İnternet çocuklar için pek güvenli bir yer değil, ancak Google , çocukların veya aile üyelerinin resimlerinin Google aramadan kaldırılmasını talep etmelerine izin vererek küçükler için işleri biraz daha güvenli hale getirmeye yardımcı olmayı planladığını duyurdu .

Çocukların Görsellerini Aramadan Kaldırma

Google arama, çevrimiçi görsel bulmak için en güçlü araçlardan biridir . Bununla birlikte, bu kadar çok sayıda fotoğrafla, konunun kaldırmayı tercih edeceği bazı fotoğraflar mutlaka vardır.

 

Bunu akılda tutarak, Google önümüzdeki haftalarda 18 yaşın altındaki kişilerin resimlerinin Google Görsel sonuçlarından kaldırılmasını istemesine izin verecek yeni bir politika sunacak. Ek olarak, ebeveynler veya yasal vasiler, reşit olmayan kişi adına bir resmin kaldırılmasını talep edebilir.

Google, bir görseli arama sonuçlarından kaldırmanın onu internetten tamamen kaldırmayacağını, ancak fotoğrafın arama sonuçlarında görünmemesiyle biraz daha az görünür olmasına yardımcı olacağını belirtmekte hızlıdır.

Bu henüz yayında değil, ancak Google, önümüzdeki haftalarda bu tür taleplerde bulunma özelliğini kullanıma sunacağını söylüyor.

Google Çocuklar İçin Başka Değişiklikler Yapıyor

YouTube’dan başlayarak Google, 13-17 yaş arası gençler için varsayılan yükleme ayarını en özel seçeneğe değiştiriyor. Google Arama’da şirket artık varsayılan olarak gençler için Güvenli Arama’yı etkinleştirecek.

Bu, 18 yaşından küçük kullanıcıların sahip olduğu hem yeni hem de mevcut hesaplar için geçerlidir. Google ayrıca Google Asistan’ın güvenliğini artıracak, çocuk hesapları için Konum Geçmişi’ni kapatacak ve hangi uygulamaların Aile politikalarına uyduğunu ebeveynlere bildirecek yeni bir bölüm yayınlıyor.

Reklamlar için şirket, yaşa duyarlı içeriğin 18 yaşından küçük kullanıcılara gösterilmesini daha iyi önlemek için çalışıyor. Sonuç olarak, Google genç kullanıcılar için interneti kilitleme konusunda mükemmel bir iş çıkarıyor gibi görünüyor.

Elbette internette çocuklara uygun olmayan sakıncalı içerikler her zaman olacaktır ancak Google bu içerikleri çocuklardan uzak tutmak için elinden geleni yapıyor.