IMEI Numarası nedir? son zamanlarda en çok merak edilen konulardan biri. Bu yazımızda da IMEI Nedir? IMEI Numarası Ne İşe Yarar? IMEI Sorgulama Nasıl Yapılır? sorularına cevap vereceğiz.

IMEI Nedir?

IMEI, İngilizce dilinde International Mobile Equipment Identity, Türkçe dilinde Uluslararası Mobil Cihaz Kodu anlamına gelir. Uluslararası Mobile Cihaz Kodu 15 haneden oluşur ve benzersizdir. Her cihazın kendine özgü IMEI Numarası, cihaz üretim aşamasındayken yüklenir. Cep telefonunuzdan *#06# tuşlayarak, telefonunuzun IMEI Numarasını öğrenebilirsiniz.

IMEI nedir?
IMEI nedir?

IMEI Numarası Ne İşe Yarar?

Her mobile cihaza özel olan IMEI Numarası, o telefonun uluslararası kimliğidir. Cihazın IMEI Numarası yoksa veya kayıt dışı ise o cihazı kullanamazsınız.

IMEI Numarası kayıtlı olmayan cihazlar kullanım dışı kalır. Cihaza hat taktığınızda “Bu IMEI Numarası kayıt dışıdır” benzeri bir uyarı mesajı gelir. Belirli bir süre içinde resmi kurumlardan cihazın IMEI Numarasının kaydını yaptırmanız gerekiyor. IMEI kaydı yapılmayan cihazlar, hat üzerinden hiçbir işlem(arama, mobil veri, mesajlaşma gibi) yapamazlar.

IMEI Sorgulama Nasıl Yapılır?

Mobil cihazınızın IMEI Numarasını e-devlet üzerinden veya BTK(Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu) üzerinden sorgulayarak, kayıtlı veya kayıt dışı olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. E-devlet internet sitesi üzerinden şifre ve T.C. kimlik bilgileriyle giriş yaptıktan sonra IMEI sorgulama ekranından IMEI bilgilerine ulaşabilirsiniz. E-devlet IMEI sorgulama ekranına ulaşmak için https://www.turkiye.gov.tr/imei-sorgulama bağlantısına tıklayın.

IMEI Kayıt Ücreti Nedir?

Akıllı telefonunuzun IMEI kaydını yaptırmanız gerekiyorsa, IMEI kayıt ücretini ilgili banka veya resmi kuruluşlara yatırmanız gerekiyor. Resmi kurumlardan cihazınızın IMEI kaydını pasaportunuzla yaptırabilir, cihazınızın kayıtdışı kalmasını engelleyerek sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz.