PC’lerinizi, tabletlerinizi, dizüstü bilgisayarlarınızı veya oyun konsollarınızı düzenli olarak güç düğmesini kapanana kadar basılı tutarak kapatıyorsanız, iki kez düşünmelisiniz. İşte bu yüzden makinenize zarar verebilir ve bunun yerine yapmanız gerekenler.

Uzun Basmak Neden Kötü Olabilir?

İşin özü şudur: Bir cihazı kapanmaya zorlamak için bir güç düğmesine uzun süre basmak, cihazdaki işletim sistemini potansiyel olarak bozabilir. Bir yazılım seçeneği kullanarak veya bir yazılım kapatma başlatmak veya cihazi uyku moduna geçirmek için düğmeye bir kez basarak (basılı tutmadan) incelikle kapatmalısınız .

Uzun Basmak Acil Durumlar içindir

Eski günlerde, çoğu güç anahtarı, cihazın gücünü fiziksel olarak kesti. Onları çevirmek veya basmak, bir devreyi kırarak gadget’ı çalıştıran elektrik akışını durdurur.

Günümüzde bilgisayarlar, tabletler, akıllı telefonlar ve oyun konsolları gibi akıllı cihazlardaki çoğu güç anahtarı, mühendislerin ” yumuşak anahtarlar ” dediği şeydir . Onlara bastığınızda, genellikle bir bilgisayar işletim sistemi tarafından kontrol edilen bir kapatma işlemini başlatmak için akıllı bir devreye bir sinyal gönderirler.

Bazen bu kapatma işlemi düzgün çalışmaz, pek çok yazılım anahtarının, bir cihazı kapanmaya zorlamak için (anlık bir dokunuş yerine) birkaç saniye boyunca basılı tutabileceğiniz bir yedekleme modu vardır. Ancak bu, akıllı bir cihazı her zaman kapatmanın ideal yolu değildir; yalnızca acil durumlar için ayrılmalıdır.

Bilgisayarların Hassas Bir Şekilde Kapatılması Gerekiyor

Modern akıllı cihazlar, cihazın dosya sistemine veya cihazın kendisine zarar vermeden kapanması için yazılım kontrollü bir kapatma prosedürü gerçekleştirmesi gereken bilgisayarları içerir.

Bazen bir bilgisayar, verileri veya ayarları geçici olarak önbelleğe almak için flash depolama veya RAM kullanabilir ve güç aniden kesilirse, işletim sisteminin bu verileri kalıcı olarak kaydetme şansı olmaz. Ayrıca, cihazınızın arızalanmasına neden olan eksik veya bozuk veriler oluşturabilecek bir yazma işlemini kesintiye uğratabilirsiniz.

Bunun yerine ne yapmalısın

Güç düğmesine uzun basarak cihazınızı kapanmaya zorlamak yerine, cihazın ekran menülerinde (ekranı varsa) “Kapat”, “Kapat” veya “Kapat” seçeneğini arayın. Bu seçeneklerden birinin seçilmesi, yazılım ve bellekteki tüm gevşek uçların cihaz kapanmadan önce bağlanmasını sağlayacak zarif bir yazılım kapatma prosedürü başlatacaktır.

Ayrıca, bu günlerde, güç düğmesine yalnızca bir kez basarsanız , birçok bilgisayar otomatik olarak zarif bir kapatma işlemine başlayacaktır . Bu iyi.

Genellikle güç düğmesine bir kez dokunarak erişilebilen cihazın uyku özelliğini de (varsa) kullanabilirsiniz. Cihazı tekrar kullanmanız gerektiğinde, uyandırmanız yeterlidir. Cihazı yeniden başlatmanız veya yeniden başlatmanız gerekirse, bunun için de bir ekran yazılımı seçeneği arayın.

Düğmeye Uzun Basmanız Gerektiğinde

Yine de, bir gadget’ın yanıt vermediği ve kapanması için güç düğmesine uzun süre basmanız veya cihazın fişini tamamen çekmeniz gerektiği zamanlar vardır. Nadir olması gereken bu durumlarda, kapanmaya zorlamak sorun değil. Ancak bunu sık sık yapmak zorunda kalıyorsanız, cihazınızda bir sorun olabilir. Değiştirmeyi veya üretici tarafından hatalara karşı kontrol edilmesini düşünün. İyi şanlar!