4K TV’lerin artık ana akım haline gelmesiyle, 8K biçiminde görüntü kalitesinde bir sonraki sıçrama konuşuldu. 4K’nın ekrandaki piksel sayısında dört katlık bir artışı temsil etmesiyle aynı şekilde, 8K da piksel sayısını dört katına çıkararak 7.680’e 4.320 gibi şaşırtıcı bir çözünürlüğe ulaşıyor. Bu nedenle, bu piksellerden en iyi şekilde yararlanmak söz konusu olduğunda, iki seçeneğiniz vardır: yerel 8K içerik daha düşük çözünürlüklü, yükseltilmiş içerik.

Akış Hizmetleri ve 8K İçerik

Ocak 2022 itibariyle, 8K içerik akışı için tek gerçek seçenek YouTube ve Vimeo’dur. YouTube, bu içerik için çok iyi hedef gereğidir ve gerçek 8K videolar şunlardır (TV desteklerini o varsayarak) yeni AV1 codec’i mevcut teşekkürler. Ne yazık ki, 8K içeriği 4K veya HDR videolarda olduğu gibi filtrelemenin bir yolu yok (henüz değil).

Netflix, Disney+, Apple TV veya Amazon Prime Video gibi güncel hiçbir akış hizmeti, herhangi bir yerel 8K içeriği sunmuyor. Şu anda ana akış hizmetlerinden herhangi birinden talep üzerine 8K akış yapamazsinız.

Yapabileceğiniz en iyi şey ” 8K ” aramak veya arama sorgunuzun sonuna “8K” eklemek ve en iyisini ummaktır. 8K’da yükleyen içerik oluşturucuların sayısı da, büyük ölçüde piyasada 8K özellikli kameraların olmaması nedeniyle zayıf. 4K, bugün piyasaya sürülen hemen hemen her akıllı telefon ve dijital kamera için yeni standart olsa da, 8K niş ve pahalı olmaya devam ediyor.

Gerçek 8K’yı yakalayan yüksek kaliteli kameralar yalnızca pahalı olmakla kalmaz, aynı zamanda dosyaların boyutu da başka bir sorun yaratır. Bu görüntüleri saklamak ve düzenlemek ucuz değil. Depolama alanınız ne kadar hızlı çalışırsa o kadar iyi olur ve büyük dosya boyutlarını işleyebilen ve videoları kolaylıkla işleyebilen bir bilgisayara ihtiyacınız olacaktır.

Düzenleme donanımınız göreve uygun değilse, düzenlemenizden önce bu görüntülerin kodunun dönüştürülmesi işlemi daha da verimsiz hale getirir.

8K ve Televizyon Yayını Japonya dışında, 8K yayın yapan televizyon, büyük ölçüde test yayınlarıyla sınırlıdır. Japon yayıncı NHK, dünyanın 8K’da yayın yapan ilk uydu kanalı olan BS8K’yı 2018’in sonlarında başlattı.

Başarılı yayınlar arasında, 8K çözünürlükte yayınlanan 2020 Tokyo Olimpiyatları (COVID-19 salgını nedeniyle 2021 yılına kadar ertelenen) yer aldı. Bunun ötesinde, Birleşik Krallık’taki BT Sport, 8K Premier Lig yayınlarını test ediyor ancak henüz müşterilere 4K canlı yayınlardan daha yüksek bir şey satın almanın bir yolunu sunmuyor.

Pek çok yayınci, güncellenmiş ATSC 3.0 (veya NextGen TV) yayın standartlarını kullanan bir değişiklik olan 4K yayınlarına kısa süre önce geçti. ATSC’nin Dağıtımlar web sitesinde yeni standartların şu anda nerede çalıştığını görebilirsiniz . Bu yayınları alabilmek için TV’nizin ATSC 3.0 uyumlu olması gerekir.

Japonya dışında henüz 8K kablosuz yayın olmadığı gibi, ABD’deki hiçbir kablo sağlayıcı da şu anda 8K hizmetleri sunmuyor. DIRECTV, 4K çözünürlükte yalnızca iki özel kanal sunarken, birçok kablo sağlayıcısı bu aşamada 4K’yı zorlukla sunar. DISH ve Xfinity gibi diğer sağlayıcılar, 4K’da filmler ve spor etkinlikleri gibi seçkin yayınlar sunar.

Bu nedenle kablo TV’de 8K’ya çok uzak görünüyor. Bu standartların filtrelenmesi zaman alır ve birçok 4K set ATSC 3.0 ile uyumlu değildir. Samsung’un 2020 8K QLED serisi gibi daha yeni 8K modelleri var ve bu, zamanı geldiğinde 8K’da yayın almak için hayati önem taşıyacak.