iMessage ve bu sinir bozucu yeşil metinler, insanları Apple’ın ekosistemine kilitli tutan en önemli şeyler arasındadır (oldukça hoş bir ekosistem olmasına rağmen). Tahmin edebileceğiniz gibi Google, Apple’ın birincil rakibi olarak bundan memnun değil ve endişelerini dile getirdi .

Wall Street Journal kısa süre önce Apple’ın özellikle gençlerle ilgili iMessage hakimiyeti hakkında yazdı. Bu demografi, özellikle ABD’li gençlerin büyük bir kısmı Apple’ın akıllı telefonlarını kullandığından , mantıklı olan yeşil metin balonlarına karşı görünüyor .

WSJ makalesi, Google’ı Apple’ın insanları içeri kilitlemek için iMessage’ı nasıl kullandığını düşünmeye sevk etmiş görünüyor. Android ekibi kısa süre önce tweet atti “iMessage zorbalıktan yararlanmamalı” . “Mesajlaşma bizi bir araya getirmeli ve çözüm var. Bunu tek bir sektör olarak düzeltelim.”

Elbette Google, iMessage’ın uçtan uca şifreleme dahil birçok değerli özellik sunmasına rağmen Android’de iMessage istediğini söylemiyor . Bunun yeri Google, e’in iMes age’da RCS’yi desteklemesini istiyor.

Google’ın kıdemli başkan yardımcısı Hiroshi Lockheimer, “Apple’dan iMessage’ı Android’de kullanılabilir hale getirmesini istemiyoruz” dedi . “Apple’dan, eski SMS / MMS standartlarını destekledikleri gibi, iMessage’da modern mesajlaşma (RCS) için endüstri standardını desteklemesini istiyoruz.”

Yeşil metnin nefreti ilk elden gördüm ve bu hiç eğlenceli değil. Birincil cihazım olarak bir iPhone kullanıyorum ve yakın zamanda inceleme için bir Android telefonu test ettim.

SIM kartımı Android telefona taktığımda ve mesajları yeşile çevirerek grup iş parçacığımızı “bozduğumda”, arkadaşlarımdan görünüşte bitmek bilmeyen şikayetler duydum. Sonunda, SIM’imi yumuşatıp iPhone’uma geri taktım ve test telefonu için bir yazıcı hesabı aldım.

Şirket, SMS’in neredeyse güvenli olmadığını ve bunu kullanıcılara zorlamanın Android kullanicıları kadar iPhone’lu insanlara da zarar verdiğini belirttiğinden, Google’ın argümanları değersiz değil .

Google, Apple’ın RCS kullanmasını istiyor , ancak bunun yakın zamanda gerçekleşmesi olası değil. Elbette bu, özellikle WhatsApp, Telegram ve diğer mesajlaşma uygulamaları gibi hizmetlerin çok daha popüler olduğu Kuzey Amerika dışındaki dünyanın bazı bölgelerinde pek çok insan için bir sorun değil .

Yine de bu, ideal olmaktan uzak, öncelikle akıllı telefon kullanıcılarını etkileyen mega şirketler arasındaki bir savaş.