Özellikle kentsel ortamlarda GPS’ten daha sağlam ve doğru olan navigasyon için yeni bir hibrit optik kablosuz ağ geliştirilmiştir.

Araştırmacılar, özellikle kentsel ortamlarda GPS’ten daha sağlam, 10 santimetreye kadar net ve doğru olan alternatif bir konumlandırma sistemi geliştirdiler.

GPS’ten Çok Daha İyi Konumlandırma Yapan Sistem Geliştirildi

Delft Teknoloji Üniversitesi, Amsterdam Vrije Üniversitesi ve VSL’den araştırmacılar, özellikle kentsel ortamlarda GPS’ten daha güçlü ve doğru olan alternatif bir konumlandırma sistemi geliştirdiler. Bu yeni hücresel altyapıyı gösteren çalışan bir prototip, 10 santimetrelik bir doğruluk elde ediyor. Bu yeni teknoloji, otonom araçlar, kuantum iletişimi ve yeni nesil mobil iletişim sistemleri dahil olmak üzere çok çeşitli gelişmiş konum tabanlı uygulamaları mümkün kılmak için önemlidir. Sonuçlar bugün (16 Kasım) Nature dergisinde yayınlandı.

GPS ten daha iyi sistem geliştirildi

GPS ten daha iyi sistem geliştirildi

Bugün, kritik altyapımızın çoğu, GPS (ABD) ve Galileo (AB) gibi küresel navigasyon uydu sistemlerine dayanmaktadır. Bununla birlikte, bu uydu tabanlı navigasyon sistemlerinin önemli sınırlamaları ve zayıflıkları vardır. Yerden alındıklarında radyo sinyalleri zayıftır ve radyo sinyali binalar tarafından yansıtılır veya engellenirse konumu tam olarak belirlenemez.

Delft Teknoloji Üniversitesi’nden proje koordinatörü Christiaan Tiberius, “Örneğin, bu, GPS’i kentsel ortamlarda güvenilmez hale getirir” dedi. Ayrıca, vatandaşlar ve devletimiz, konum tabanlı birçok uygulama ve navigasyon cihazı için GPS’e güvenmektedir. Artı, daha önce bir yedekleme sistemimiz yoktu.”

Uydular yerine hücresel ağları kullanan, GPS’ten daha doğru ve güvenilir alternatif bir konumlandırma sistemi geliştirmek amacıyla SuperGPS adlı bir proje başlatıldı. Amsterdam Vrije Üniversitesi’nden Jeroen Koelemeij, “Bazı ileri teknoloji yeniliklerle telekomünikasyon ağının GPS’ten bağımsız çok doğru bir alternatif konumlandırma sistemine dönüştürülebileceğini fark ettik” diyor. “Mevcut hücresel ve Wi-Fi ağları gibi bağlantı ve GPS gibi doğru konumlandırma ve zaman tahsisi sağlayabilen bir sistemi başarıyla geliştirdik.”