Haritalar'da geçmişinizi silin
Google Haritalar’da geçmişinizi silin

9.1- Haritalar’da Geçmişinizi Silin

Google, geçmişinizi her zaman sizin adınıza kaydeder. Bu, Haritalar için de geçerlidir. Haritalar’da yaptığınız her işlem, Google geçmişinizde kaydedilir. Google Haritalar geçmişinizi silmek için; Profil resminize basın> ayarlar> haritalar geçmişi> “Sil” seçeneğine basın> belirli bir tarih seçin veya tüm zamanlar’ı seçin> “Sil” seçeneğine basın.

9.2- Haritalar Geçmişinizi Otomatik Silmeye Ayarlayın

Haritalar’da geçmişinizi belirli bir süre sonunda otomatik olarak silmesi için ayarlayabilirsiniz. Böylelikle Google Haritalar konumunuzu ve Harita içi arama verileriniz otomatik olarak silinir. Geçmişinizi otomatik silmeye ayarlamak için; Profil resminize basın> ayarlar> haritalar geçmişi> “Otomatik sil” seçeneğine basın.

10- Haritalar’da Arttırılmış Gerçeklik Yürüyüş Yol Tarifleri Alın

Haritalar'da Arttırılmış Gerçeklik Yürüyüş Yol Tarifleri Al
Haritalar’da Arttırılmış Gerçeklik Yürüyüş Yol Tarifleri Al

Google Haritalar, artık sokak düzeyinde gerçek ve daha kaliteli harita güncellemesini yayınladı. Sokakta yürürken önünüzdeki binaları arttırılmış gerçeklik sayesinde daha iyi görebilir siniz. Aynı zamanda sokaklarda gerçekten yürüyebilirsiniz. Bunu yapabilmek için, Haritalar’da herhangi bir noktaya basılı tutun, ekranın sol altında çıkan küçük fotoğraf’a basın.