Google Translate (Google Çeviri), yabancı dilleri istediğiniz dile çevirme uygulamasıdır. Google’ın geliştirdiği bu uygulamayla ister konuşarak, ister yazarak, ister fotoğrafını çekerek bir dili başka bir dile çevirebilirsiniz.

Bununla kalmayıp, karşılıklı sohbet ettiğiniz bir yabancı kişiyle, konuştuğunuz bütün cümleleri çevirmesini sağlayabilirsiniz. Hem sizin konuşmalarınızı karşınızdaki kişinin diline çevirip, hem de karşınızdaki kişinin konuştuğu cümleleri sizin dilinize çevirebilir. Hem de bunu anlık olarak yapıyor.

Google Translate’yi Play store ve App Store uygulama mağazalarından telefonunuza kolaylıkla indirebilirsiniz. Google Translate ile ilgili bilmeniz gereken 5 faydalı özelliği bu yazımızda anlattık.

1- Google Translate ile Telefonunuzun Kamerasını Yabancı Dil Çeviricisine Dönüştürün

Telefonunuzun kamerasını bir yazıya gösterdiğinizde, Google Translate canlı olarak yazıyı istediğiniz dile çevirecektir. Kamerayı bir metne tuttuğunuzda, metnin tamamını çevirebilir.

Google Çeviri telefonunuzun kamerasıyla çevirin

Google Çeviri telefonunuzun kamerasıyla çevirin

Bir yazıyı telefonunuzun kamerasıyla canlı olarak çevirmek için, Translate’yi açıp, kamera seçeneğine dokunmanız yeterli. Yabancı dildeki metni istediğiniz dile canlı olarak çevirdiğini göreceksiniz.

2- Bir Yazının Tamamını Translate ile Dijitale Aktarın

Bir metnin tamamını Google Translate ile telefonunuzun hafızasına kaydedebilirsiniz. Telefonunuzun kamerasını, aktaracağınız metne doğru tutup, metnin tamamını istediğiniz yere kopyalayabilirsiniz.

Google Çeviri yazının tamamını kopyalayın

Google Çeviri yazının tamamını kopyalayın

Bir metni telefonunuzun hafızasına kaydetmek için, Translate’yi açın, kamera simgesine dokunun. Ardından Tara seçeneğine basın. Yazının tamamını görecek şekilde kamerayı ayarlayıp, fotoğrafını çekin. Kopyalayacağınız metni seçin. Üst tarafta seçtiğiniz metnin çıktığını göreceksiniz. Ona bir defa dokunun ve yazıyı kopyalayın.

Şimdi bu yazıyı istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz. Hatta yazı yabancı dilde ise bunu istediğiniz dile çevirip, kopyalayabilirsiniz.

3- Sohbet Modu ile Yabancı Dili Canlı Olarak Çevirin

Sohbet Modu, iki yabancı dildeki konuşmaları canlı olarak çevirmek için mükemmel bir seçenektir. İki yabancı insanın karşılıklı olarak sohbet ettiğini düşünün. Ama ikisi de yabancı dilde konuştuğu için birbirlerini anlamıyorlar.

Google Çeviri sohbet modunu kullanın

Google Çeviri sohbet modunu kullanın

İşte Google Translate burada devreye giriyor. Hemen Translate’yi açıp, “Sohbet” seçeneğine dokunmanız yeterlidir. Karşılıklı konuştuğunuz insanın konuşmalarını canlı olarak sizin dilinize çevirir. Aynı zamanda sizin konuşmalarınızı da karşıdaki insanın diline çevirir.

Konuşmalardaki dilleri otomatik algılaması için “Otomatik” seçeneğine basın. Böylece konuşmalarınızı anlık olarak otomatik algılayıp, sizin ve karşınızdaki kişinin diline çevirecektir.

4- Çevirdiğiniz Metni Daha Sonra Kolayca Bulmak İçin Kaydedin

Google Translate ile çevirdiğiniz yazıyı, daha sonra kolayca bulmak için bunu kaydedin. Metni çevirdikten sonra, yanındaki yıldız simgesine dokunmanız yeterli olacaktır.

Google Translate çevirileri kaydedin

Google Translate çevirileri kaydedin

Kaydettiğiniz kelimeleri ve cümleleri bulmak için deyimler sözlüğü sekmesine dokunmanız yeterli olacaktır.

5- Google Çeviri Geçmişinizi Silin

Anasayfa’da daha önce çevirdiğiniz kelimeleri aşağıda görmüşsünüzdür. Bu kelimelerin ve cümlelerin olduğu satırı sağa veya sola kaydırarak silebilirsiniz.

Peki bunları toplu bir şekilde silemez miyiz? Tabi ki hepsini kolay bir şekilde silebilirsiniz.

Google Çeviri geçmişinizi silin

Google Çeviri geçmişinizi silin

Google Translate geçmişinizi toplu bir şekilde silmek için ayarlara basın, ardından geçmişi temizle seçeneğine dokunun.